Późne macierzyństwo
fot. AdobeStock

Późno zdecydowałaś się na dziecko? Będziesz miała łatwiej niż koleżanki

Badania wykazały, że macierzyństwo w dojrzałym wieku może mieć pozytywny wpływ na zachowanie dziecka.
Dominika Bielas
Późne macierzyństwo
fot. AdobeStock
Wiele par coraz później decyduje się na dziecko, ale jeśli należysz do tego grona, to w przyszłości możesz mieć dużo łatwiej niż twoje koleżanki. Okazuje się bowiem, że dzieci starszych rodziców sprawiają mniej problemów wychowawczych w wieku szkolnym niż dzieci młodszych rodziców.

Wcześniej czy później?

Specjaliści przestrzegają przed zwlekaniem z założeniem rodziny. Po 35 roku życia u pań spada płodność oraz zwiększa się ryzyko mutacji genetycznych (np. zespół Downa), ale chodzi nie tylko o wiek mamy. Badania wykazały, że dojrzały wiek ojca może skutkować wystąpieniem u dziecka zaburzeń neurologicznych i behawioralnych, ADHD, choroby afektywnej dwubiegunowej czy psychozy. Okazuje się jednak, że jeśli wykluczymy powyższe zagrożenia, to jest duża szansa, że twoje dziecko będzie znacznie grzeczniejsze niż jego rówieśnicy, którzy mają młodszych rodziców.

Naukowcy przeanalizowali cztery różne badania. Zebrane dane dotyczyły w sumie 32 892 holenderskich dzieci w wieku od 10 do 12 lat i okazało się, że starsi rodzice znacznie rzadziej doświadczali impulsywnych zachowań i agresji ze strony swoich dzieci. Zarówno opiekunowie, jak i nauczyciele rzadziej zgłaszali problemy z zachowaniem tych dzieci. Do tej pory badania wykazywały, że wiele zależy od statusu społeczno-ekonomicznego rodziców, jednak w tym przypadku nie miało to znaczenia. Bez względu na zarobki, czy pozycję zawodową, dzieci starszych rodziców sprawiały mniej kłopotów.
Redakcja poleca: Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Dlaczego? [WIDEO]
Ciąża po 40. niesie większe ryzyko zatrucia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Nie jest łatwo w nią zajść – okazuje się, że tylko u 10 proc. kobiet może dojść do naturalnego zapłodnienia. Mimo wszystko zmiana stylu życia doprowadziła do tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik, wymienia wady i zalety ciąży po 40.

Mąrzejsi i bardziej świadomi

Zdaniem dr Wendy Walsh, specjalistki ds. relacji i autorki tej analizy, starsi rodzice są mądrzejsi życiowo i bardziej cierpliwi. Może się to jednak przełożyć nie tylko na podejście do wychowania, ale i na ocenę danej sytuacji. Wszystko dzięki większej samoświadomości w kwestii swoich mocnych i słabych stron. W praktyce oznacza to, że osoby starsze rzadziej niż ich młodsi koledzy wyrażają obawy dotyczące zachowania dzieci.

Bardziej wiarygodne byłoby opieranie się na obiektywnej ocenie np. nauczyciela co do zachowania dziecka i potrzebne są kolejne badania, jednak wniosków z tej analizy nie można odrzucić. Dr Nancy S. Molitor, asystentka kliniczna profesora psychiatrii i nauk behawioralnych na Northwestern University w Evanston, zaznacza, że nie wiemy, dlaczego pary biorące w udział w analizowanych badaniach tak późno zdecydowały się na dzieci. Czy ciąża ta była pierwszą, a może kolejną? To zdaniem ekspertki mogło mieć znaczenie w podejściu do wychowania. Ale dodaje także, że starsi rodzice szybciej przyznają, że coś może być nie tak i chętniej proszą o pomoc. Pozwala to m.in. na wczesną interwencję i uzyskanie pomocy w wyeliminowaniu zachowań, które mogą prowadzić do potencjalnych problemów u starszego dziecka.

A co wy sądzicie na ten temat? Piszcie w komentarzach!

Źródło: healthline.com [content:0_26806,0_21104,0_16614,0_27292:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy