religia w szkole
fot. Adobe Stock

Dzieci nie chodzą na religię, a rodzice muszą się tłumaczyć. To pomysł dyrektora!

Rodzice dzieci z jednej z krakowskich szkół zostali wezwani na rozmowę do dyrektora placówki – muszą wytłumaczyć mu, dlaczego nie posłali uczniów na lekcje religii. To nie jedyny taki przypadek w Polsce. Niektóre szkoły wymagają, by składać specjalne, osobiste wnioski o zwolnienie dziecka z religii.
Magdalena Drab
religia w szkole
fot. Adobe Stock
Dyrektor publicznej, świeckiej szkoły w Krakowie wezwał na dywanik część rodziców dzieci z klas pierwszych. Chodzi o wyjaśnienie rezygnacji z lekcji religii. Rodzice są oburzeni, niektórzy wcale nie zamierzają się tłumaczyć. 

Wypisanie z lekcji religii: rodzice muszą usprawiedliwiać dzieci?

Lekcje religii nie są w Polsce obowiązkowe, a mimo to niektórych rodziców zmusza się do wyjaśnień z powodu nieobecności dzieci. Dyrektor XLIV LO w Krakowie wezwał do siebie te osoby, które zapowiedziały, że nie poślą swoich dzieci na religię. 

„Dyrektor Graniczka postanowił wyjść przed szereg i wprowadzić obowiązkową religię, jeszcze zanim zrobiło to Ministerstwo Edukacji. Jestem przekonana, że wzywanie rodziców do siebie na dywanik miało zniechęcić ich do rezygnacji z tego przedmiotu” – uważa mama jednego z uczniów cytowana przez „Gazetę Wyborczą”.

Na spotkaniach z dyrektorem rodzice są podobno wypytywani o powody swojej decyzji oraz o wyznanie. Dla wielu z nich to niedopuszczalne! Zgodnie z oficjalną procedurą, jaka powinna obowiązywać w polskich szkołach, wnioskować należy o udział dziecka w lekcjach religii, a nie tłumaczyć się z rezygnacji. Tymczasem jak donosi „GW”, wnioski o usprawiedliwienie nieobecności dzieci na religii są wymagane także w innych szkołach w Polsce.

Małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, nie skomentowała jeszcze tej sprawy.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy