opieka psychologiczna dla dzieci z wadami letalnymi
fot. Adobe Stock

Minister rodziny: Dzieciom z wadami letalnymi pomoże PSYCHOLOG

Minister rodziny wyjaśniła, jak działa rządowy program „Za życiem”. Okazuje się, że jednym z jego założeń jest pomoc psychologiczna dla rodziców i... dzieci z wadami letalnymi. Kuriozalne słowa Marleny Maląg komentują internauci: „Czy ona jest normalna?”
Magdalena Drab
opieka psychologiczna dla dzieci z wadami letalnymi
fot. Adobe Stock
Minister rodziny, Marlena Maląg, opowiedziała wczoraj w sejmie, jak działa rządowy program „Za życiem”. Zgodnie z twierdzeniem minister wszystkie rodziny, w tym także dzieci urodzone z wadami letalnymi, trafiają pod opiekę psychologów.

Dzieci z wadami letalnymi mają pomoc psychologa?

Dzieci z wadami letalnymi w Polsce mają zapewnioną opiekę psychologiczną − zapewniała minister Maląg.

„Rodzinom i dzieciom z wadą letalną zapewniana jest opieka psychologiczna, a także – kiedy jest potrzeba – opieka paliatywna. Los polskich kobiet jest dla nas ważny. Wprowadzamy rozwiązania, które mają je otoczyć wsparciem i opieką” – oświadczyła minister. 

Co to oznacza w praktyce? Nie do końca wiadomo, bo wady letalne to przecież zaburzenia, których skutkiem jest poronienie, poród przedwczesny albo śmierć noworodka krótko po urodzeniu. Dzieci, które rodzą się z wadami letalnymi, zwykle bardzo cierpią, a współczesna medycyna nie zna sposobu na ich leczenie. Wady letalne płodu i noworodka to m.in.:
  • wady mózgu – bezczaszkowie, bezmózgowie, przepukliny mózgowe
  • brak serca, krytyczne wady serca z hipoplazją płuc, ciężka ektopia serca
  • trisomia 18 pary chromosomów (zespół Edwardsa)
  • trisomia 13 pary chromosomów (zespół Pataua)

Absurdalnych słów minister nie mogą zrozumieć internauci komentujący jej wtorkowe wystąpienie w sieci. Hanna Lis zapytała wprost: „Czy ona jest normalna?”:
Z kolei Paweł Łęcki, nauczyciel, zwraca uwagę, że na pomoc psychologa nie mogą obecnie liczyć nawet dzieci w szkołach:


Rządowy program „Za życiem”, czyli „Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin”, wszedł w życie w 2017 roku. Głównym celem ustawy była pomoc kobietom, które podjęły decyzję o urodzeniu ciężko chorego bądź upośledzonego dziecka. Zgodnie z ustawą, poza pomocą psychologiczną, kobiety po porodzie otrzymują 4 tysiące zł jednorazowej zapomogi.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy