Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, drzewo oliwne, alergia na oliwki, uczulenie na drzewo oliwne, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Drzewo oliwne

Jest jednym z najsilniejszych alergenów na południu Europy, w krajach leżących nad Morzem Śródziemnym. Przede wszystkim uczulają jego pyłki, zaś owoce, czyli oliwki - rzadko wywołują alergię. Drzewo oliwne należy do rodziny Oleaceae, tej samej, do której przypisany jest również jesion i bez lilak. Uczuleni na pyłki drzewa oliwnego często mają alergię krzyżową na pyłki jesionu i bzu. Możliwe jest również pojawienie się uczulenia na zboża i trawy oraz bylicę i ziarna słonecznika.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy