dzieci z Afganistanu zatrute grzybami
fot. Adobe Stock

Dzieci z Afganistanu zatrute grzybami. Lekarze: „Nie udało nam się pomóc”

Tragiczne wieści z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie: mimo wysiłków lekarzom nie udało się uratować dwóch afgańskich chłopców, którzy zatruli się grzybami w ośrodku dla uchodźców. Jeden zmarł, drugiemu nie pomógł nawet przeszczep wątroby.
Magdalena Drab
dzieci z Afganistanu zatrute grzybami
fot. Adobe Stock
Troje dzieci z Afganistanu zatruło się zupą zrobioną z grzybów, które ich rodzina samodzielnie zebrała na terenie ośrodka dla cudzoziemców pod Warszawą. Dwoje z nich trafiło do szpitala w stanie krytycznym. Lekarze bezskutecznie walczyli o ich życie.

Dzieci z Afganistanu zatrute grzybami – złe wieści

W czwartek potwierdzono śmierć mózgu 5-letniego Alego. Chłopiec z powodu fatalnego stanu nie został zakwalifikowany do przeszczepu. W przypadku jego 6-letniego brata, Mustafy, była jeszcze szansa – lekarze z CZD przeprowadzili skomplikowaną operację przeszczepienia wątroby, ale niestety zaczęto obserwować u dziecka postępujące objawy poważnego uszkodzenia centralnego układu nerwowego. 

„Niestety rokowanie co do przeżycia chłopca jest niepomyślne. Niestety nie udało nam się pomóc” – przekazali lekarze z CZD na czwartkowej konferencji prasowej.

Starszego chłopca czeka teraz taka sama procedura, jaką przeszedł jego młodszy brat: medycy muszą potwierdzić śmierć mózgu i stwierdzić zgon dziecka.

Przypomnijmy, że do zatrucia dzieci doszło po tym, jak 24 sierpnia rodzina zerwała trujące muchomory sromotnikowe i zjadła przygotowaną z nich zupę. Nie jest do końca jasne, czy rodzice zdecydowali się podać dzieciom grzyby z głodu i czy w ośrodku dla uchodźców brakowało jedzenia (wcześniej pojawiły się takie pogłoski). Rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Jakub Dudziak, zapewnił, że uchodźcy mają w ośrodkach podawane trzy pełne posiłki dziennie, w tym obiad składający się z dwóch dań.

Wiadomo natomiast na pewno, że rodzice chłopców nie mieli świadomości, iż zrywają groźne, trujące grzyby.

Źródło: tokfm.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy