Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, drzewo oliwne, alergia na oliwki, uczulenie na drzewo oliwne, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Drzewo oliwne

Jest jednym z najsilniejszych alergenów na południu Europy, w krajach leżących nad Morzem Śródziemnym. Przede wszystkim uczulają jego pyłki, zaś owoce, czyli oliwki - rzadko wywołują alergię. Drzewo oliwne należy do rodziny Oleaceae, tej samej, do której przypisany jest również jesion i bez lilak. Uczuleni na pyłki drzewa oliwnego często mają alergię krzyżową na pyłki jesionu i bzu. Możliwe jest również pojawienie się uczulenia na zboża i trawy oraz bylicę i ziarna słonecznika.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.