kobieta, biust, piersi, stanik, biustonosz fioletowy
fot. Fotolia

Lubisz swoje piersi?

Mogą być duże lub małe, sterczące lub opadające, położone blisko siebie albo przeciwnie, jakby rozsunięte na boki. Najgorsze jest to, że nam, kobietom, często wydaje się, że ta różnorodność oznacza podział na lepsze i gorsze.
Joanna Karwat
kobieta, biust, piersi, stanik, biustonosz fioletowy
fot. Fotolia
Piersi to atrybut kobiecości, wabik na mężczyzn i duma wszystkich matek, które karmiły dziecko swoim mlekiem. Biust ma też swoją ciemną stronę – w okresie dojrzewania rzadko rośnie w takim tempie, jakiego pragnęłaby jego właścicielka, czasem pobolewa przed okresem i bardziej niż inne części ciała podlega grawitacji... albo akurat przy tej części ciała bardziej dostrzegamy działanie przyciągania ziemskiego. Tymczasem piersi (pod względem anatomicznym) są tak samo ważną częścią ciała jak ręka czy noga, czemu zatem budzą tyle sprzecznych emocji?

Dlaczego  piersi w ogóle są duże?

Do dziś nie wiadomo, dlaczego piersi są wypukłe. Tylko u kobiet bowiem biust rośnie w okresie pokwitania, jeszcze zanim są zdolne zajść w ciążę, i pozostaje duży przez całe życie, również wtedy, gdy kobieta traci zdolności rozrodcze (w okresie klimakterium). U innych ssaków nic podobnego nie występuje – po wykarmieniu potomstwa widoczna jest tylko brodawka. Istnieje teoria, iż odkąd ludzie w drodze ewolucji zaczęli uprawiać seks twarzą w twarz, piersi stały się wizualnym substytutem pośladków. To by nawet tłumaczyło męskie zainteresowanie piersiami i ogromną potrzebę kobiet, by ich biusty podobały się partnerom. Kiedyś niewiasty, które chciały zrobić wrażenie na mężczyźnie, lekko malowały sutki czerwoną farbką. Podkreślone takim makijażem brodawki wyglądały na bardziej pobudzone. Teraz decydują się na chirurgiczne powiększenie, podniesienie, zmniejszenie czy wyrównanie piersi.
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Zmiany hormonalne a rozmiar piersi

Piersi zbudowane są z tkanki łącznej, gruczołowej i tłuszczowej. Zaczynają rosnąć w okresie dojrzewania, gdy jajniki rozpoczynają wydzielanie estrogenu (hormonu, który m.in. mobilizuje ciało do odkładania tłuszczu). Jednak estrogen nie jest jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za wielkość piersi. Ważna jest także genetycznie zdeterminowana reakcja na ten hormon. U kobiet wrażliwych na estrogen nawet najmniejsza jego ilość powoduje wzrost biustu do imponujących rozmiarów. U innych, mniej wrażliwych, nawet duże ilości estrogenu nie powiększają piersi. Inny (też obecny w kobiecym organizmie) hormon płciowy, testosteron, działa odwrotnie: hamuje odkładanie się tłuszczu na piersiach. Dlatego kobiety o chłopięcym typie urody zwykle mają mały biust. [content:0_20162,0_7353,8_1436,1_4174:GALGallery]

Temperament seksualny nie zależy od rozmiaru piersi

Niektórzy sądzą, że kobiety z dużymi piersiami są gorące w łóżku. To nie do końca prawda, oczywiście niektóre są, ale to nie jest sprawka biustu, tylko wielu różnych składowych: poziomu hormonów, samoakceptacji i libido. 64 proc. Polek deklaruje, że uwielbiają pieszczoty piersi. Trudno jednak określić jeden uniwersalny schemat, który odpowiada wszystkim. Najlepiej zacząć od delikatnego dotyku, masażu dłońmi (kolistymi ruchami) i lekkiego muskania brodawek. Dobrym pomysłem jest też podanie ukochanemu deseru (np. czekolady, bitej śmietany czy miodu) na nagich piersiach. Dotyk ciepłego języka może doprowadzić do orgazmu sutkowego (choć taki orgazm zdarza się dość rzadko, samo dążenie do niego może być bardzo przyjemne). Amatorki mocniejszych doznań używają klipsów na sutki lub czują rozkosz, gdy są one mocno szczypane, gryzione.

Pokochaj swoje piersi

Ten tekst dedykuję wszystkim moim koleżankom. Tym z dużymi piersiami, do których aż chce się przytulić i tym z małymi piersiami, które nie przeszkadzają w uprawianiu sportu i sterczą dziarsko mimo upływu lat. Trochę zazdroszczę jednym i drugim. Myślę też o tych chwilach, kiedy z uznaniem spoglądam na subtelną koronkę stanika, która pięknie uzupełnia dekolt modnej bluzki, albo na kolorowe ramiączko, które jest jedynie zapowiedzią tego, co pod spodem. W takich chwilach rozumiem mężczyzn, bo piersi są po prostu wyjątkowe.Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy