Napady złości u dziecka to znak, że ma szansę na karierę
fot. AdobeStock

Twoje dziecko krzyczy, buntuje się i wszystko wymusza? Co z niego wyrośnie? Inni rodzice będą ci zazdrościć!

Masz dość ciągłych humorów krnąbrnego kilkulatka? Jest uparty i płacze, jak tylko czegoś nie dostanie? Nie wiesz już, jak z nim postępować, żeby był bardziej „wychowany”? Mamy dla ciebie ważną wiadomość – takie zachowanie twojego dziecka powinno cię cieszyć. Naukowcy wróżą mu świetlaną przyszłość!
Milena Oszczepalińska
Napady złości u dziecka to znak, że ma szansę na karierę
fot. AdobeStock
Europejskie badanie opublikowane w Psychologii Rozwojowej wykazało, że małe dzieci, które są zbuntowane, miewają częste napady złości i nie słuchają poleceń rodziców, mają większe szanse na zdobycie bogactwa i kariery w dorosłym życiu. To bardzo pocieszająca wiadomość dla wszystkich, którzy męczą się każdego dnia, próbując egzekwować od swoich dzieci posłuszeństwo i „grzeczne” zachowanie.

Niegrzeczne dziecko = sukces w dorosłym życiu?

Psychologowie, którzy wysnuli tę teorię, przyjrzeli się karierze uczniów z różnych szkół w Luksemburgu. Śledzili ich dalszy rozwój naukowy i to, jakie wykonywali w przyszłości zawody. Okazało się, że ci, którzy w dzieciństwie byli zbuntowani wobec autorytetów i nieposłuszni rodzicom, z reguły dłużej kontynuowali naukę i odnosili sukcesy na wysokich stanowiskach w pracy.
Badanie Angeli Duckworth, psycholog z Uniwersytetu w Pensylwanii, również potwierdziło tę teorię. Na podstawie swoich analiz badaczka wysnuła wniosek, że dzieci, które są od początku waleczne, znacznie częściej osiągają sukcesy zawodowe. Ta waleczność przejawia się w wytrwałości i zdeterminowaniu w osiąganiu celów długoterminowych.
A zatem, drogi rodzicu, jeśli twój malec będzie przez wiele godzin uparcie domagał się IPada, uśmiechnij się i pomyśl, że już wkrótce zostanie dyrektorem wielkiej firmy lub profesorem medycyny!
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Napady złości są normalnym etapem rozwoju

Wielu rodziców może martwić się, że ich dzieci w okolicach pierwszych urodzin nagle zaczynają stwarzać problemy wychowawcze. Wybuchają płaczem, krzykiem, a niekiedy nawet agresją. Psychologowie przyznają jednak zgodnie – to normalne. Małe dzieci, które jeszcze nie mówią lub mówią niewiele, nie potrafią wyrażać swoich emocji w inny sposób, niż napadami złości. Dodatkowo właśnie płacz i krzyk pozwala im na radzenie sobie z tym, co ich otacza i co budzi skrajne emocje.

Czy będąc z zapłakanym, krzyczącym dzieckiem w supermarkecie, masz czasem ochotę zostawić wózek i powiedzieć wszystkim, że masz dość? Wyniki tych badań powinny pomóc ci przetrwać. Odetchnij głęboko i pamiętaj, teraz jest ciężko, ale za jakiś czas będziesz ze swojego dziecka dumna. Prawdziwa ulga, prawda?

Źródło: practicalparenting.com.au​

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy