waga dziecka
fot. Adobe Stock

Najnowsze badania: cesarka=otyłość dziecka

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są częściej otyłe. Aby tego dowieść przebadano 30 milionów kobiet!
Agnieszka Majchrzak
waga dziecka
fot. Adobe Stock
Badania przeprowadził MRC Centre for Reproductive Health na Uniwersytecie w Edynburgu (Szkocja). Pokazują one, że 14 ze 100 dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie było otyłych, zanim skończyły 5 lat. W przypadku dzieci urodzonych naturalnie współczynnik był mniejszy i wynosił 9 dzieci na 100 urodzonych. Badania wykazały, że niemowlęta z cesarki mają też większą skłonność do otyłości.

Cesarka=otyłość, astma, bezpłodność, poronienia?

Naukowcy przebadali około 30 milionów dzieci. "Kobiety w ciąży i lekarze muszą być świadomi, że cesarskie cięcie wiąże się z długoterminowymi skutkami dla dziecka i przyszłych ciąż"- mówi autorka analizy dr Sarah Stock. Chociaż badania nie wykazały źródła otyłości u tych dzieci, dr Stock nie wyklucza, że ma to związek z tym, że niemowlaki po cesarskim cięciu są rzadziej karmione piersią. A – jak mówi doktor- najnowsze badania dowodzą, że dzieci karmione piersią rzadziej są otyłe.

Z kolei dr Gino Pecoraro podkreśla, że kolejnym powodem otyłości dzieci może być zdrowie matki. "Jednym z powodów wzrastającej ilości cesarskich cięć jest otyłość i starszy wiek matek. Oba z tych czynników podwyższają prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej" – mówi. "Cukrzyca ciążowa z kolei zwiększa ryzyko cięcia cesarskiego. Dziecko z takiego porodu może mieć większe problemy z otyłością oraz cukrzycą i w ten sposób koło się zamyka" – tłumaczy.
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Astma i inne problemy dzieci urodzonych przez cc

We wspomnianym badaniu badacze wykazali, że oprócz skłonności do otyłości, dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na astmę. Blisko 20 procent z nich może mieć tę chorobę, zanim skończy 12 lat. Naukowcy od dłuższego czasu badają powiązanie pomiędzy dziećmi z cesarki a ich zachorowalnością na astmę oraz podatnością na alergie. Wielu ekspertów nie wyklucza, że bakterie obecne w drogach rodnych kobiety podczas porodu naturalnego, uodparniają dziecko na choroby układu oddechowego. Badania Szkotów dowiodły ponadto, że wśród dziewczynek z cesarskich cięć istnieje zwiększone ryzyko poronienia i niepłodności, kiedy będą już dorosłe.

Niestety wiele badań wskazuje na szereg problemów, które mogą dotknąć dzieci urodzone przez cesarskie cięcie, wśród nich wymienia się najczęściej:
  • alergię,
  • astmę,
  • otyłość,
  • wyższą zachorowalność na białaczkę i nowotwory jądra,
  • ryzyko cukrzycy,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • zaburzenia integracji sensorycznej i nadwrażliwość. 

Czy Wy rodziłyście przez cesarskie dzieci, a jeśli tak, czy któryś z tych problemów dotknął Waszych dzieci? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: kidspot

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy