Fundacja Serce Dziecka
fot. Fundacja Serce Dziecka

Dzieci z wadami serca wciąż bez ochrony przed wirusem, który niszczy serce! Możesz pomóc!

Od niedawna wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem ciąży dostają "szczepionkę", chroniącą przed wirusem RS. Dzieci z wrodzonymi wadami serca wciąż nie są chronione przed tym groźnym wirusem, który może zniszczyć już i tak uszkodzone serduszko.
Katarzyna Pinkosz
Fundacja Serce Dziecka
fot. Fundacja Serce Dziecka
Wirus RS (Respiratory Syncytial) odpowiada zw większość infekcji dróg oddechowych u starszych dzieci i jest najczęstszą przyczyną chorób dolnych dróg oddechowych niemowląt. U starszego dziecka i u dorosłego infekcja przebiega łagodnie, wywołując najczęściej katar i ból gardła. U mało odpornego niemowlęcia może skończyć się zapaleniem oskrzeli czy zapaleniem płuc.
Najbardziej niebezpieczne są jednak zakażenia wirusem RS u wcześniaków i u dzieci z wrodzonymi wadami serca.
Od marca tego roku wszystkie wcześniaki urodzone poniżej 32. tygodnia ciąży będą mogły bezpłatnie dostawać profilaktycznie przeciwciała chroniące przed wirusem RS. "Szczepionki" nie dostają jednak dzieci z wrodzonymi wadami serca – od co od lat występują kardiolodzy, kardiochirurdzy i rodzice dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Dzieci z chorym sercem zagrożone

Każda infekcja u dziecka z wrodzoną wadą serca, które czeka na operację na małym serduszku – albo właśnie taką operację przeszło – jest groźna. Każda infekcja dróg oddechowych pogarsza rokowanie dziecka przed operacją kardiochirurgiczną, może odroczyć termin zabiegu lub wywołać groźne powikłania w okresie pooperacyjnym. 
– Od lat działamy, aby dzieci z wrodzonymi wadami serca otrzymywały bezpłatną ochronę przed wirusem RS. Niedawno większa grupa wcześniaków została włączona do programu profilaktyki zakażeń RSV. Widać, że bezpieczeństwo najmłodszych pacjentów jest priorytetem dla Ministerstwa Zdrowia. Mamy nadzieję, że dzieci z wrodzonymi wadami serca będą kolejną grupą, która zostanie włączona do programu lekowego – mówi Katarzyna Parafianowicz, prezes Zarządu Fundacji Serce Dziecka. 
Redakcja poleca: Oto Polska: dziecko od 2 lat mieszka w szpitalu! I nikt z tym nic nie robi.
Od 2 lat mały Hubert mieszka w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i czeka, aż znajdzie się dla niego rodzina adopcyjna. Każdy kolejny dzień w szpitalu to stracona szansa na zdrowie i prawidłowy rozwój – pomóż mu znaleźć prawdziwy dom.

TAK dla zdrowia małych serc, NIE dla groźnego wirusa RS

"TAK dla zdrowia małych serc, NIE dla groźnego wirusa RS" – to wydarzenie utworzone przez Fundację Serce Dziecka na FB . Można dołączyć do wydarzenia lub zmienić nakładkę na zdjęcie profilowe, pokazując w ten sposób poparcie dla rodziców walczących o zdrowie dzieci doświadczonych przez los, które urodziły się z wrodzoną wadą serca.
– Jestem mamą dziecka z wrodzoną wadą serca i niestety wiem jak zjadliwy jest RSV. Lek powinien być podawany wszystkim maluszkom po operacji serca – pisze na FB jedna z mam.
Zobacz także: Wirus RS atakuje wcześniaki

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy