dzieci słyszą wszystko
fot. Adobe Stock

Dziecko wydaje się nie słuchać, a jednak wyłapuje najdziwniejsze rzeczy?

Dzieci mają dużo bardziej podzielną uwagę niż dorośli. Ich mózgi rejestrują znacznie więcej informacji, niż nam się wydaje. Czasami sami możemy się o tym przekonać.
Ewa Janczak-Cwil
dzieci słyszą wszystko
fot. Adobe Stock
Zajęte zabawą dziecko jest obecne przy twojej rozmowie z innym dorosłym. Jest tak zaabsorbowane tym, co robi, że głowę byś dała, że nie zwraca uwagi na to, co mówisz. Jednak później okazuje się, że dokładnie wie, o czym rozmawiałaś. Znasz to? Twoje dziecko wcale nie podsłuchiwało. Jego mózg po prostu chłonął wszystko, co działo się w otoczeniu twojej pociechy.

Mózg dziecka jest chłonny jak gąbka

Naukowcy są przekonani, że jest to przystosowanie, które pozwala dzieciom szybko zdobywać wiele nowych informacji. Uwaga malucha jest bardzo podzielna, a jego mózg rejestruje niemal wszystko, co dzieje się wokół. U dorosłych jest zupełnie inaczej – ich mózgi na co dzień ignorują większość bodźców, aby koncentrować się na konkretnym zadaniu lub informacji, która wydaje się w danym momencie najważniejsza. Dziecięcy mózg nie wartościuje informacji, ale chłonie je wszystkie!

Przeczytaj: Tak zadbasz o rozwój mózgu dziecka
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Problemy z koncentracją u dzieci

Naukowcy przekonują, że kilkulatek, który nie potrafi skoncentrować uwagi dłużej na jednym zadaniu, nie jest wyjątkiem lecz regułą. Budowa kory przedczołowej w tym wieku sprzyja podzielności uwagi, co ułatwia dziecku zdobywanie nowych informacji, ale z drugiej strony nie sprzyja skupiani uwagi na jednym zadaniu.

Zobacz: Jak rozwijać umiejętności dziecka przez zabawę

Masz roztargnionego, roztrzepanego kilkulatka? Nie stresuj się i nie stresuj dziecka wiecznym upominaniem. Przyjmij do wiadomości, że to normalne, że dzięki temu twoja pociecha szybciej zdobywa wiedzę o świecie i relacjach międzyludzkich. Z czasem z tego wyrośnie. Ale i przestanie chłonąć wiedzę w tak szybkim tempie.

Źródło: sciencedialy.com

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy