Uczeń
fot. Adobe Stock

Duże zmiany w 300 plus! Już nie dostaniemy pieniędzy do ręki

Rząd zapowiedział zmiany w programie pomocowym 300 plus, czyli „Dobry Start”. Rodzice nie będą mogli już otrzymać świadczenia w gotówce. Ale to nie koniec nowości.
Sylwia Arlak
Uczeń
fot. Adobe Stock
Do tej pory prowadzenie programu 300 plus, czyli „Dobry Start” oraz wypłaty świadczeń należało do samorządów i ośrodków pomocy społecznej. Teraz zajmie się tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który – jak czytamy w projekcie nowelizacji programu – „będzie w bardziej efektywny sposób obsługiwał wypłatę świadczenia”.

Rząd chce zaoszczędzić na programie 300 plus

Dla rodziców oznacza to duże zmiany m.in. w wypłacie świadczenia. Od tego roku rodzice nie będą mogli już otrzymać go w formie gotówki. Jedyna możliwość otrzymania pieniędzy to przelew na rachunek bankowy. Jak informuje rząd, ma być to spora oszczędność. Według wyliczeń w skarbie państwa w ciągu najbliższych 10 lat zostanie 488 ml zł. 

Również składanie wniosków w tym roku będzie możliwe tylko przez Internet. Do tej pory można było to zrobić także w formie papierowej w urzędzie albo na poczcie. Zdaniem rządu w dobie pandemii ta forma składania wniosków jest dużo bezpieczniejsza. 

Rodzice, którzy nie mają dostępu do Internetu, będą mogli złożyć wniosek w urzędach gmin. Urzędnicy udostępnią im specjalne stanowiska i będą pomagać tym, którzy mają kłopot z obsługą komputera. 

Zmiany wejdą w życie jeszcze w tym roku 

Program „Dobry Start” wprowadzono w 2018 roku. Rodzice dzieci w wieku szkolnym mają zagwarantowane 300 zł na zakup podręczników, przyborów i innych rzeczy niezbędnych do nauki. Świadczenie przysługuje raz w roku na każde dziecko (niezależnie od dochodów rodziców), które uczy się w szkole, a które nie ukończyło 20. roku życia. Ze świadczenia korzysta ponad 4,5 mln uczniów. 

Wnioski o środki w ramach programu można składać od 1 lipca do 30 listopada. Im wcześniej rodzic złoży wniosek, tym szybciej może liczyć na wypłatę pieniędzy. Zmiany w 300 plus wejdą w życie jeszcze w 2021 roku. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Mama rekordzistka: Danuta Ulidowicz jest najdłużej pracującą mamą SOS Wiosek Dziecięcych [WIDEO]
W tej historii jest wszystko, co najpiękniejsze w macierzyństwie: miłość, cierpliwość, wyrozumiałość i oddanie. Pani Danuta przez 34 lata tworzyła dom dla 19 dzieci, nie posiadających rodziny. To o niej powstał film "Mistrzyni świata". Zobacz relację z jego prapremiery - to historia z wielokrotnym happy endem.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy