GRY
 
 

Dzieci upijają się żelem antybakteryjnym! - alarmuje jeden z portali internetowych

Żele antybakteryjne do mycia rąk zawierają alkohol. Wypicie nawet 2-3 łyków może wywołać u dziecka groźne zatrucie alkoholowe.

Karetka popgotowia na sygnale
fot. © kichigin19 - Fotolia.com
O tym, że domowe chemikalia są niebezpieczne dla dzieci, pisaliśmy już wielokrotnie, jednak
do głowy nam nie przyszło, że dzieci mogą pić żele antybakteryjne do rąk celowo, ze względu na zawarty w nich alkohol.

Żele antybakteryjne do mycia rąk zawierają 45- 95 procent alkoholu. Nawet 2-3 łyki mogą wywołać u dziecka zatrucie alkoholowe objawiające się bezwładem, niewydolnością oddechową, a także poprzez wymioty

Jak informuje portal Onet.pl, w USA liczba zatruć żelem do rąk wzrasta lawinowo. Jeszcze 5 lat temu odnotowano ich niewiele ponad 3 tys.  W ubiegłym roku  - już 16 tysięcy. Wśród zatrutych alkoholem dzieci była 6-latka, która trafiła do szpitala w stanie ciężkim.

Dlaczego dzieci piją żel antybakteryjny?

Na pewno część robi to przypadkowo. Specjaliści zajmujący się zatruciami podają jednak także inne powody: głupie wyzwania, jakie dzieci sobie wzajemnie stawiają,  chęć spróbowania alkoholu (zwłaszcza u starszych dzieci i nastolatków) oraz chęć spróbowania czegoś, co ma kuszący zapach (maluchy).

–  Wiele specyfików jest atrakcyjnych dla dzieci ze względu na swój aromat i smak truskawek, winogron czy pomarańczy – mówi cytowany przez polski portal  doktor Gaylord López, dyrektor Centrum Zatruć w stanie Georgia.

Lekarz namawia rodziców, by preparaty tego rodzaju trzymali poza zasięgiem rąk dziecka i nadzorowali korzystanie z nich.  Zachęca też do stosowania produktów, które nie zawierają alkoholu.

Polecamy także:  Chemikalia są groźne. Pięciolatek oparzony w cukierni już po przeszczepie skóry
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy 15 - 36 kg?
Ekspert radzi, czym się kierować przy wyborze fotelika samochodowego.


Zatrucia chemikaliami w Polsce

Nie wiemy, czy dzieci w Polsce piją celowo żel antybakteryjny. Wiemy jednak, że często dochodzi do zatruć najróżniejszymi chemikaliami. 

Dzieci próbują wszystkiego: szamponu,  kostek odświeżających do toalety, farby do włosów, płynnego nawozu do kwiatów doniczkowych, alkoholu, który piją dorośli. 

Maluchy robią to dlatego, że badają świat wszystkimi zmysłami (a więc chcą wszystkiego posmakować), starsze dzieci  - dlatego, że lubią eksperymentować. 

Połknięcie szkodliwej substancji chemicznej może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania, drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku.

Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować.

Takim zatruciom można zapobiec – trzeba trzymać wszelkie chemikalia z daleka od dziecka i uczyć maluchy od  samego początku, że kosmetyki nie są do picia, nawet jeśli pachną  jak prawdziwe owoce.

Przeczytaj: "Odwróciłam sie tylko na chwilę" - wypadki domowe

 

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj