Solarium
fot. Fotolia

Zakaz korzystania z solariów: na razie dla dzieci. Kiedy dla dorosłych?

Dzieci i młodzież do 18. roku życia nie będą mogli korzystać z solariów – zakłada projekt prezydenta Andrzeja Dudy. Dlaczego solaria są dla dzieci złe i czy dorośli mogą opalać się w solarium? A co z kobietami w ciąży?
Katarzyna Pinkosz
Solarium
fot. Fotolia
Solaria są tak samo niebezpieczne jak palenie papierosów czy wdychanie azbestu - przyczyniają się do rozwoju raka: twierdzą eksperci. Stąd projekt zakazu dla dzieci i młodzieży korzystania z solariów.
 

Solaria jak papierosy

– Już kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30. roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry aż o 75%. Jednokrotne skorzystanie z solarium to wzrost zagrożenia rakiem o 20% – przestrzega prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii.
Nie ma bezpiecznej dawki promieniowania UV czy bezpiecznego korzystania z solarium. Opalanie jest niebezpieczne dla wszystkich, jednak najbardziej dla małych dzieci, których skóra jest jeszcze niedojrzała. Łatwiej dochodzi w niej do zmian, które mogą prowadzić do raka. Dlatego Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej oraz Akademia Czerniaka od lat starały się wprowadzić zakaz korzystania z solariów dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Podobnie, jak istnieje zakaz sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia papierosów i alkoholu.
- Cieszymy się, że Kancelaria Prezydenta tak szybko przedstawiła prezydencki projekt ustawy. Wierzymy, że już w ciągu kilkunastu lat będziemy widzieć pozytywne efekty w postaci zmniejszenia liczby zachorowań na czerniaki - mówi prof. Rutkowski.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Będzie zakaz dla dorosłych?

Zdarza się, że z solariów korzystają kobiety w ciąży. Nie jest to zakazane, jednak lekarze odradzają korzystanie z solariów w ciąży nie tylko ze względu na ryzyko raka. W wyniku korzystania z solarium w ciąży może dojść do przegrzania organizmu, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, które może przyczynić się do odklejenia łożyska i niedotlenienia płodu.
Szczególnie nie powinny korzystać z solarium kobiety w ciąży, które mają nadciśnienie.
Na razie nie przewiduje się wprowadzenia zakazu korzystania z solariów dla dorosłych. Jednak prezydencki projekt ustawy przewiduje wprowadzenie obowiązku zamieszczania w miejscach, gdzie znajdują się solaria, informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium i ekspozycją na sztuczne promieniowanie UV. Solaria nie będą też mogły się reklamować.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy