kobieta, ciąża, drugi trymestr ciąży, kobieta w ciąży
fot. ashumskiy - Fotolia.com

Twój przewodnik po drugim trymestrze ciąży

Choć wiele mam mówi, że drugi trymestr był cudowny, nie znaczy to, że nie masz ciążowych obowiązków. Co się zmieni, jak rośnie dziecko i jakie badania koniecznie zrobić?
kobieta, ciąża, drugi trymestr ciąży, kobieta w ciąży
fot. ashumskiy - Fotolia.com

Drugi trymestr ciąży - do załatwienia w 2 trymestrze

W drugim trymestrze ciąży na pewno masz już swojego lekarza, a nowiną o ciąży podzieliłaś się z rodziną... Co warto zrobić w 2 trymestrze ciąży?
 • Kupić ciążowe ubrania. Spodnie z elastyczną wstawką na rosnący brzuch, sukienka, ze dwa „rozwojowe” topy, wygodne buty na niewysokim obcasie. Pamiętaj o dobrym biustonoszu – dzięki niemu piersi przetrwają ciążę w dobrej formie.
 • Zaplanować urlop. Zapewne nie masz już ciążowych mdłości, a brzuszek nie jest taki duży. Skorzystaj z tego. Pod warunkiem, że twój lekarz nie ma nic przeciwko temu.
 • Zastanowić się, jak i gdzie będziesz rodzić. Jeśli nie wiesz, który szpital jest  najlepszy, podpytaj inne mamy, sprawdź ranking porodówek (np. na forum babyonline.pl), przejrzyj fora dotyczące ciąży i porodu.
 • Porozmawiać z ukochanym o porodzie rodzinnym. To fantastyczne rozwiązanie, pod warunkiem że oboje tego chcecie. Jeśli tak, sprawdź, czy w placówce, którą wybrałaś, jest to możliwe i czy za taki poród trzeba zapłacić.
Redakcja poleca: 18. tydzień ciąży - film z USG
Sprawdź, co zobaczysz podczas badania USG w 18. tygodniu ciąży. Na ekranie można już zobaczyć poszczególne części ciała oraz twarz dziecka.

Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży (14.-26. tydzień ciąży)

Dziecko zaczyna intensywnie rosnąć, najwięcej miejsca zajmuje jego głowa. Od początku drugiego trymestru ciąży zaczyna szaleć w twoim brzuchu – stale wynajduje sobie coś do roboty.
 • 14. tydzień ciąży – do tej pory nóżki dziecka były takiej samej długości, co rączki - teraz to się zmienia. Dziecko imituje „dorosłe” czynności: porusza klatką piersiową, naśladując oddychanie, połyka płyn owodniowy. Nosek zaczyna wyglądać jak... nosek dziecka (jest zadarty!).
 • 16. tydzień ciąży – rozwijają się struktury ucha wewnętrznego. Dziecko odczuwa wibracje fal dźwiękowych poprzez skórę.
 • 18. tydzień ciąży – dziecko samo wydaje dźwięki. Wątroba, nerki, tarczyca, serce pracują pełną parą, podobnie zresztą mózg, który wytwarza tysiące połączeń nerwowych. Można też określić już płeć dziecka.
 • 21. tydzień ciąży – rosną włoski i tworzą się zawiązki zębów. Na języku pojawiają się kubki smakowe (płód preferuje słodki smak). Dziecko dotyka nóżek, buzi, wkłada do niej rączki.
 • 24. tydzień ciąży – dziecko zyskuje większą świadomość otaczającego go świata. Jeśli ty czegoś się przestraszysz, on też odczuje lęk.
 • 26. tydzień ciąży – dziecko reaguje na różne dźwięki, np. gwałtownymi ruchami. Odczuwa ton twojego głosu. Pod jego skórą gromadzi się tłuszczyk.
Zobacz też: kalkulator tygodnia ciąży

Badania obowiązkowe i zalecane w drugim trymestrze ciąży

Nadal powinnaś chodzić do lekarza co miesiąc. Podczas każdej wizyty lekarz wyznaczy ci termin kolejnej. Za każdym razem oprócz badania ginekologicznego czekają cię badanie piersi, pomiar ciśnienia, ważenie i mierzenie. Plus pozostałe badania w ciąży:

Badania od 14. do 20. tygodnia ciąży:

Badania obowiązkowe:
 • USG. Koniecznie! To czas na wykrycie lub wykluczenie wad rozwojowych. Tylko teraz da się zmierzyć przezierność karkową, czyli NT (z ang. nuchal translucency) – zbyt szerokie NT może świadczyć o zespole Downa. Badanie przeprowadza się przez brzuch.
 • Badanie ogólne moczu, morfologia krwi. W moczu nie może być białka, cukru, białych i czerwonych krwinek.
 • Ocena pH wydzieliny pochwowej. Pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy.
Badania zalecane:
 • Badanie w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie. Nieinwazyjny test potrójny będący uzupełnieniem badania USG genetycznego. Robi się po to, by wykluczyć zespół Downa u dziecka oraz otwartych wad cewy nerwowej.
Doładuj
Przeładuj