Dzieci śpią na dworze
fot. Facebook/SET Psychologa Dziecięcego - Agnieszka Misiak

Dzieci leżakują na mrozie. Szokujący pomysł jednego z przedszkoli

Dzieci w jednym z kanadyjskich przedszkoli leżakują na dworze w czasie zimy. Przeszkodą nie jest mróz, który w tych rejonach potrafi sięgać nawet -25 stopni Celsjusza.
Joanna  Biegaj
 Dzieci śpią na dworze
fot. Facebook/SET Psychologa Dziecięcego - Agnieszka Misiak
Podobno „nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie”. To hasło tyczy się także... leżakowania dzieci w przedszkolu. Jedno z leśnych przedszkoli realizuje właśnie taki specyficzny model „poobiedniej drzemki”. Dzieci śpią na dworze, w zimie, podczas mrozu. Leśne przedszkola to model edukacji, który zakłada, że dzieci mają spędzać większość czasu na świeżym powietrzu. Jest on popularny w krajach skandynawskich, ale także w Holandii i Niemczech.

Przedszkolna drzemka na mrozie

Na Facebooku psycholog dziecięcej Agnieszki Misiak pojawił się post na ten temat. Kobieta opisała, jak wygląda drzemka w kanadyjskim przedszkolu.
„To jest drzemeczka w kanadyjskim Leśnym Przedszkolu. Temperatura 0 stopni. Kanadyjska zima to -20 /- 25 więc pewnie 0 jest wiosenną pogodą” - brzmi podpis przy zdjęciu dzieci śpiących na mrozie. Agnieszka Misiak chciała pokazać odmienny niż nasz sposób patrzenia na rzeczywistość: „To jest słuchajcie świetna rzecz, jak można różnie widzieć takie rzeczy jak 'zimno', 'zmarznie', 'drzemka. Bardzo mnie to interesuje i bardzo poszerza mi horyzonty oglądanie jak inni widzą inaczej rzeczy zdawałoby się oczywiste" - napisała w poście.

Zachwyt czy przerażenie? 

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy, wiele z nich było pozytywnych i pełnych zaciekawienia. Nie wszyscy byli jednak dobrze nastawieni do drzemek dzieci na świeżym powietrzu w zimie.

„W Norwegii dzieci śpią na dworze do -15 stopni. Na początku byłam przerażona ale teraz nie żałuję. Uwielbiamy dżdżyste i mrożone powietrze. Ten sposób hartowania dzieci wychodzi tylko na zdrowie”

„U mojej mamy zawał murowany na taki widok 😂 ja uwielbiam”

„U nas będzie dobrze jak rodzice będą pozwalać na ściągnięcie czapki czy kurtki od czasu do czasu”

„Na Islandii dwa razy na dzień w przedszkolach dzieci wychodzą na powietrze ,deszcz,mróz,wiatr nie ma znaczenia ,przez to mało.choruja a przeziębione gardło każą leczyć lodami”

 „W Skandynawii mają czyste powietrze więc drzemka na zewnątrz jest wspaniałą alternatywą, natomiast u mnie niemal każdego dnia mamy takie stężenie smogu, że jednak wolałabym aby moje dziecko spało w sali z oczyszczaczem powietrza”.

„Nie interesuje mnie jak i co się robi w innych krajach. Bo to nie ma sensu i żadnego odniesienia do naszych realiów więc po co sobie tym głowę zawracać?"

[pisownia komentarzy oryginalna - przyp.red.]

Źródło: Facebook/SET Psychologa Dziecięcego - Agnieszka Misiak

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy