gdzie zamieszkać z dzieckiem?
fot. Fotolia

Duże miasto czy małe miasteczko - gdzie lepiej wychowywać dziecko? 

Czy to, w jakim miejscu dorasta dziecko ma znaczenie? Przedstawiamy zalety lub wady obu lokalizacji.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
gdzie zamieszkać z dzieckiem?
fot. Fotolia
Często nie mamy wpływu na to, gdzie dorastają nasze dzieci. Decydujemy się pozostać w miejscu, w którym same spędziłyśmy dzieciństwo, bo mamy tu dom, mieszkanie, rodzinę, przyjaciół. Niektórzy jednak uciekają od zgiełku wielkiego miasta do małych miejscowości, gdzie nie czują się tak bardzo anonimowi. Inni odwrotnie w dużych metropoliach doszukują się szansy na lepsze życie. 

Jakie są plusy, a czasem zarazem minusy życia w takich miejscach z dzieckiem? Zobaczcie!

Małe miasto/wieś:

1. Większe bezpieczeństwo – oczywiście wypadki zdarzają się także i w małych miejscowościach, ale w miasteczku, w którym ludzie się znają i rozpoznają na ulicy, więcej osób pilnuje dzieci.

2. Dziecko ma większe baczenie na to co robi i mówi, gdyż nie jest zupełnie anonimowe, a jego "wybryki", mogą szybko wyjść na jaw.

3. Dzieci mają większą swobodę biegania po dworze, rodzice dają im większy kredyt zaufania. Zwłaszcza, że w mniejszych miasteczkach wiele osób ma podwórko przy domu.

Czytaj: Dzieci spędzają na dworze mniej czasu niż więźniowie

4. Mniejszy ruch na drogach - więcej rodziców decyduje się pozwolić dzieciom na samodzielną podróż do pobliskiej szkoły podstawowej.

5. Większa liczba bliższych znajomych, dzieci spotykają się po szkole, bo wszyscy mieszkają w pobliżu siebie. 

Duże miasto:

1. Więcej możliwości rozwoju dziecka – więcej szkół, zajęć pozalekcyjnych, szkółek. Dziecko może rozwijać wszelkie swoje możliwości, począwszy od baletu, po programowanie.

2. Dostęp do ośrodków kultury – teatr, muzeum, wystawy. 

Czytaj: Kiedy iść z dzieckiem do teatru?

3. Dzieci z dużych miast czują się mniej zakompleksione, choć to nie do końca możemy ujednolicić. Kwestia kompleksów zależy bardziej od psychiki i poczucia własnej wartości, niż miejsca zamieszkania. Są jednak nastolatkowie, którzy twierdzą, że jest inaczej i powiedzenie w towarzystwie, że mieszka się na prowincji, jest "obciachem".

4. Inny światopogląd – inne wychowywanie przez nauczycieli, pedagogów. Więcej tolerancji i myślenia kosmopolitycznego. 

Plusy mieszkania w dużym mieście mogą dla wielu osób być... minusem i na odwrót. Na pewno więcej ruchu na świeżym powietrzu mają dzieci mieszkające w małych miasteczkach, ale ich rodzice mogą narzekać, że nie mogą zapewnić swoim pociechom edukacji o jakiej marzą. Dzieci ze stolicy nie mogą beztrosko biegać po mieście, ale za to uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, czy zajęciach, o których niektóre dzieci mogą dowiedzieć się tylko z telewizji.

W tym wszystkim najważniejsze jest jednak, by dziecko było szczęśliwe. Jeżeli będzie miało pogodne i radosne dzieciństwo, to naprawdę nie będzie istotne, czy pochodzi z miasta, czy ze wsi. Da sobie radę w życiu i dzięki rodzicom zdobędzie najważniejsze umiejętności, które pozwolą mu w przyszłości dać sobie radę w dorosłym życiu.

A wasze dzieci gdzie dorastają?

Jak wychować optymistę?

źródło:scarymommy
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy