GRY
 
 

Jak wyciąć dynię na Halloween? - film

Zobacz, jak krok po kroku zrobić lampion z dyni na Halloween. To jedna z najbardziej efektownych dekoracji, która robi największe wrażenie na dzieciach.

Zobacz inne z serii: Halloween z dzieckiem (7)

Bez lampionu z dyni właściwie nie ma Halloween. Warto ją wydrążyć, nawet jeśli nie przepadacie za przebieraniem się w straszne kostiumy. Coś z niej ugotujecie, a dekorację zrobicie przy okazji. Dzieciaki będą miały fajną zabawę. Na filmie pokazujemy, jak krok po kroku przygotować dyniowy lampion razem z dziećmi. Wycinamy typowo halloweenowy wzór, ale możecie wymyślić również inne, niekoniecznie halloweenowe motywy.

Skąd wziąć wzór na lampion z dyni?

Lampiony DIY (do it yourself) są bardzo modne i przede wszystkim ładne – warto się skusić, nawet jeśli nie jesteście przekonani, czy obchodzić Halloween. Choć w internecie znajdziecie mnóstwo inspiracji, jak oryginalnie wyciąć dynię, projektowanie wzoru z powodzeniem możecie powierzyć dzieciom. Wystarczy kartka papieru, na której flamastrem narysują wzór, którego zrobicie szablon. Rysunek należy wyciąć i odrysować na warzywie.

Kto poradzi sobie z drążeniem?

Najpierw odcinamy wierzch dyni. Przy tej czynności nieoceniona jest silna ręka taty. Dzieci mogą wyjmować łyżeczkami miąższ, pozostawiając skórę na tyle grubą, by nie pękła. Potem znów do pracy wkracza tata i ostrym nożem tnie narysowany wzorek. Po wycięciu wszystkich elementów, do środka dyni wstawiamy mały tealight. Zapalamy go, nakrywamy lampion wieczkiem, gasimy światło i... od razu robi się przyjemnie. Może teraz najdzie was ochota na inne ozdoby na Halloween, np. duchy z papierowych talerzy lub potwory z rolek po papierze toaletowym.

Co zrobić z miąższem dyni?

Koniecznie go zjedzmy – pod postacią zupy, potrawki albo np. ciasta. Dynię można przetwarzać na wiele sposobów, a zupą z niej karmić nią nawet niemowlaki. Jest lekkostrawna, zawiera mnóstwo witamin i minerałów. Przez to, że ma grubą skórę, chłonie mało pestycydów, więc jest bezpieczniejszym źródłem beta-karotenu niż marchewka.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj