Dyschezja niemowlęca
fot. Adobe Stock

Dyschezja niemowlęca: definicja, objawy, jak pomóc dziecku

Dyschezja niemowlęca często jest mylona z kolką niemowlęcą. Są to jednak dwie różne dolegliwości. Sprawdź, czym jest dyschezja niemowlęca, jakie są jej objawy, a także jak pomóc dziecku.
Joanna Biegaj
Dyschezja niemowlęca
fot. Adobe Stock
Dyschezja niemowlęca nie jest zaburzeniem powszechnie znanym. To schorzenie nie jest groźne dla malucha, jednak potrafi być bardzo uciążliwe. 

Spis treści: 
 1. Dyschezja niemowlęca: definicja
 2. Dyschezja niemowlęca: przyczyny
 3. Dyschezja niemowlęca: objawy
 4. Dyschezja niemowlęca a kolka
 5. Dyschazja niemowlęca a zaparcie
 6. Dyschezja niemowlęca: jak pomóc dziecku?
 7. Dyschezja: leczenie

Dyschezja niemowlęca: definicja

Dyschezja niemowlęca to zespół objawów wskazujących na zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Dolegliwość ta dotyczy jedynie malutkich dzieci – diagnozuje się ją u maluchów przed 9. miesiącem życia, najczęściej pojawia się w okolicach 6. miesiąca.

Dyschezja niemowlęca polega na zaburzeniach defekacji. Przy dyschezji każde oddanie stolca wiążę się u dziecka z bólem.

Dyschezja niemowlęca: przyczyny

Dyschezja spowodowana jest niedojrzałością przewodu pokarmowego. Dokładnie jej przyczyną jest zaburzenie koordynacji mięśni tłoczni brzusznej i dna miednicy. To one biorą udział w procesie wydalania kału. Zaburzenie polega na braku synchronizacji mięśni odpowiedzialnych za zwiększanie ciśnienia w jamie brzusznej z mięśniami przepony miednicy.

Dyschezja niemowlęca: objawy

Dyschezja jelit u niemowląt – objawy:

 • płacz,
 • krzyk,
 • napinanie ciała przez dziecko,
 • zaczerwienienie twarzy dziecka, 
 • wzmożone oddawanie gazów.


W konsekwencji dziecko po ok. 10 minutach oddaje miękki stolec, odczuwając wyraźną ulgę. Pomiędzy tymi epizodami niemowlę jest spokojne, nie towarzyszą mu inne dolegliwości. Dyschezja niemowlęca mija zazwyczaj po ok. 3-4 tygodniach.

Dyschezja niemowlęca a kolka

Dyschezja przez wielu rodziców może być uważana za kolkę niemowlęcą. Jak odróżnić dyschezję u niemowlaka od kolki? Przede wszystkim dziecko, które ma kolkę, potrafi płakać nawet kilka godzin, natomiast płacz przy dyschezji niemowlęcej trwa od 5 do 30 minut i ustępuje od razu po wypróżnieniu. Podczas kolki u dziecka pojawia się także niepokój i trudno jest uspokoić malucha. Dodatkowo przy kolce dziecko podkurcza nóżki, co nie ma miejsca przy dyschezji niemowlęcej.

Dyschezja niemowlęca a zaparcie

Objawem zaparć u niemowlaka jest wyraźny wysiłek podczas oddawania stolca. Nie obserwuje się go jednak przy dyschezji niemowlęcej – u dziecka zawsze po płaczu pojawia się miękki stolec. Przy zaparciach stolec jest twardy, a czasami nie pojawia się wcale.

Przy dyschezji dzieci oddają stolec bez wysiłku, natomiast jeśli mamy do czynienia z zatwardzeniem u niemowlaka wyraźnie widać, że dziecko się męczy.

Dyschezja niemowlęca: jak pomóc dziecku?

Dyschezja niemowlęca trwa krótko, jednak jest dość uciążliwa dla malucha. Ulgę dziecko może przynieść: 

 • delikatny masaż brzuszka,
 • okłady z ciepłej pieluszki (zanurzonej wcześniej w gorącej wodze),
 • noszenie na rękach,
 • przytulanie dziecka.


Pomóc może także biały szum, np. dźwięk odkurzacza lub suszarki do włosów. Dźwięk taki generowany jest także przez zabawki (szumiące misie i inne maskotki).

Dyschezja: leczenie

Dyschezja niemowlęca mija sama po wykształceniu się odpowiednich mechanizmów defekacji u dziecka. Nie wymaga  leczenia.

Do lekarza należy zgłosić się, gdy:

 • objawy dyschezji są częstsze i dłuższe,
 • występują problemy z jedzeniem u malucha,
 • pojawiają się zaparcia,
 • następuje spadek masy ciała dziecka,
 • pojawiają się inne problemy rozwojowe.


Takie symptomy mogą świadczyć o tym, że dziecko nie cierpi na dyschezję, tylko na inną, poważniejszą chorobę układu pokarmowego.


Zobacz także: 
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy