GRY
 
 

Drugie życie książki - warsztaty dla dzieci

9.10.2012r., godz 10.00 Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu bierze udział w przedsięwzięciu - Toruński Festiwal Książki. Zapraszamy na wystawę Książkowe znaleziska, a także na warsztaty dla dzieci i dorosłych organizowane przez Dział Edukacji CSW.

centrum sztuki współczesnej znaki czasu
Warsztaty dla dzieci

Książka…z czym Wam się kojarzy? Ze szkołą, z biblioteką, może z bajkami lub przepisami kulinarnymi? Z czymś ciekawym czy nudnym? A jak wygląda? Podczas warsztatów okaże się, że wszystko jest możliwe! Ze sterty zapomnianych książek wyszukamy najciekawsze, nadamy im nowy charakter i znaczenie, będziemy bawić się tekstem i ilustracjami, spróbujemy zrobić nową artystyczną książkę. Zabawimy się w rzeźbiarzy, introligatorów i twórców, damy drugie życie książce!

wiek dzieci 8 – 12 lat

Czytelnia, wstęp bezpłatny
obowiązują wcześniejsze zapisy: eduakcje@csw.torun.pl lub nr tel. 56 610 97 16

WYSTAWA
Książkowe znaleziska
12.10-11.11.2012, Czytelnia CSW
Otwarcie wystawy: piątek, 12 października, godz. 17.00, wstęp wolny

W piątek 12 października o godzinie 17 .00 zapraszamy wszystkich miłośników książek do Czytelni CSW, na otwarcie wystawy pt. Książkowe znaleziska prezentującej przedmioty znalezione podczas konserwacji zabytkowych zbiorów Biblioteki Elbląskiej.

Do tego, że książki opowiadają ciekawe historie wszyscy już przywykliśmy. O tym, że oprócz tych napisanych, łączą się z nimi prawdziwe, często ukryte w mrokach dziejów losy, przeważnie zapominamy. Jakie przejmujące wydarzenia może przywoływać zapomniane życie książek, przekonały się konserwatorki z Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida podczas swojej pracy. Przechowane urywki notatek, wycinki z gazet, kartki z kalendarza, zasuszone kwiaty, listy, rysunki, bilety , ślady przestrzelenia  bronią itd., odkryły  historie o ludziach, którzy czytali książki często wiele lat temu. Zapraszamy wszystkich pasjonatów niecodziennych opowieści do obejrzenia części zabytkowego księgozbioru, który wraz ze znalezionymi w nim przedmiotami przywędrował do nas z Elbląga. Podczas wystawy będzie można min. zobaczyć zawiadomienie o śmierci hrabiny von Krockow, pochodzącej z bardzo znanego na Pomorzu Gdańskim rodu von Krockow (w Krokowej do dziś stoi pałac, w którym rodzina ta zamieszkiwała), wiersze Daniela i Andreasa Meienereisów znalezione w szesnastowiecznej książce należącej do Samuela Meienereisa – kalwińskiego teologa, kartkę z kalendarza szesnastowiecznego i dziewiętnastowiecznego, informację o świętach ruchomych w latach 1860-61, rewersy z biblioteki gimnazjalnej z roku 1865, drzeworyt z XVI wieku, przepiękną grafikę z jednorożcem znalezioną w pozycji szesnastowiecznej i wiele innych. Najwięcej ciekawych przedmiotów podczas konserwacji zostało znalezionych w różnych wydaniach zabytkowych Biblii.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyło słowo wstępne wygłoszone przez dr Dorotę Jutrzenkę-Supryn z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry UMK w Toruniu.

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
Redakcja poleca: Czy zapisać dziecko na piłkę nożną? – zobacz film
O karierze piłkarskiej marzy niejeden chłopak i niejedna dziewczynka. Ale aby taką karierę zrobić, trzeba zacząć trenować od małego. Zresztą na treningi piłki nożnej warto zapisać dziecko nie (tylko) z powodów ambicjonalnych. Dlaczego? Zobacz film z treningu Akademii Piłkarskiej Legia Warszawa.
Doładuj
Przeładuj