Dżem z czarnej porzeczki

Dla dziecka od 12. miesiąca życia

Czas przygotowania do 90 min.

Poziom trudności łatwy

fot. Fotolia.pl

Składniki

 • 2 kg czarnych porzeczek
 • 600 g cukru trzcinowego

Przygotowanie

 1. Porzeczki umyj, oczyść.
 2. Owoce umieść w dużym raczej płaskim rondlu, zasyp 200 g cukru i odstaw na godzinę, aż puszczą sok.
 3. Następnie dodaj resztę cukru i całość smaż bez przykrycia na małym ogniu przez kilkanaście do 30 minut. Pamiętajmy, żeby delikatnie mieszać dżem podczas smażenia drewnianą łyżką.
 4. Gorący dżem przełóż do gorących, suchych, wyparzonych słoiczków, szczelnie zakręć lub zamknij specjalnymi zapinkami i pasteryzuj.
 
Pasteryzacja tradycyjna:
W większym garnku zagotuj tyle wody, aby po włożeniu słoików były one zanurzone do 3/4 swojej zawartości. Na dnie naczynia połóż ściereczkę, aby uniknąć ewentualnych pęknięć słoików podczas gotowania i przy zetknięciu z gorącym dnem garnka. Gotuj słoiki przez maksymalnie 10-15 minut, po wyciągnięciu pozostaw do przestygnięcia. W przypadku tradycyjnych słoików z zakrętką po pasteryzacji odwróć słoiki do góry dnem, okryj ręcznikiem i tak pozostaw do całkowitego wystygnięcia
 
Wskazówki:
 • Do przetworów na zimę używaj naprawdę dorodnych, dojrzałych owoców.
 • Trzeba pamiętać, że dżemy przygotowywane na gorąco potrafią być bardzo rzadkie, a krzepną dopiero po ostudzeniu.
 • Aby ocenić, czy dżem ma odpowiednią konsystencję, wylej łyżeczkę dżemu na chłodny talerzyk i sprawdź, czy się rozlewa czy krzepnie – jeśli krzepnie, dżem jest gotów, jeśli się zbyt rozlewa, smaż jeszcze kilka minut.
 • Ilość dodanego cukru zależy od smaku owoców (im owoc jest bardziej słodki, tym mniej słodzimy przetwory). Cukier można zawsze dosypać pod koniec smażenia, lepiej nie przesłodzić!
 • Dżem z czarnych porzeczek smaży się bardzo szybko. Nie jest konieczna pasteryzacja, wystarczy gorący dżem umieścić w gorącym, wyparzonym słoiczku i odwrócić do góry dnem (przy zakrętkach).
Zobacz też przepis na ciasto z porzeczkami.

Przepis pochodzi ze strony: Mama alergika gotuje
 

Dodatkowe informacje

- Przepis dla alergika

- Danie dietetyczne

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Popularne tematy