Przez pandemię chore noworodki muszą przebywać w szpitalu bez rodziców
fot. AdobeStock

Dzieci w szpitalu przez miesiące rozdzielone od matek! Protesty rodziców przynoszą efekty

Wcześniaki i chore noworodki musiały przebywać na oddziałach same, ponieważ zdaniem dyrekcji, wymagała tego panująca sytuacja epidemiczna. Zrozpaczeni rodzice nagłośnili sprawę.
Milena Oszczepalińska
Przez pandemię chore noworodki muszą przebywać w szpitalu bez rodziców
fot. AdobeStock
W ostatnich dniach głośno było w mediach o tym, że szpitale zakazują rodzicom chorych noworodków przebywania z dziećmi na oddziałach. Swoje decyzje tłumaczą stanem epidemicznym w Polsce. Niektóre maluszki muszą być w placówkach tygodniami, same. Rodzice mają prawo do odwiedzin raz na kilka tygodni. W międzyczasie noworodki poddawane są leczeniu, także operacyjnemu.

Pod jednym ze szpitali, gdzie panują te zasady, rodzice nie wytrzymali i urządzili protest. Jak się okazało, skuteczny – Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zmienia procedury. Rodzice od teraz mogą opiekować się chorymi noworodkami, często wcześniakami, ale pod określonym warunkiem. Decyzję na szpitalu wymusiły media, Rzecznik Praw Pacjenta i Fundacja Rodzić po Ludzku.

Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przygotowało dodatkowe miejsca dla rodziców

Po protestach rodziców, nagłośnionych przed media i portale społecznościowe, łódzki szpital poinformował o zmianie dotychczasowych zasad. Przygotowano 25 miejsc hotelowych w internacie na terenie głównego budynku szpitala. W komunikacie placówki napisano: „będą mogli korzystać opiekunowie pacjentów hospitalizowanych w klinikach neonatologicznych (Klinika Neonatologii i Klinika Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt)”.

Aby jednak rodzic mógł opiekować się dzieckiem, musi posiadać aktualny test na koronawirusa, czyli wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin. Z tego warunku zwolnione są matki, które po porodzie chcą pozostać z dziećmi na oddziale. W takich przypadkach po wypisaniu ich z klinik położniczych zostaną przeniesione do wskazanych pomieszczeń.
Redakcja poleca: Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]
Przyjazna atmosfera w szpitalu zmniejsza stres u dziecka i wspomaga leczenie. O domowej atmosferze w szpitalach, kolorowych salach i o tym, dlaczego choroby reumatyczne dotykają nawet małe dzieci, opowiada dr Piotr Gietka z Instytutu Reumatologii.

Rodziców walczących o kontakt z dziećmi wspierała Fundacja Rodzić po Ludzku

Fundacja Rodzić po Ludzku włączyła się w protest rodziców przeciwko łódzkiemu Centrum Zdrowia Matki Polki. Na oficjalnym profilu fundacji znalazł się obszerny wpis popierający i nagłaśniający protest zrozpaczonych rodziców.

„Aż trudno sobie wyobrazić sytuację, w której nie widzisz swojego nowo narodzonego dziecka. Jak to jest możliwe, że w czasach, w których medycyna jest na wysokim poziomie, a badania naukowe wskazują, jak ważna jest stała obecność rodzica w opiekowaniu się dzieckiem, ignoruje się tak ważne informacje? Dlaczego tak wąsko rozumie się kwestie bezpieczeństwa medycznego? Zdrowie to nie tylko parametry medyczne, to także odczucia, stres, jaki się przeżywa. Długotrwały silny stres może być bardzo szkodliwy – wszyscy o tym wiemy. Co czuje noworodek opuszczony przez swoich rodziców, czy wie, że jest epidemia? Co czują osoby podejmujące takie decyzje?” – pytali przedstawiciele fundacji.

Rzecznik Praw Pacjenta o rozdzielaniu noworodków z matkami

Bartłomiej Chmielowiec pełniący funkcję RPP na wieść o tym, że noworodki z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi pozostają w szpitalu bez kontaktu z rodzicami na skutek pandemii, uznał, że taka sytuacja nie może mieć miejsca. „Tylko przesłanki medyczne, w tym podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia, mogą uzasadniać oddzielenie matki od dziecka. W pozostałych sytuacjach takie postępowanie będzie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, a także standardami organizacyjnymi opieki okołoporodowej określonymi przez Ministra Zdrowia. Pierwsze kontakty po porodzie są niezwykle ważne, zarówno dla matki, jak i dziecka. Ograniczenia w tym zakresie mogą występować jedynie w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach” – tłumaczył.

Rzecznik poinformował również, że „w sytuacjach, kiedy noworodek (np. wcześniak) musi pozostać dłużej w szpitalu, szpital powinien podjąć działania organizacyjne, umożliwiające rodzicom bezpośredni kontakt z dzieckiem. Jest to prawo zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Obecny stan epidemii nie może uzasadniać całkowitego zakazu odwiedzin”.
Jak podaje Rzeczpospolita, RPP wydał decyzję, w której zobowiązał Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi do zaprzestania stosowanych dotychczas praktyk. Za niedostosowanie się do niej szpitalowi groziła kara pieniężna w wysokości do 500 tysięcy złotych.

Źródło: rp.pl, polsatnews.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy