Duże rodziny nie zapłacą podatku? To nowy pomysł rządu
fot. Adobe Stock

Duże rodziny nie zapłacą podatku? To nowy pomysł rządu

Możliwe, że już wkrótce rodziny wielodzietne będą całkowicie zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli pomysł wejdzie w życie, zaoszczędzą nawet 4 tys. zł.
Sylwia Arlak
Duże rodziny nie zapłacą podatku? To nowy pomysł rządu
fot. Adobe Stock
500 plus nie pomogło zachęcić Polaków do posiadania większej liczby dzieci. Czy uda się z nowym pomysłem rządu? Jest szansa, że rodzice czwórki i więcej dzieci nie będą od przyszłego roku płacić podatku dochodowego. Ministerstwo Finansów pracuje już nad tym rozwiązaniem.

Ile zaoszczędzą rodziny na podatku?

Ulga miałaby objąć 60 tys. polskich rodzin. W 50 tys. wychowuje się czwórka dzieci, a w pozostałych 10 tys. więcej niż czworo. Jak podkreśla poseł Kamil Bortniczuk z Partii Republikańskiej w rozmowie z money.pl, rodziny wielodzietne zaoszczędziłyby w sumie ok. 250 mln zł (z podkreśleniem, że wyliczenia te nie obejmują planowanych zmian w przepisach podatkowych. m.in. braku możliwości odpisania składki zdrowotnej od podatku, ulgi dla klasy średniej i wyższej kwoty wolnej). W przeliczeniu na rodzinę daje to 4,1 tys. zł.

Jak mówi Kamil Bortniczuk, program ma poprawić wizerunek rodzin wielodzietnych w społeczeństwie, bo dotyczy ludzi pracujących, a nie żyjących ze świadczeń. Ma on też zachęcić osoby niepracujące do powrotu do życia zawodowego. 
Rozwiązanie to znajdzie się prawdopodobnie w jednej z ustaw przygotowywanych przez rząd w związku z Polskim Ładem. Ma zacząć obowiązywać już od przyszłego roku. Na razie nie wiadomo, jak dokładnie będzie skonstruowana nowa ulga.

Wierzycie, że pomysł wejdzie w życie?

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy