Depresja u dziecka
fot. Adobe Stock

Dzieci z oddziału psychiatrii zostaną wypisane ze szpitala… aby zwolnić łóżka na COVID-19?

7 listopada dzieci z oddziału klinicznego psychiatrii UCK WUM Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie mają zostać wypisane, by zwolnić łóżka na potrzeby pacjentów z COVID -19. Sprawę nagłośniła internautka. Szpital sprecyzował jednak te informacje.
Aleksandra Zaborowska
Depresja u dziecka
fot. Adobe Stock
„Rodzice zostali już poinformowali, są załamani i przerażeni. Tam jest 20 małych pacjentów na granicy życia, bo takie się kwalifikują do hospitalizacji, szpital jest dla nich realnie ostatnią deską ratunku. Najmłodsze dziecko ma 10 lat” – napisała w poście na Facebooku Sylwia Matych. Jej wpis zebrał ponad 5 tys. reakcji i aż 14 tys. udostępnień.

Dzieci „na granicy życia” wypisane ze szpitali?

„Ja wiem, jak dramatyczna jest sytuacja związana z pandemią, że brak miejsc w szpitalach, ale czy naprawdę trzeba sięgać po łóżka dzieci? Nie ma innych rozwiązań? Nie wierzę. Przecież od dawna wiadomo, jak potworna jest sytuacja w psychiatrii dziecięcej (i że będzie brak łóżek covidowych). A teraz rząd zabiera najmłodszym, najsłabszym ostanie miejsca zapewniające pomoc. Ratujące życie. Dodam, że łóżka, sprzęt i pościel na oddział sfinansowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy a Jurek Owsiak już wygłaszał swoje stanowisko sprzeciwu wobec przekazywania łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z covid-19” – oznajmiła Sylwia Matych.

Co dalej z dziećmi? Mają zostać „porozmieszczane” po innych placówkach. Nie wiadomo jednak kiedy i w jaki sposób się to odbędzie, a jak dodaje Matych: „wypis do domu i oczekiwanie, co dalej, oznacza dla nich realne zagrożenie życia i zdrowia. Wieść o opuszczeniu bezpiecznego miejsca wywołała u nich nasilenie objawów chorób, przerwała zaufanie do dorosłych, dzieci przestają współpracować. Część małych pacjentów to niedoszli samobójcy, a teraz…”.
Redakcja poleca: Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, co sadzą o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Szpital komentuje sytuację

P.o. dyrektora Anna Łukasik skomentowała doniesienia zebrane w poście internautki, który tak szybko rozniósł się po sieci. Oddział ma być przeznaczony dla dzieci, nie dla dorosłych, a placówka chce zadbać o to, aby był on jednocześnie miejscem dla pacjentów z COVID-19, jak i problemami natury psychicznej.

„Oczywiście rozumiem wszystkie obawy rodziców. Na razie żadne dziecko nie zostało wypisane. Wszystkie będą miały możliwość hospitalizacji na większych oddziałach” - zapewnia Anna Łukasik w rozmowie z portalem Onet.

Sytuacja klinicznej psychiatrii, zwłaszcza dziecięcej, w Polsce od lat jest fatalna. Czy rząd zareaguje na tak liczny apel internautów?
 

Rząd już wybrał - to te dzieci mają umrzeć przez covid Dnia 7 listopada dzieci z oddziału klinicznego psychiatrii UCK...

Opublikowany przez Sylwię Matych Niedziela, 1 listopada 2020
Źródło: Facebook, Onet

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy