dzieci, grafika
fot. © Gstudio Group - Fotolia.com

Dzieci wiedzą lepiej – czy na pewno?

Świat widziany oczami dzieci jest wyjątkowo prosty. Na przykład wystarczy dobrze zjeść, bo kotlet "daje porządność, a warzywa zdrowe oczy". Posłuchaj, co jeszcze można zrobić, by ludzie byli lepsi. I sprawdź, czy dzieci na pewno mają rację.
Monika Karbarczyk
dzieci, grafika
fot. © Gstudio Group - Fotolia.com

"Dzieci wiedzą lepiej" – to jeden z moich ulubionych programów radiowej Trójki. Chętnie słucham tej audycji, w której dzieci szczerze, bez żadnego skrępowania odpowiadają na pytania prowadzącej audycję Katarzyny Stoparczyk.

Odpowiedzi dzieci bawią mnie i moją rodzinę. Jednak, gdy ogólna wesołość minie, zastanawiamy się, na ile dzieci mają rację, a na ile nie. Zróbmy sondę – zabawcie się z nami! Odsłuchajcie, co dzieci mają do powiedzenia i odpowiedzcie, czy to prawda, czy to fałsz.


Poniżej publikuję pytania zadania podczas z jednej audycji – chodzi o dobre wychowanie. Napiszcie, czy waszym zdaniem, opinie dzieci są prawdziwe czy fałszywe – zdanie redakcji publikujemy w komentarzu.

Warto przeczytać: Śmieszek? Gburek? Nieśmiałek? Którego krasnala przypomina twoje dziecko

Co to znaczy dobre wychowanie?

Odpowiedź dzieci: To znaczy, że rodzice muszą dobrze wychować dzieci, żeby biznes dobrze szedł. A jak nie wychowają to są draniami.

Prawda czy fałsz?

Komentarz redakcji: Prawda. Zastanawiamy się jednak, kto jest większym draniem?! Rodzic, który źle wychowuje, czy źle wychowane dziecko.

Redakcja poleca: Kary dla dzieci – jak karać dziecko za złe zachowanie? [WIDEO]
Wymierzenie kary dla dzieci uznawane jest przez wielu rodziców za jedyny sposób na wyegzekwowanie stosownego zachowania. Neuropsycholog dziecięcy Dominika Słomińska tłumaczy, że nie jest to jednak najlepsza metoda wychowawcza. Kara to nie to samo, co konsekwencja.

W jaki sposób trzeba wychować dziecko, by wyrosło na porządnego człowieka?

Odpowiedzi dzieci:Musi dużo jeść. "Kotlet daje porządność, a sulówka daje zdrowie na oczy". Trzeba dziecku dużo zabraniać, bo mu się po prostu przewraca w głowie."Dziecko trzeba też możno przytulać, porządnie przytulać. Żeby było dzielne, umiało sobie samo podciągać spodnie, zasuwać  rozporeczki".

Prawda czy fałsz?

Komentarz redakcji: Prawda. Człowiek z rozpiętym rozporkiem nie jest dobrze wychowany.

A jak wygląda osoba, która jest bardzo dobrze wychowana?

Odpowiedź dzieci: Ma dużo pieniędzy. I tak wychowany człowiek jest piękny. Bo dobrzy ludzie są piękni, a niedobrzy brzydcy. Bo mało na tym zarabiają, że są brzydcy. Są brzydcy bo mają złe miny. Na złość komuś robią. I źle się wychowują. I to wszystko z tej brzydoty.

Prawda czy fałsz?

Komentarz redakcji: Naszym zdaniem prawda. Wszystko, co złe bierze się z brzydoty i... głupoty.

Kiedy dobre wychowanie przydaje się najbardziej?

Odpowiedź dzieci: Przydaje się, jak się idzie z dziewczyną na randkę. Ale nie można jej bić, "tylko jej na dobro robić". Na przykład "pocałowywać", przytulać, puszczać oko, jeśli ona tego sobie życzy. I trzeba płacić za jej deser. Bo trzeba trochę się jej podlizać. A za obiad to nie? To zależy, ile wsuwa. Jeśli dużo, to dużo trzeba zapłacić.

Prawda czy fałsz?

Komentarz redakcji: Prawda. Na randkach dziewczynom tylko "doblo trzeba robić", a w związku z tym, jeśli dużo je nie należy płacić za jej obiad!

Czy dobre wychowanie może w czymś przeszkadzać?

Odpowiedź dzieci: Tak w normalnym życiu.

Prawda czy fałsz?

Komentarz redakcji: Zdecydowanie prawda. Chciałybyśmy napisać więcej, ale niestety jesteśmy dobrze wychowane.

Polecamy: Śmieszne wyrazy dzieci - zapraszam do pisania póki pamiętamy!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy