dzieci indygo
fot. Fotolia

Dzieci indygo: kim są? Sprawdź, czy twoje dziecko jest indygo!

Dzieci indygo są buntownicze i bardzo wrażliwe. Podobno przychodzą na świat aby go zmienić, sprawić, by był lepszym miejscem do życia. Odnosisz czasem wrażenie, że twoje dziecko jest inne? Nie chce słuchać, kwestionuje polecenia, nie pasuje do szkoły lub przedszkola? Takie są właśnie dzieci indygo. Może i twoja pociecha jest jednym z nich.
Karolina Stępniewska
dzieci indygo
fot. Fotolia
Jak uważają hippisi i ludzie związani ze spirytyzmem i ruchem New Age, dzieci indygo zjawiły się na świecie, by odmienić naszą planetę – uzdrowić ją i sprawić, by dalsze życie na ziemi było możliwe. Ich zdaniem takie dzieci przejawiają nadzwyczajne, często paranormalne zdolności. Niektórzy uważają nawet, że mają inne DNA. Intrygujące, prawda?

Spis treści:

Dzieci indygo

Dzieci indygo to kolejny etap ewolucji, obdarzeni niezwykłym darem wrażliwcy i buntownicy, którzy mają zmienić naszą planetę. To „naturalne dzieci w nienaturalnym świecie’’ – twierdzi Doreen Virtue, autorka książki „Dzieci Indygo. Opieka i wsparcie’’.

Ideę dzieci indygo rozbudowały pod koniec lat 90. Lee Carroll & Jana Tober w swojej książce: „The Indigo Children: The New Kids Have Arrived’’ – to dzięki nim termin zyskał wielu zwolenników na całym świecie. Szczególnie wielu wyznawców idei dzieci indygo znajdziemy w Stanach Zjednoczonych, gdzie filozofia New Age ma szczególnie wielu sympatyków, a wiara w anioły, nadprzyrodzone moce i inne światy ma się bardzo dobrze.

Aura dzieci indygo

Jako pierwsza o dzieciach indygo mówiła już w latach 60. i 70.  parapsycholożka ze Stanów Zjednoczonych – Nancy Ann Tappe, która zajmowała się m.in. aurą otaczającą ludzi. Jej zdaniem niektóre dzieci mają aurę o niebiesko-fioletowym kolorze – stąd indygo właśnie. Te dzieci, zdaniem Tappe, są obdarzone wyjątkową wrażliwością i sposobem postrzegania świata, są „świetliste’’ i ze wszech miar wyjątkowe.

Ludzie indygo – ile ich się rodzi

Jak czytamy na stronie poświęconej dzieciom indygo (allaboutindigos.com), opartej na pracach Nancy Ann Tappe, w latach 60. tylko 1 osoba na 5 tys., była indygo. Teraz jednak już 95 proc. zalicza się do dzieci indygo. Co to właściwie znaczy? Według twórców wspomnianej strony, nie ma znaczenia, czy poprawnie rozpoznamy dziecko indygo. Ważne jest to, że energia takiego dziecka zmienia naszą planetę i sposób, w jaki ludzie żyją. Istotne jest to, że dzieci indygo akceptują innych takimi, jakimi są. „Zadaniem (dzieci indygo – przyp. red.) jest integracja ludzkości poprzez globalizację, która wychodzi poza polityczne i ekonomiczne granice i poza osobiste uprzedzenia’’ - czytamy. Dziecko indygo to kolejny etap ewolucji – przekonują wyznawcy idei.

Cechy dzieci indygo

Kiedy zapoznamy się z cechami dzieci indygo, z łatwością zauważymy, że prawie każde dziecko pasuje do opisu, wspomniane 95 proc. przestaje więc dziwić. Oto 9 cech charakterystycznych dla dziecka indygo, wg twórców strony All About Indigos:
 • jest zrelaksowane i swobodne,
 • jest empatyczne względem rówieśników,
 • kocha śmieciowe jedzenie,
 • ma dużo energii,
 • nudzi się w szkole i łatwo się rozprasza,
 • nie ma najmniejszego problemu z wielozadaniowością,
 • jest bezpośrednie,
 • nie poddaje się normom społecznym,
 • uważa, że ma prawo do wszystkiego.

Fenomen dzieci indygo i życie z nimi

Jak wygląda życie z dzieckiem indygo? Jan Yordy, prowadząca terapię zabawą nauczycielka w szkole podstawowej z 25-letnim doświadczeniem, wypracowała listę cech osobowościowych dzieci indygo, w których nie brakuje terminów szczególnie upodobanych przez wyznawców nurtu New Age:
 • uparte i niezależne i wolą robić to, co same uznają za stosowne, zamiast słuchać autorytetów (nauczycieli czy rodziców).
 • Wykazują mądrość i troskę o innych, wykraczającą poza normy dla ich wieku.
 • Tradycyjne metody wychowawcze nie sprawdzają się w przypadku dzieci indygo. Jeśli rodzic chce  zmusić dziecko do posłuszeństwa, zakończy się to walką o władzę.
 • Ich energia wibruje na dużo większych częstotliwościach, dlatego łatwo dają się zgnieść negatywnej energii innych ludzi lub maszyn.
 • Jeśli ich energia nie zostanie odpowiednio zrównoważona, będą mieć problemy emocjonalne, takie jak: depresja, stany lękowe, pobudzenie, gwałtowne napady złości.
 • Mają lepiej wykształconą prawą półkulę mózgu i są twórcze, dlatego często źle sobie radzą w szkole, która jest nastawiona na pracę lewą półkulą mózgu.
 • Często diagnozuje się u nich ADHD i ADD, bo wydają się impulsywne (ich mózgi szybciej przetwarzają informacje) i potrzebują ruchu, by móc się skoncentrować.
 • Są bardzo wrażliwe i mają świetną intuicję, zdają się widzieć, słyszeć i wiedzieć o rzeczach, które są racjonalnie niewytłumaczalne.
 • Ich wrażliwość sprawia, że mogą mieć problem z jedzeniem i być szczególnie wrażliwe na kwestie związane z ochroną środowiska.
 • Kiedy ich potrzeby nie są zaspokajane, wydają się wymagającymi egocentrykami, mimo że nie taka jest ich prawdziwa natura.
 • Te dzieci mają szczególny dar i potencjał, który – jeśli nie jest odpowiednio wspierany i akceptowany – zmarnuje się.

ADHD a dzieci indygo

Dzieci indygo, często wymieniane razem z dziećmi kryształowymi (z zaburzeniami ze spektrum autyzmu) często określane są przez otoczenie jako dziwne. Wyznawcy teorii o dzieciach indygo uważają jednak, że są one obdarzone szóstym zmysłem i dzięki temu są wyjątkowe. Dla otoczenia dziecko indygo to nadpobudliwy człowiek, który nie przestrzega norm społecznych i nie chce się podporządkować żadnej władzy. Tacy uczniowie nie są mile widziani w szkolnych ławach, a rodzice często skarżą się na ich zachowanie. 

Tłumaczenie wyznawców tej teorii jest takie, że dzieci indygo są bardziej pobudzone i częściej się denerwują, bo widzą i wyczuwają obecność duchów. A takie zachowanie w oczach nauczycieli i lekarzy od razu przypina im etykietkę dziecka z ADHD. Leczenie takich dzieci na ADHD tylko opóźnia zmiany, które muszą nastąpić na naszej planecie, żeby ludzkość mogła nadal na niej żyć.

Dzieci indygo – opieka i wsparcie, problemy

W książce poświęconej rozwojowi duchowemu „świetlistych dzieci’’, autorstwa Doreen Virtue, czytamy: „Dzieci indygo, które zażywają Ritalin lub inne leki psychotropowe, szybko tracą kontakt ze swoją intuicją i zdolnościami parapsychologicznymi oraz swoją osobowością wojowników. Te dzieci zostały zesłane na ziemię z tymi trzema duchowymi darami dokładnie w tym celu, by oczyścić naszą planetę społecznie i z zagrożeń dla środowiska’’ (tłum. red.). 

Wielu rodziców, którzy wierzą, że ich dzieci są indygo, nie decyduje się stosować leczenia wobec swoich dzieci ze zdiagnozowanym ADHD czy ADD – uważając, że jest to naturalna osobowość ich dziecka, która wymaga akceptacji i świadczy tylko o ich nadzwyczajnym darze i wyjątkowości, a leczenie – szczególnie farmakologiczne przeszkodzi im w misji zbawienia świata. W tym miejscu włączają się głosy krytyki, wyznawcy teorii o dzieciach indygo mogą bowiem – mimo że w dobrej wierze – krzywdzić swoje dzieci nie stwarzając im odpowiednich warunków do kształtowania zachowań społecznych i radzenia sobie z emocjami, co w konsekwencji utrudni dzieciom prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Idealny świat wg dzieci indygo

A jak wyglądałby idealny świat, gdyby rządziły nimi dzieci indygo? Odpowiedź znajdujemy na stronie Spiritual Growth Prophecies (z przepowiedniami dotyczącymi rozwoju duchowego):
 • wolny od wszelkich silnych chemikaliów;
 • jedzenie byłoby hodowane i uprawiane organicznie, lokalnie, świeże i minimalnie przetworzone;
 • edukacja byłaby dostępna dla wszystkich i dzieci miałyby więcej do powiedzenia w sprawie swojej drogi edukacyjnej i programów nauczania;
 • rodzina to byliby ludzie, z którymi akurat przebywamy i obejmowałaby szerszy krąg ludzi;
 • nasz system polityczny naprawdę służyłby dobru ludzkości, byłby o wiele bardziej demokratyczny, a nawet socjalistyczny;
 • wszystkie kraje i ludzie pracowaliby razem, żeby poprawić życie na naszej planecie;
 • natura i jej potrzeby byłyby priorytetem, szczególnie jeśli chodzi o czyste powietrze i glebę;
 • dzieci byłyby traktowane z szacunkiem, a ich zdanie byłoby brane pod uwagę przy podejmowaniu każdej decyzji ich dotyczącej;
 • wszyscy ludzie byliby sobie równi, bez względu na rasę, kolor skóry, płeć czy wyznanie
   
Rzeczywiście, taki świat byłby idealny. Sceptykom trudno jednak nie doszukiwać się w tym daleko posuniętej naiwności, uważają też, że idea dzieci indygo ma tylu sympatyków, bo przyjemniej jest myśleć, że ma się dziecko indygo (wyjątkowe, lepsze od innych, które ma zmienić świat) niż dziecko z ADHD, które określane jest jako trudne.

A co wy sądzicie o teorii dzieci indygo? Napiszcie w komentarzach. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy spinner pomaga na ADHD, czy służy diabłu? [WIDEO]
Spinnery, niepozorne plastikowe zabawki, zawładnęły sercami dzieci na całym świecie. Miały pomagać w terapii ADHD i autyzmu, ale wg niektórych organizacji chrześcijańskich są narzędziami okultystycznymi. Gdzie leży prawda?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 25 głosy

Zobacz także

Popularne tematy