opieka psychologiczna dla dzieci z wadami letalnymi
fot. Adobe Stock

Minister rodziny: Dzieciom z wadami letalnymi pomoże PSYCHOLOG

Minister rodziny wyjaśniła, jak działa rządowy program „Za życiem”. Okazuje się, że jednym z jego założeń jest pomoc psychologiczna dla rodziców i... dzieci z wadami letalnymi. Kuriozalne słowa Marleny Maląg komentują internauci: „Czy ona jest normalna?”
Magdalena Drab
opieka psychologiczna dla dzieci z wadami letalnymi
fot. Adobe Stock
Minister rodziny, Marlena Maląg, opowiedziała wczoraj w sejmie, jak działa rządowy program „Za życiem”. Zgodnie z twierdzeniem minister wszystkie rodziny, w tym także dzieci urodzone z wadami letalnymi, trafiają pod opiekę psychologów.

Dzieci z wadami letalnymi mają pomoc psychologa?

Dzieci z wadami letalnymi w Polsce mają zapewnioną opiekę psychologiczną − zapewniała minister Maląg.

„Rodzinom i dzieciom z wadą letalną zapewniana jest opieka psychologiczna, a także – kiedy jest potrzeba – opieka paliatywna. Los polskich kobiet jest dla nas ważny. Wprowadzamy rozwiązania, które mają je otoczyć wsparciem i opieką” – oświadczyła minister. 

Co to oznacza w praktyce? Nie do końca wiadomo, bo wady letalne to przecież zaburzenia, których skutkiem jest poronienie, poród przedwczesny albo śmierć noworodka krótko po urodzeniu. Dzieci, które rodzą się z wadami letalnymi, zwykle bardzo cierpią, a współczesna medycyna nie zna sposobu na ich leczenie. Wady letalne płodu i noworodka to m.in.:
  • wady mózgu – bezczaszkowie, bezmózgowie, przepukliny mózgowe
  • brak serca, krytyczne wady serca z hipoplazją płuc, ciężka ektopia serca
  • trisomia 18 pary chromosomów (zespół Edwardsa)
  • trisomia 13 pary chromosomów (zespół Pataua)

Absurdalnych słów minister nie mogą zrozumieć internauci komentujący jej wtorkowe wystąpienie w sieci. Hanna Lis zapytała wprost: „Czy ona jest normalna?”:
Z kolei Paweł Łęcki, nauczyciel, zwraca uwagę, że na pomoc psychologa nie mogą obecnie liczyć nawet dzieci w szkołach:


Rządowy program „Za życiem”, czyli „Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin”, wszedł w życie w 2017 roku. Głównym celem ustawy była pomoc kobietom, które podjęły decyzję o urodzeniu ciężko chorego bądź upośledzonego dziecka. Zgodnie z ustawą, poza pomocą psychologiczną, kobiety po porodzie otrzymują 4 tysiące zł jednorazowej zapomogi.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy