Solarium
fot. Fotolia

Zakaz korzystania z solariów: na razie dla dzieci. Kiedy dla dorosłych?

Dzieci i młodzież do 18. roku życia nie będą mogli korzystać z solariów – zakłada projekt prezydenta Andrzeja Dudy. Dlaczego solaria są dla dzieci złe i czy dorośli mogą opalać się w solarium? A co z kobietami w ciąży?
Katarzyna Pinkosz
Solarium
fot. Fotolia
Solaria są tak samo niebezpieczne jak palenie papierosów czy wdychanie azbestu - przyczyniają się do rozwoju raka: twierdzą eksperci. Stąd projekt zakazu dla dzieci i młodzieży korzystania z solariów.
 

Solaria jak papierosy

– Już kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30. roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry aż o 75%. Jednokrotne skorzystanie z solarium to wzrost zagrożenia rakiem o 20% – przestrzega prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii.
Nie ma bezpiecznej dawki promieniowania UV czy bezpiecznego korzystania z solarium. Opalanie jest niebezpieczne dla wszystkich, jednak najbardziej dla małych dzieci, których skóra jest jeszcze niedojrzała. Łatwiej dochodzi w niej do zmian, które mogą prowadzić do raka. Dlatego Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej oraz Akademia Czerniaka od lat starały się wprowadzić zakaz korzystania z solariów dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Podobnie, jak istnieje zakaz sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia papierosów i alkoholu.
- Cieszymy się, że Kancelaria Prezydenta tak szybko przedstawiła prezydencki projekt ustawy. Wierzymy, że już w ciągu kilkunastu lat będziemy widzieć pozytywne efekty w postaci zmniejszenia liczby zachorowań na czerniaki - mówi prof. Rutkowski.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Będzie zakaz dla dorosłych?

Zdarza się, że z solariów korzystają kobiety w ciąży. Nie jest to zakazane, jednak lekarze odradzają korzystanie z solariów w ciąży nie tylko ze względu na ryzyko raka. W wyniku korzystania z solarium w ciąży może dojść do przegrzania organizmu, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, które może przyczynić się do odklejenia łożyska i niedotlenienia płodu.
Szczególnie nie powinny korzystać z solarium kobiety w ciąży, które mają nadciśnienie.
Na razie nie przewiduje się wprowadzenia zakazu korzystania z solariów dla dorosłych. Jednak prezydencki projekt ustawy przewiduje wprowadzenie obowiązku zamieszczania w miejscach, gdzie znajdują się solaria, informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium i ekspozycją na sztuczne promieniowanie UV. Solaria nie będą też mogły się reklamować.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy