jak dbać o dziąsła w ciąży
fot. Fotolia

Poznaj 5 sposobów na zdrowe dziąsła w ciąży

Masz kłopoty z dziąsłami? Bolą, krwawią? Nie jesteś sama! To częste w ciąży. Przeczytaj, jak je pielęgnować, żeby było lepiej.
Karolina Stępniewska
jak dbać o dziąsła w ciąży
fot. Fotolia
Dziąsła w ciąży często krwawią, puchną, bolą podczas mycia zębów. Nie martw się, na szczęście nie jest to objaw paradontozy, tylko jedna z ciążowych dolegliwości, spowodowanej m.in. przez ciążowe hormony i kruche, rozszerzające się naczynia krwionośne w ciąży. Zdrowie dziąseł jest jednak bardzo ważne, a krwawienie dziąseł i ból, których doświadczamy w ciąży powodują duży dyskomfort. Jak więc dbać o dziąsła w ciąży, żeby były zdrowe i nie bolały?

Dziąsła w ciąży: regularne mycie zębów

Chociaż odczuwasz ból podczas mycia zębów i nie chcesz jeszcze bardziej podrażniać dziąseł, nie masz wyjścia: regularne mycie zębów to podstawa także w dbaniu o dziąsła. Wybierz pastę do zębów przeznaczoną do wrażliwych dziąseł, np. Meridol, Sensodyne Repair and Protect, Weleda pasta z ratanią. Używaj miękkiej szczoteczki – możesz też delikatnie masować nią dziąsła. Jeśli nie możesz umyć zębów po posiłku, napij się chociaż wody lub weź gumę do żucia, żeby  przywrócić właściwe pH w ustach.

- Zęby szczotkujmy min. 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Wykonujmy tą czynność za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu, łagodnie, aczkolwiek dokładnie. Szczoteczkę trzymajmy pod kątem 45 stopni i ruchem wymiatającym od linii dziąseł - nie odwrotnie - ku dołowi myjmy zęby - mówi stomatolog, Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Używaj nitki dentystycznej

Jeśli twoje dziąsła są obolałe i krwawiące, musisz zachować ostrożność używając nitki dentystycznej, zęby jeszcze bardziej ich nie podrażnić. Ważna jest odpowiednia technika nitkowania. Samo używanie nitki dentystycznej jest jednak ważną częścią odpowiedniej pielęgnacji zębów i dziąseł – w szczelinach międzyzębowych zbiera się płytka i kamień nazębny, które uciskają tkanki dziąseł, sprzyjają zbieraniu się tam resztek pokarmów i rozwojowi bakterii:  

- Skutkiem jest nieświeży oddech, rozwój kieszonek przydziąsłowych, recesje dziąseł, ich stany zapalne, nadwrażliwość, a nawet najpoważniejsza choroba dziąseł, czyli paradontoza. Brak nawyku nitkowania może też sprzyjać próchnicy. Dzieje się to, gdy zalegające między zębami resztki prowadzą do ubytków trudno widocznych, występujących na krawędziach zębów stycznych – wyjaśnia periodontolog. 

Płucz usta

Żeby przynieść ulgę dziąsłom w ciąży, sięgnij też po płyny do płukania ust (np. Meridol, przeznaczony do zwalczania problemów z dziąsłami). Możesz też używać oleju kokosowego: łyżką oleju trzymaj w ustach przez 10-20 minut i płucz nim usta. Olej kokosowy działa jak nić dentystyczna, a na dodatek zawiera olejek laurynowy, hamujący rozwój szczepów bakterii odpowiedzialnych za próchnicę, posiada właściwości łagodnie rozjaśniające zęby oraz odświeżające oddech. I jest bezpieczny w ciąży!

Dieta na zdrowe dziąsła

Dobra wiadomość jest taka, że pomóc swoim dziąsłom i zębom możesz również... jedzeniem! Sięgaj po żółty ser, który wspomaga produkcję śliny, zwalcza bakterie i zawiera wapń (wzmacnia zęby). Jedz dużo warzyw i owoców zawierających witaminę C (uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom).

Sojusznikiem zdrowych dziąseł jest też curry i kurkuma – z tej ostatniej możesz zrobić naturalny płyn do płukania dziąseł. Uważaj jednak na tę przyprawę, jeśli masz stan zapalny dziąseł lub nadżerki - kurkuma jest ostra, więc w takim przypadku bardziej podrażni dziąsła i spowoduje większy ból.

Nie bój się dentysty

W ciąży powinnaś odwiedzić dentystę, nie tylko kiedy masz problemy z dziąsłami. Leczenie zębów w czasie ciąży jest nie tylko dozwolone, ale i wskazane, ponieważ próchnica jest niebezpieczna w ciąży, w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do poronienia. Warto usunąć też kamień nazębny.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy