Dzieci, które kochacie

Obecnie w domach dziecka przebywa w nich 20 tys. dzieci i liczba ta ciągle wzrasta. Zobacz, jak można pomóc opuszczonym maluszkom.

Obecnie w publicznych domach dziecka przebywa w nich 20 tys. dzieci i liczba ta ciągle wzrasta. Co więcej, jak wykazują aktualne statystyki 60 proc. dzisiejszych bezdomnych i przeszło 20 proc. więźniów to właśnie wychowankowie tych placówek.

Ratunkiem dla opuszczonych dzieci są rodziny zastępcze. Tylko w rodzinie można przekazać dziecku wartości, pozytywne postawy i dobre przyzwyczajenia, a rodzinny dom – również ten zastępczy – ukształtuje charakter i wskaże dziecku jak dobrze żyć. Tylko w rodzinie dziecko znajdzie właściwą opiekę, wsparcie, a przede wszystkim miłość.

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2006 roku, 30 maja został ogłoszony Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. W tym roku był on obchodzony po raz pierwszy.

– Bardzo trudno jest samemu skutecznie i efektywnie naprawiać świat – mówi Barbara Mendel, Dyrektor Generalny Biura Projektów ARCHON+, założycielka Fundacji wspierającej ideę rodzin zastępczych - Dlatego powołałam Fundację ARCHON+ Dzieci Które Kochacie, która ma wspierać Rodziny Zastępcze od ich powołania aż do usamodzielnienia swoich wychowanków. Jako mama czwórki dzieci dokładnie wiem, jak wiele miłości, uwagi i trudu trzeba poświęcić, żeby wychować je na szczęśliwych i wspaniałych ludzi.

Fundacja ARCHON+ Dzieci Które Kochacie jest organizacją pozarządową wspierającą piękną ideę rodzicielstwa zastępczego. Jej celem jest, aby instytucja dużych, publicznych domów dziecka odeszła w zapomnienie. Poprzez wspieranie rodzin zastępczych i promowanie inicjatyw w zakładaniu kolejnych, niesie pomoc osamotnionym dzieciom. Pod jej opieką znajdują się również rodziny biologiczne, które potrzebują wsparcia niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania. Pomaga także swoim podopiecznym we wszystkich dziedzinach życia. Wspiera rodziny w rozwiązywaniu problemów, z jakimi się one borykają na co dzień. Edukuje w zakresie zakładania rodzin, organizuje grupy wsparcia, pomoc psychologiczną, pomaga w kwestiach mieszkaniowych, oraz pokazuje młodzieży, zbliżającej się do pełnoletniości, jak dobrze wejść w dorosłość.

– Jedna z pierwszych Kampanii jaką chciałabym rozpropagować, jest akcja skierowana do Firm pt.: "Opiekun Rodziny Zastępczej". Fundacja oferuje Firmom działania reklamowe w zamian za objęcie opieką jednej z Rodzin Zastępczych. Uważam, że w dużych dobrze prosperujących Firmach znajdzie się zawsze praca dla jednego z Rodziców Zastępczych, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych pomoże dofinansować kolonie, leczenie, i naukę dzieci, a pracownicy Firmy chętnie pomogą w korepetycjach. Zapewne w każdej Firmie znajdzie się całe mnóstwo używanych, ale w dobrym stanie bucików, sweterków, wózków, książek i innych rzeczy. Może pracownicy pomogą naprawić lodówkę, pomalować pokój, założyć internet? – mówi Barbara Mendel.


Inicjatywy i działania Fundacji ARCHON+ Dzieci Które Kochacie realizowane w 2007 r.

1. We współpracy ze stowarzyszeniem WIOSNA uruchomiony został długofalowy program "PODARUJ MI CZAS". Celem tego programu jest aktywizacja i edukacja dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych przy jednoczesnym odciążaniu ich opiekunów.
2. Program "DACH NAD GłOWĄ" - pomoc rodzinom zastępczym w pracach remontowych i adaptacji przestrzeni do życia dla przyjętych do ich rodzin dzieci.
3. W ramach programu "PRZERWIJMY ZAKLĘTY KRĄG" przygotowywany jest do realizacji projekt "18+" skierowany do pełnoletnich wychowanków opieki zastępczej. Celem jest edukacja - pomoc w przystosowaniu do życia i usamodzielnianiu młodzieży opuszczającej rodzinę zastępczą.
4. "PROJEKT ZA ZłOTÓWKĘ" - skierowany do wszystkich już istniejących rodzin zastępczych w Polsce.
5. "RAZEM BUDUJEMY DOM, A TEN DOM TO RODZINA”, który powstał w celu budowania biznesowej koalicji na rzecz rodzin zastępczych.
6. Finansowanie Grupy Wsparcia dla Rodzin Zastępczych z powiatu myślenickiego.
7. Wspólnie z innymi jednostkami pomocowymi oraz pracownikami naukowymi stworzony został "ZESPÓł TWÓRCZEGO PROJEKTOWANIA", który działa w celu podniesienia jakości życia dzieci.

ARCHON+ ma specjalną propozycję dla wszystkich rodzin zastępczych w Polsce budujących dom. Wybrany przez siebie projekt z Katalogu ARCHON+ Domy Które Kochacie mogą kupić za symboliczną złotówkę.Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy