kobieta, ciąża, drugi trymestr ciąży, kobieta w ciąży
fot. ashumskiy - Fotolia.com

Drugi trymestr ciąży: kiedy się zaczyna, ile trwa, badania

Drugi trymestr ciąży często jest najmniej uciążliwy. Nie oznacza to jednak, że nie ma rzeczy, o których musisz w tym okresie pamiętać! Dziecko będzie teraz szybko rosło, dlatego warto m.in. zaopatrzyć się w ciążowe ubrania, a także wykonać wszystkie niezbędne badania.
Tatiana Audycka-Szatrawska
kobieta, ciąża, drugi trymestr ciąży, kobieta w ciąży
fot. ashumskiy - Fotolia.com

Drugi trymestr ciąży to okres, w którym przeważnie ustają już nieprzyjemne mdłości, a brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, aby mocno obciążać kręgosłup i powodować duży dyskomfort. Drugi trymestr to okres od 4 do 6 miesiąca ciąży.

Spis treści:

 1. Drugi trymestr ciąży - od kiedy, ile trwa, ile to tygodni?
 2. Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży
 3. Drugi trymestr ciąży - badania
 4. Niepokojące objawy: plamienie i krwawienia
 5. Drugi trymestr ciąży - dieta
  - Drugi trymestr ciąży - witaminy
 6. Rady na ciążowe dolegliwości w drugim trymestrze
 7. Drugi trymestr ciąży - do załatwienia w 2 trymestrze
 8. Waga w drugim trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży - od kiedy, ile trwa, ile to tygodni?

Drugi trymestr ciąży zaczyna się od 14. tygodnia i trwa do 27 tygodnia. Przypada on na 4, 5 i 6 miesiąc ciąży. Łącznie trwa on 14 tygodni.

Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży

Dziecko zaczyna intensywnie rosnąć, najwięcej miejsca zajmuje jego głowa. Od początku drugiego trymestru ciąży zaczyna szaleć w twoim brzuchu – stale wynajduje sobie coś do roboty.
 • 14. tydzień ciąży – do tej pory nóżki dziecka były takiej samej długości, co rączki - teraz to się zmienia. Dziecko imituje „dorosłe” czynności: porusza klatką piersiową, naśladując oddychanie, połyka płyn owodniowy. Nosek zaczyna wyglądać jak... nosek dziecka (jest zadarty!).
 • 16. tydzień ciąży – rozwijają się struktury ucha wewnętrznego. Dziecko odczuwa wibracje fal dźwiękowych poprzez skórę.
 • 18. tydzień ciąży – dziecko samo wydaje dźwięki. Wątroba, nerki, tarczyca, serce pracują pełną parą, podobnie zresztą mózg, który wytwarza tysiące połączeń nerwowych. Można też określić już płeć dziecka.
 • 21. tydzień ciąży – rosną włoski i tworzą się zawiązki zębów. Na języku pojawiają się kubki smakowe (płód preferuje słodki smak). Dziecko dotyka nóżek, buzi, wkłada do niej rączki.
 • 24. tydzień ciąży – dziecko zyskuje większą świadomość otaczającego go świata. Jeśli ty czegoś się przestraszysz, on też odczuje lęk.
 • 26. tydzień ciąży – dziecko reaguje na różne dźwięki, np. gwałtownymi ruchami. Odczuwa ton twojego głosu. Pod jego skórą gromadzi się tłuszczyk.

Drugi trymestr ciąży - badania

Nadal powinnaś chodzić do lekarza co miesiąc. Podczas każdej wizyty lekarz wyznaczy ci termin kolejnej. Za każdym razem oprócz badania ginekologicznego czekają cię badanie piersi, pomiar ciśnienia, ważenie i mierzenie. Plus pozostałe badania w ciąży:

Badania od 14. do 20. tygodnia ciąży:

Badania obowiązkowe:
 • USG. Koniecznie! To czas na wykrycie lub wykluczenie wad rozwojowych. Tylko teraz da się zmierzyć przezierność karkową, czyli NT (z ang. nuchal translucency) – zbyt szerokie NT może świadczyć o zespole Downa. Badanie przeprowadza się przez brzuch.
 • Badanie ogólne moczu, morfologia krwi. W moczu nie może być białka, cukru, białych i czerwonych krwinek.
 • Ocena pH wydzieliny pochwowej. Pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy.
Badania zalecane:
 • Badanie w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie. Nieinwazyjny test potrójny będący uzupełnieniem badania USG genetycznego. Robi się po to, by wykluczyć zespół Downa u dziecka oraz otwartych wad cewy nerwowej.


Badania od 21. do 26. tygodnia ciąży:

Obowiązkowe:

● USG. Bardzo ważne (od 18. do 22. tygodnia). Lekarz zmierzy poszczególne części ciała dziecka, oceni budowę mózgu, kości czaszki, kręgosłupa, kończyn, budowę serca, żołądka, nerek i innych narządów wewnętrznych.

● Ocena pH wydzieliny pochwowej - jak w 14.–20. tygodniu.

● Badanie stężenia glukozy we krwi. Przeprowadza się je pod koniec drugiego trymestru ciąży. Krew pobiera się na czczo, dostajesz do wypicia szklankę wody z glukozą i po godzinie czy 2 znowu pobiera się krew i porównuje się oba badania.

● Badanie ogólne moczu i morfologia. Jak w 14.–20. tygodniu ciąży.

Zalecane:

● Badanie w kierunku toksoplazmozy. U kobiet z ujemnym wynikiem w pierwszym trymestrze ciąży.

Niepokojące objawy: plamienie i krwawienia

Krwawienie w ciąży może mieć wiele przyczyn, jednak zawsze wymaga pilnego kontaktu z lekarzem (choć nie zawsze oznacza, że coś złego się dzieje). Krwawienie może:

● Wiązać się z zagrożeniem przedwczesnym porodem. Towarzyszy mu ból brzucha albo okolicy krzyża. Skurcze można powstrzymać, pod warunkiem że ciężarna trafi w porę do szpitala.
● Świadczyć o niewydolności szyjki macicy, które może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Krwawienie jest bez bólu.
● Pojawiać się przy kłopotach z łożyskiem, np. gdy przykrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy i gdy łożysko odkleja się od ściany macicy (krwawieniu towarzyszą silny ból i osłabienie).

Co robić?
● Zawsze, gdy zobaczysz krew, jedź do szpitala. Jeśli krwawienie jest obfite i towarzyszy mu silny ból, musisz znaleźć się tam jak najszybciej.

Drugi trymestr ciąży - dieta

Nadal obowiązują cię rady z pierwszego trymestru ciąży plus dodatkowe, czyli:
 • Zrezygnuj z alkoholu. Jeśli kobieta w ciąży pije alkohol, dziecko pije razem z nią.
 • Ogranicz kawę. Jej nadmiar może doprowadzić do poronienia.
 • Urozmaicaj posiłki, by w twojej diecie niczego nie brakowało.
 • Wybieraj zdrowe przekąski. Owoce świeże i suszone.
 • Pamiętaj o mięsie. Zapobiegasz w ten sposób anemii.
 • Unikaj pustych kalorii. Zrezygnuj z frytek, pizzy, coli. Nie przesadzaj ze słodyczami.
 • Pij więcej mleka. Maleństwo potrzebuje dużo wapnia (w tym trymestrze zapotrzebowanie na wapń wzrasta o 33 proc.). Jeśli w twojej diecie jest zbyt mało tego pierwiastka, twoje dziecko będzie czerpało z twoich zapasów.
 • Jedz mało, ale często. I regularnie, najlepiej 5–6 posiłków dziennie. Dzięki temu unikniesz zgagi (omijaj także wszystko, co jest pikantne, nie pij napojów gazowanych).
 • Nie wychodź z domu bez śniadania. Nie będzie cię kusiło, żeby podjadać.
 • Wybieraj produkty lekkostrawne. Najlepiej gotowane na parze albo pieczone bez tłuszczu. Od ciężkostrawnych będziesz cierpieć.
 • Nakarm skórę. Na jej stan, a więc i elastyczność, wpływają witaminy z grupy B (znajdziesz je w pełnoziarnistych produktach zbożowych), beta-karoten (marchewka, papryka) i witamina E (oleje roślinne).
 • Jedz owoce i warzywa. Zawarta w nich witamina C ułatwi wchłanianie żelaza, wzmacnia układ odpornościowy.

Drugi trymestr ciąży - witaminy

Dietę należy wzbogacić o odpowiednie dawki witamin takich jak witamina C, B, A i D. Warto więc aż do końca ciąży sięgać po ok. 500 g warzyw i 400 g owoców dziennie. Suplementację witamin i minerałów uzgodnij ze swoim lekarzem - często zaleca się uzupełnianie poziomu witaminy D3, żelaza, jodu, DHA oraz kontynuowanie suplementacji kwasu foliowego, chociaż w drugim trymestrze nie ma on już wpływu na prawdopodobieństwo wad wrodzonych u dziecka.

Rady na ciążowe dolegliwości w drugim trymestrze

Wprawdzie ciąża to nie choroba, ale czasem możesz się tak czuć. Sprawdź, jak sobie pomóc.
 • Duszności. Zazwyczaj występują na początku drugiego trymestru, kiedy pod wpływem hormonów obrzmiewają ścianki naczyń krwionośnych, a mięśnie płuc i oskrzeli lekko wiotczeją.

Jak sobie pomóc? Spokojnie oddychaj, nawet jeśli wydaje ci się, że brakuje ci tchu. Możesz też rozpylić przed twarzą roztwór wody morskiej. Wilgotne powietrze sprawi, że poczujesz ulgę.

Zgłoś się do lekarza... i to jak najszybciej, jeśli oprócz duszności zaobserwujesz u siebie: przyspieszony oddech, ból w klatce piersiowej, zsiniałe wargi i koniuszki palców.
 • Swędząca skóra. To problem wielu przyszłych mam. W ciąży skóra na brzuchu się mocno napina i po prostu swędzi.

Jak sobie pomóc? Próbuj jednak powstrzymać się od drapania. Zamiast tego wmasuj w brzuch nawilżający balsam przeznaczony dla kobiet w ciąży. Nawilżona skóra nie powinna już tak swędzieć.

Zgłoś się do lekarza... jeśli swędzi też reszta ciała. Może to być objawem stanu przedrzucawkowego.
 • Wymioty. Nudności towarzyszą co drugiej ciężarnej i choć zwykle kończą się w pierwszym trymestrze, czasem dokuczają dłużej.

Jak sobie pomóc? Jedz często, ale małe porcje. W ten sposób nie podrażnisz żołądka. Zanim wstaniesz z łóżka, sięgnij po banana albo kawałek suchej bułki. Pij jak najwięcej. Do wody dodaj szczyptę startego imbiru, działa przeciwwymiotnie.

Zgłoś się do lekarza... jeśli wymiotujesz więcej niż 2–3 razy dziennie, chudniesz, wymiotom towarzyszy ból brzucha.
 • Bieganie do toalety. Rosnąca macica uciska pęcherz, stąd częsta potrzeba oddawania moczu. Ciążowe hormony sprawiają, że mięśnie krocza stają się bardziej wiotkie, a to oznacza, że czasem możesz... popuścić (np. podczas śmiechu lub kichnięcia).

Jak sobie pomóc? Kilka razy w ciągu dnia ćwicz mięśnie krocza. Naprzemienne napinaj je, tak jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu, i rozluźniaj. Podczas jednej sesji wykonaj ok. 40 takich ćwiczeń.

Zgłoś się do lekarza... jeśli podczas siusiania czujesz pieczenie albo ból w pochwie. Takie objawy mogą oznaczać infekcję pochwy, niebezpieczną dla mamy i dla dziecka.
 • Ból głowy. Winę za to ponoszą ciążowe hormony albo zbyt niskie ciśnienie krwi. Mogą przepowiadać omdlenia.

Jak sobie pomóc? Być może ulgę przyniesie masaż skroni, zimny okład na czoło. Możesz też się położyć, unosząc stopy tak, by były wyżej niż głowa. W ostateczności sięgnij po tabletkę z paracetamolem.

Zgłoś się do lekarza... jeśli bólowi głowy towarzyszą ból podbrzusza, problemy z widzeniem. To mogą być objawy zatrucia ciążowego. Nie bagatelizuj tego.

Drugi trymestr ciąży - do załatwienia w 2 trymestrze

W drugim trymestrze ciąży na pewno masz już swojego lekarza, a nowiną o ciąży podzieliłaś się z rodziną... Co jeszcze warto zrobić w tym czasie?
 • Kupić ciążowe ubrania. Spodnie z elastyczną wstawką na rosnący brzuch, sukienka, ze dwa „rozwojowe” topy, wygodne buty na niewysokim obcasie. Pamiętaj o dobrym biustonoszu – dzięki niemu piersi przetrwają ciążę w dobrej formie.
 • Zaplanować urlop. Zapewne nie masz już ciążowych mdłości, a brzuszek nie jest taki duży. Skorzystaj z tego. Pod warunkiem, że twój lekarz nie ma nic przeciwko temu.
 • Zastanowić się, jak i gdzie będziesz rodzić. Jeśli nie wiesz, który szpital jest  najlepszy, podpytaj inne mamy, sprawdź ranking porodówek, przejrzyj fora dotyczące ciąży i porodu.
 • Porozmawiać z ukochanym o porodzie rodzinnym. To fantastyczne rozwiązanie, pod warunkiem że oboje tego chcecie. Jeśli tak, sprawdź, czy w placówce, którą wybrałaś, jest to możliwe i czy za taki poród trzeba zapłacić.

Waga w drugim trymestrze ciąży

Jeżeli przed ciążą ważyłaś: 40–50 kg, w drugim trymestrze możesz przytyć 6 kg, 50–60 kg – 6 kg, powyżej 60 kg – 5 kg, powyżej 80 kg – 3 kg. Potrzebujesz teraz o 360 kcal więcej (to porcja mięsa plus surówka) niż przed ciążą, czyli ponad 3000 kcal dziennie.

UWAGA! Nadwaga prowadzi do nadciśnienia tętniczego i cukrzycy ciążowej, a to jest groźne i dla ciebie, i dla dziecka. Poza tym tusza osłabia układ mięśniowy i kostny, co może utrudnić naturalny poród. Zwiększa też skłonność do zakażeń – dłużej goją się rany po nacięciu krocza czy cesarce.

Zobacz też:
Redakcja poleca: 18. tydzień ciąży - film z USG
Sprawdź, co zobaczysz podczas badania USG w 18. tygodniu ciąży. Na ekranie można już zobaczyć poszczególne części ciała oraz twarz dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy