Encyklopedia zdrowia dziecka

Drzazga

Jak samodzielnie usuwać drzazgę, radzi dr Arkadiusz Michalski, chirurg ze Szpitala Dziecięcego im. prof. dr Jana Bogdanowicza w Warszawie.

Bolesny odłamek
Drzazga kojarzy nam się z małym, ostrym kawałkiem drewna, ale z medycznego punktu widzenia podobnie traktuje się również odłamek szkła, opiłek metalu, kolec ostu lub róży.
Drzazgę najlepiej usunąć od razu, szczególnie wówczas, gdy sprawia ból (np. wbiła się pod paznokieć). Wtedy ranka goi się szybko, nie daje żadnych dolegliwości. Jeśli ciało obce zostawi się albo usunie tylko jego fragment, pojawi się ból, kłucie, a potem zaczerwienienie i ropień. W powiedzeniu, że drzazga sama wyjdzie, jest część prawdy, bo wokół niej gromadzi płyn wypychający ją na zewnątrz.
Wyjmowanie drzazgi bywa bardzo bolesne i dzieci mogą się tego bać. Maluchowi należy wyjaśnić, co będziemy robić, a potem postępować delikatnie, ale zdecydowanie. Warto też odwrócić jego uwagę (włączyć kasetę z muzyką lub bajką).

Jak wyjąć drzazgę?
1. Sprawdź, jakiego rodzaju materiał wbił się w skórę i czy można uchwycić jego koniec.
2. Posmaruj skórę wokół drzazgi kremem znieczulającym np. Emla (odczekaj godzinę) lub przyłóż kostkę lodu.
3. Gdy drzazga znajduje się płytko pod skórą, ostrą zdezynfekowaną igłą zrób małe nacięcie.
4. Jeśli nie jest to odłamek szkła, wyjmij go pęsetą odkażoną spirytusem salicylowym.
5. Mały kawałek szkła usuń ostrożnie palcami poprzez gazik lub jednorazową chusteczkę.
6. Miejsce po usunięciu drzazgi dokładnie umyj mydłem i ciepłą wodą.

Co robić, gdy nie możemy sami wyjąć drzazgi?
W takich przypadkach potrzebna jest pomoc lekarza lub pielęgniarki, ponieważ samodzielne grzebanie w ranie w poszukiwaniu ułamanego kawałka jest trudne i bardzo bolesne. Spowoduje też, że będzie się ona gorzej goić. Czasem zdarzają się sytuacje pozornie łatwiejsze, ale bardziej dokuczliwe dla malucha, np. gdy w dużą powierzchnię zdartej skóry wbije się drobny żwir. Można próbować wymyć go wodą i mydłem, ale jest to bolesne, dlatego warto, by takie miejsce oczyścił lekarz po podaniu znieczulenia. Samodzielnie trudno też wyjąć małe kawałki szkła lub opiłki metalu.

Kiedy potrzebna jest pomoc chirurga?
Jeśli ciało obce jest: trudne do wyjęcia, wbite głęboko, utkwiło pod paznokciem, blisko żyły lub zgięcia palców, a także wówczas, gdy wokół drzazgi zrobił się bolesny stan zapalny. Pomoc specjalisty wskazana jest także w przypadku większego odłamka szkła, igły lub zardzewiałego metalu. Chirurg wyjmuje je w znieczuleniu, często po nacięciu skóry lub płytki paznokcia. Może też obejrzeć i dokładnie oczyścić ranę. Jeśli nie krwawi albo została zanieczyszczona ziemią, trzeba sprawdzić datę ostatniego szczepienia przeciw tężcowi. Pośpiech jest wskazany, jeśli ciało obce jest duże lub powoduje ból. W innych przypadkach nie trzeba jechać na ostry dyżur. Wystarczy zrobić okład z sody oczyszczonej.

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra