budynek szkoły
fot. fotolia.com

Z ostatniej chwili: dzieci wracają do szkół! MEN przedstawiło harmonogram

Od 18 maja zacznie się nauka w szkołach. Na początek wyższych, ale tydzień później do szkół wrócą dzieci z klas 1-3. Minister edukacji Dariusz Piontkowski przedstawił w środę plan powrotu dzieci do szkół.
Milena Oszczepalińska
budynek szkoły
fot. fotolia.com
To już pewne – szkoły zaczną jednak swoje funkcjonowanie jeszcze przed wakacjami. W pierwszym rzędzie do placówek edukacyjnych powrócą uczniowie szkół policealnych w ramach zajęć praktycznych oraz dzieci z klas 1-3 na zajęcia opiekuńcze. Odbywać się będą także konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów, a od czerwca także dla pozostałych uczniów.

Od 18 maja działają szkoły policealne

„Od poniedziałku 18 maja wprowadzamy możliwość prowadzenia zajęć praktycznych w szkołach policealnych" – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej.

„Nie wszystkiego da się nauczyć w formie zdalnej. Dlatego wprowadzamy możliwość, za zgodą uczniów, prowadzenia zajęć praktycznych" – dodał Dariusz Piontkowski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, ze podczas każdych zajęć muszą panować dwie podstawowe zasady: utrzymywanie dystansu oraz zasłanianie ust i nosa.
Redakcja poleca: Szczepienia skojarzone – co to takiego? [WIDEO]
Czy wiesz, czym są szczepienia wysokoskojarzone? Tak określa się nowoczesne szczepionki 4-, 5- lub 6-składnikowe. Dlaczego są popularne? Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wymagają tylko jednego wkłucia, a chronią przed odpowiednio 4, 5 lub 6 różnymi chorobami zakaźnymi. Tym samym to doskonały sposób, by zmniejszyć ból podczas szczepienia u dziecka i związany z nim... stres u rodziców.

Od 25 maja zajęcia opiekuńcze w klasach 1-3

Od 25 maja w klasach 1-3 zostaną uruchomione zajęcia opiekuńcze. Mateusz Morawiecki podkreślił, że to do rodziców będzie należała decyzja o posłaniu dziecka na zajęcia.

Tego samego dnia ruszą także w szkołach konsultacje dla maturzystów i uczniów klas ósmych, którzy przygotowują się do matur i egzaminów.

Od 1 czerwca możliwość konsultacji będzie dostępna dla wszystkich uczniów. „Będzie to okazja do poprawienia ocen" – powiedział premier.

Zajęcia w szkołach od 18 maja – harmonogram

Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:
  • praktyczne w szkołach policealnych, branżowych, technicznych,
  • rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację,
  • otwarte zostaną placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną, np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe, świetlice środowiskowe,
  • dozwolone będą zajęcia artystyczne, muzyczne, próby zespołów, chórów itp.

Zajęcia w szkołach od 25 maja – harmonogram

Zgodnie z planem przedstawionym przez MEN od 25 maja będą odbywać się zajęcia:
  • opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej,
  • zostaną otwarte świetlice szkolne,
  • konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas, przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach; konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach,
  • uczniowie szkół technicznych będą mogli odbywać praktyki.

Od 1 czerwca konsultacje w szkołach z nauczycielami będą możliwe dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Źródło: gazetaprawna.pl, tvn24.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy