Jak kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka?
fot. AdobeStock

Drugie dziecko jest bardziej kłopotliwe? A może to twoja wina?

Przekleństwo drugiego dziecka nie jest mitem. Według doniesień naukowych przyczyny złego zachowania młodszego rodzeństwa są mocno uzasadnione. Sprawdź szczegóły!
Milena Oszczepalińska
Jak kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka?
fot. AdobeStock
Słyszeliście o „klątwie drugiego dziecka”? Być może uważacie, że ma ona tyle samo wspólnego z prawdą, co hasła o tym, że „poniedziałkowe dzieci są pełne łaski” albo „pierworodni odnoszą więcej sukcesów”, co oczywiście nie zawsze się sprawdza. Jednak najnowsze badania naukowe potwierdzają, że dzieci urodzone jako drugie w rodzinie są naprawdę szczególnie narażone na różne problemy. Dlaczego?

Kolejność urodzenia ma znaczenie

Ekonomista Joseph Doyle przebadał dziesiątki tysięcy dzieci z Danii i Florydy w celu sprawdzenia, czy kolejność urodzenia ma wpływ na to, z jakim prawdopodobieństwem ktoś będzie miał kłopoty w szkole lub popadnie w przestępczość jako nastolatek lub osoba dorosła. W badaniu wzięły udział rodziny z co najmniej dwójką dzieci (matka i ojciec musieli być ci sami), gdzie drugim dzieckiem był syn. Nie brano pod uwagę bliźniąt.

Zobacz też: Drugie dziecko - 10 rzeczy, których nikt ci nie powiedział

Badanie wykazało, że chłopcy urodzeni jako drudzy byli o 20-40 proc. bardziej narażeni na otrzymywanie nagan w szkole niż pierworodni. Ta tendencja była najbardziej widoczna w rodzinach, gdzie było dwóch braci. W przypadku relacji starsza siostra – młodszy brat, to drugie dziecko nie sprawiało aż takich kłopotów. Dodatkowo naukowcy zauważyli, że nie ma tu znaczenia sytuacja społeczno-demograficzna. Zarówno w Danii, jak i na Florydzie, tendencje były podobne.
Redakcja poleca: Zazdrość o rodzeństwo - film
Nie wiesz jak poradzić sobie z zazdrością starszego dziecka o młodsze? Zobacz co na ten temat mówi psycholog.

Dlaczego drugie dzieci są bardziej krnąbrne?

Według badań przeprowadzonych przez ekonomistę powodem, dla którego drugie dzieci bywają bardziej kłopotliwe, może być różnica w wychowaniu. Nawet jeśli rodzice mają te same zasady w stosunku do obojga dzieci, to jednak tym drugim nie są w stanie poświęcić tyle samo czasu, co pierworodnym. Dodatkowo dla młodszego rodzeństwa autorytetem często wcale nie jest mama czy tata, ale starszy brat lub siostra. A wiadomo, jak często taki kilkulatek może być złym wzorem do naśladowania. Joseph Doyle przyznał: „Wzorcami dla pierworodnych są dorośli, natomiast dla młodszych dzieci jest to ich starsze rodzeństwo, np. irracjonalne dwulatki”.

Jak uniknąć kłopotów z drugim dzieckiem?

Wnioski, do jakich doszedł Joseph Doyle, nie są oczywiście obrazem każdej rodziny. Pokazują jednak, jak ważne jest, by o drugie dziecko troszczyć się równie mocno, co o pierworodne. Pierwsze dzieci skupiają na nas całą swoją uwagę, a drugie już nie, bo przecież nie mamy na to czasu, musimy zajmować się obojgiem. A to właśnie brak dostatecznej uwagi często spycha je w stronę kłopotów, a nawet przestępczości.

A wy ile macie dzieci? Czujecie, że te urodzone jako drugie są przez was nieco bardziej zaniedbane i niedopieszczone, czy jest zupełnie inaczej? 

Źródło: scarymommy.com​ [content:0_25558,0_16368,0_13589,0_21585:undefined]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy