zdalne nauczanie, pusta szkoła, zamknięta szkoła
fot. Adobe Stock

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Być może nie w 2020!

Czy od września dzieci wrócą do szkoły? Rodzice nadal nie znają odpowiedzi na to pytanie. Nauka przez internet to wyzwanie dla uczniów, rodziców i nauczycieli i niestety nie w każdym domu zdaje egzamin. Minister edukacji zapowiada, że na powrót dzieci do szkół być może poczekamy dłużej niż do września.
Magdalena Drab
zdalne nauczanie, pusta szkoła, zamknięta szkoła
fot. Adobe Stock
Szkoły, przedszkola i inne placówki opiekuńcze z powodu pandemii koronawirusa pozostają zamknięte do 26 kwietnia 2020, wszystko jednak wskazuje na to, że zawieszenie zajęć stacjonarnych zostanie wydłużone. W rozmowie z TVP minister edukacji, Dariusz Piontkowski, nie zdradził daty powrotu dzieci do szkół, zapowiedział za to rozszerzenie narzędzi do zdalnego nauczania. Co dalej ze szkołami? Konkretne decyzje rządu poznamy pod koniec tygodnia. Co wiadomo na pewno?

Czy od września dzieci wrócą do szkoły?

Mimo że rząd decyduje o znoszeniu kolejnych ograniczeń dotyczących bezpieczeństwa w czasie pandemii (m.in. w przemieszczaniu się poza domem), to nadal nie wiadomo, czy szkoły, przedszkola i żłobki będą pracować normalnie po wakacjach. Początek nowego roku szkolnego 2020/2021 jako termin wznowienia nauki w szkołach jest wątpliwy! 

W wywiadzie dla TVP minister edukacji powiedział, że zasób materiałów i narzędzi do zdalnego nauczania będzie poszerzany (m.in. tak, aby nauczyciele nie musieli korzystać z komercyjnych komunikatorów i mieli bogatszą ofertę materiałów dydaktycznych) Czy to oznacza, że dzieci nie wrócą do szkoły w 2020?

„Jeśli sytuacja epidemiczna nie pozwoli na powrót do szkół, będzie kontynuowane nauczanie na odległość" - poinformował Piontkowski. 
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.

Szkoła 2020 – co z egzaminami i maturami?

Ministerstwo edukacji nie widzi konieczności wydłużania trwającego roku szkolnego, którego zakończenie zaplanowano na czerwiec. Zgodnie z zapowiedziami ministra Piontkowskiego odbędą się także egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów, ale nie są jeszcze znane żadne konkretne terminy. MEN rozważa natomiast wprowadzenie elektronicznej wersji świadectw ukończenia szkoły oraz przeprowadzenie pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich również w formie elektronicznej.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy