dzieci na wsi
fot. Adobre Stock

Jedź na wakacje z dzieckiem na wieś, warto! Dla jego zdrowia

Zabierz dziecko na wakacje na wieś. Przywieziecie stamtąd nie tylko wspaniałe wspomnienia i zdjęcia. Zabierzecie do domu także coś cenniejszego: zdrowe bakterie.
Ewa Janczak-Cwil
dzieci na wsi
fot. Adobre Stock
Wcześniejsze badania naukowe udowodniły, że w przypadku dzieci wychowanych na wsi, ryzyko wystąpienia astmy jest dwukrotnie mniejsze niż u dzieci z miasta. Mieszkasz w mieście? Jedź na wakacje na wieś i przywieź stamtąd to, co najlepsze dla dziecka – zdrowe dla niego bakterie.

Zdrowe mikroby z ziemi

Naukowcy odkryli, że dla zdrowia dziecka ważne jest to, jakie bakterie bytują w domu, w którym się ono wychowuje w pierwszych latach swojego życia. Najkorzystniej jest wtedy, gdy wśród wielu obecnych tam mikrobów znajdują się bakterie przyniesione z dworu, a zwłaszcza te bytujące w glebie.
Redakcja poleca: Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]
Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!

Wiemy, co pomaga, ale nie wiemy, co szkodzi

Interesujące jest to, że badacze mają pewność: bakterie obecne na wiejskich podwórkach działają korzystnie na układ oddechowy maluchów, zapobiegając rozwojowi astmy. Jednak nie wiedzą, obecność jakich bakterii sprzyja pojawieniu się tej choroby. Jedno jest pewne: miejskie mieszkanie jest mniej zdrowe dla maluchów niż dom położony na wsi.

Przynieś zdrowe mikroby do domu
Nie założysz minifarmy na trawniku przed blokiem ani na ogrodzonym osiedlu. Uprawa ziół w skrzynce balkonowej też nie wpłynie na zdrowie dziecka. Ale wyjazd na wieś na wakacje, to naprawdę superpomysł. Naukowcy namawiają: chodźcie razem na spacery i wchodźcie do domu w butach noszonych na podwórku, łące i na polu. Wracając ze wsi, nie szoruj i nie otrzepuj obuwia. Wstaw je do domu, a nawet włóż je na nogi pochodź po mieszkaniu.

Takie "zasianie" bakterii przyniesionych z podwórka i z samej ziemi, to prosty i bezkosztowy wkład w zdrowie dziecka i zapobieganie astmie! Proste? Bardzo, prawda?

Źródło: sciencedaily.com [content:1_4271,1_3690,0_26873:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy