GRY
 
 

Po co dziecku drugie śniadanie?

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku codzienną niezbędną porcję energii, pamiętaj o drugim śniadaniu. Ten niewielki posiłek dziecko powinno zjeść przed południem. Zapewni mu on właściwy rozwój i siły do zabawy oraz nauki. Dlaczego jeszcze warto podawać dziecku drugie śniadanie? Zobacz koniecznie.

Drugie śniadanie dla dziecka
fot. Fotolia
Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku codzienną niezbędną porcję energii, pamiętaj o drugim śniadaniu. To zapewni mu właściwy rozwój i siły do zabawy oraz nauki.

Po co podawać dziecku drugie śniadanie?

Oprócz trzech podstawowych posiłków – śniadania, obiadu i kolacji, dzieci powinny jeść drugie śniadanie. Ten posiłek stanowi uzupełnienie całodziennej puli energetycznej niezbędnej do prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

Zobacz też: Ważne pytania o śniadanie
Redakcja poleca: Czy kobiecie w ciąży wystarczy kwas foliowy z jedzenia? - tłumaczy dietetyk
Od pewnego czasu mamy do czynienia z nowym trendem – kobiety w ciąży zamiast łykać preparaty z witaminami i minerałami, wybierają zdrową dietę. To nie jest bezpieczne rozwiązanie, bo niektóre składniki odżywcze musimy uzupełniać, przyjmując tabletki.

Kto potrzebuje drugiego śniadania?

Młodsze dzieci pozostające w domu pod opieką mamy z reguły nie jedzą drugiego śniadania ze względu na wcześniejszą porę obiadu. Ale jeśli masz dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które długo przebywają poza domem, nie zapominaj o włożeniu im do tornistrów pudełeczka ze smakołykiem. Mały uczeń potrzebuje takiego zastrzyku energii.

Jakie powinno być drugie śniadanie?

W żywieniu dzieci drugie śniadanie powinno być traktowane jako pomost pomiędzy głównym posiłkiem porannym (śniadaniem) a obiadem. Z tego względu nie może ono mieć zbyt dużej wartości energetycznej. Powinno zawierać około 130-170 kcal. Najlepiej, by w skład tego posiłku wchodziły owoce lub napój mleczno-owocowy, porcja sałatki warzywnej lub warzywno-owocowej. W zależności od upodobań smakowych dziecka może to być także niewielka kanapka z ciemnego chleba z pastą rybną i pomidorem, ogórkiem albo rzodkiewkami lub sok przecierowy warzywny z chrupkami.

Zobacz też: Jak zrobić smaczną i zdrową kanapkę dla dziecka?

A co dać na drugie śniadanie małemu dziecku?

Dla dzieci powyżej pierwszego roku życia drugim śniadaniem mogą być cząstki miękkich, gotowanych warzyw, miękkie owoce – plasterki banana, maliny czy jogurt z owocami lub biszkoptem. Takie lekkie drugie śniadanie nie zaburzy łaknienia i dziecko z apetytem zje później obiad.
Doładuj
Przeładuj