dziecko, wakacje
fot. Panthermedia

Alfabet letnich przypadków

W sytuacji kryzysowej nie wpadaj w panikę, tylko działaj. Oto nasza ściągawka, jak sobie wtedy radzić.
dziecko, wakacje
fot. Panthermedia
W sytuacji kryzysowej nie wpadaj w panikę, tylko działaj. Oto nasza ściągawka, jak sobie wtedy radzić. Zapakuj ją z resztą wakacyjnego ekwipunku!


Chyba nie ma dziecka, które w czasie wakacji nie nabiło sobie choćby jednego guza lub nie zostało pogryzione przez komary. Zdarzają się i poważniejsze wypadki. W sytuacji kryzysowej nie wpadaj w panikę, tylko działaj. Oto nasza ściągawka, jak sobie wtedy radzić. Zapakuj ją z resztą wakacyjnego ekwipunku!

A
Anafilaktyczny wstrząs.
To gwałtowna reakcja organizmu na alergen, np. jad osy. Zdarza się rzadko, ale może wystąpić nawet po pojedynczym użądleniu, jeśli dziecko jest na jad uczulone. Maluch może dostać duszności, pojawia się obrzęk krtani, spada ciśnienie, może dojść do omdlenia. Stan szybko się pogarsza. Jeśli wiesz, że dziecko jest uczulone, powinnaś zawsze mieć przy sobie adrenalinę i natychmiast lek podać. Wezwij karetkę lub szybko jedź do szpitala.

B
Biegunka.
Może być spowodowana infekcją wirusową lub bakteryjną, zatruciem bakteriami (z pożywienia) – wtedy zwykle towarzyszy jej gorączka. Może być następstwem zjedzenia niedojrzałych jabłek, wypiciem zbyt dużej ilości krowiego mleka. Dziecko robi bardzo luźną kupkę, skarży się na ból brzucha, ma nudności i wymioty. Podawaj płyny, a do jedzenia sucharki lub krakersy, elektrolity (Orsalit, Gastrolit), węgiel leczniczy. Dobrze jest podać leki zawierające pożyteczne bakterie (np. Lacidofil, Trilac). Jeśli objawy utrzymują się ponad kilka godzin, dołącza się gorączka lub wymioty, zabierz malca do lekarza. Częstą przyczyną biegunek i wymiotów są zatrucia spowodowane zjedzeniem np. lodów z sezonowych lodziarni, ryb ze smażalni. Takie zatrucie wywołują najczęściej bakterie gronkowca lub ich toksyny (brudne ręce sprzedawcy) albo salmonelli (brudne jajka). Przebiega ono gwałtownie i z gorączką. Jedź do lekarza.

C
Ciało obce.
Najczęściej mały przedmiot trafia do noska lub ucha. Jeśli malec nie może się go pozbyć naturalnie (np. wydmuchując nosek), pojedźcie do lekarza. Przy samodzielnym wyciąganiu ciała obcego możesz je wepchnąć jeszcze głębiej.

Choroba lokomocyjna. Występuje podczas jazdy samochodem, pociągiem lub statkiem. Oczy informują nas, że wszystko jest w porządku (widzimy przesuwające się drzewa, budynki), a błędnik odczuwa coś zupełnie innego (bo ciało nie rusza się). Możesz podać dziecku odpowiedni lek (Lokomotiv, Cocculine, Diphergan). Jeśli go nie masz, ułóż malucha w pozycji półleżącej, częściej róbcie postoje w podróży i wietrz auto.

D
Drzazgi.
Malutki kawałek drewna, który dostał się pod skórę, np. w czasie budowania szałasu z patyków, możesz próbować wyjąć sama. Użyj do tego wysterylizowanej igły lub pęsety. Potem koniecznie zdezynfekuj skórę. Jeśli ci się nie udało jej wyjąć lub nie masz pewności, czy usunęłaś drzazgę w całości, obserwuj to miejsce. Gdyby robiło się coraz bardziej czerwone, zaognione, pojawił się płyn lub ropa, dziecko będzie musiało skorzystać z pomocy lekarza.

G
Guz.
Maluch może go sobie nabić dosłownie wszędzie: na huśtawce, w piaskownicy, w lesie, wskutek upadku czy uderzenia. Powstaje, gdy uszkodzone zostaną drobne naczynia krwionośne. Najpierw skóra robi się czerwona, potem sina i zielonożółta. Najprostszy sposób na guza to zimny okład – zmniejszy on obrzęk i podskórne krwawienie. Następnego dnia okład może być ciepły i wilgotny – to z kolei rozszerzy naczynia krwionośne i lepiej się będą goić.

J
Jad żmii.
W Polsce groźna jest żmija zygzakowata (szczególnie licznie występuje w Bieszczadach). Miejsce ukąszenia boli, jest obrzęknięte, zaczerwienione. Może wystąpić ból głowy i nudności. Przyłóż zimny okład. Między miejscem ukąszenia a sercem załóż opaskę uciskową. Natychmiast jedź do szpitala. Potrzebne jest podanie tzw. antytoksyny.

K
Kleszcz.
Wyciągniesz go wyjałowioną pęsetą lub przyrządem Trix (kupisz w aptece). Uważaj, by nie zgnieść owada! Jeśli boisz się robić to sama lub nie jesteś pewna, czy pozbyłaś się całego kleszcza, zabierz dziecko do lekarza. Kleszcze mogą być nosicielami boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu – przeciw tej ostatniej chorobie są szczepienia, ale na boreliozę nie ma. Po każdej wycieczce do lasu sprawdzaj skórę i włosy malucha. Jeżeli w miejscu po kleszczu pojawi się zaczerwienienie, dziecko zacznie gorączkować, idź do lekarza. Kuracja antybiotykowa zapobiegnie rozwojowi boreliozy.

Krwotok z nosa. Do noska włóż kawałek gazy, bandaża lub serwetki, uciskaj skrzydełko nosa przez kilka minut. Możesz na czoło położyć chłodny okład. Nie odginaj dziecku głowy do tyłu (może połykać krew i wymiotować). Posadź je z szeroko rozstawionymi nogami i poproś, by pochyliło głowę. Jeżeli krwotok wystąpił po upadku, uderzeniu w głowę albo się przedłuża, jedźcie do lekarza. Jeśli malec ma częste krwotoki z nosa, możesz kupić w aptece gąbkę nasyconą środkiem wspomagającym krzepliwość krwi.

O
Oparzenie.
Przede wszystkim musisz schłodzić skórę bieżącą wodą (nawet bez zdejmowania ubrania) przez kilkanaście minut. Zastosuj piankę lub żel chłodzący (Termcool, Panthenol) i opatrunek hydrożelowy (np. Aquacel, Aquagel). Podaj środek przeciwbólowy. Przy rozległym i głębszym oparzeniu jedźcie na pogotowie.

P
Pęcherze.
Najczęściej powstają na stopach po dłuższym spacerze. Zabezpiecz miejsce opatrunkiem. Duży pęcherz możesz nakłuć wysterylizowaną igłą i gazikiem usunąć płyn. Przyklej plaster, ale na noc go zdejmij.
Piasek w oczkach. Zdarza się na plaży, w piaskownicy. Nie pozwól, by dziecko tarło oczko. Płacze? To dobrze! Łzy pomogą przepłukać oczy. Zabierz malucha do cienia (promienie słoneczne dodatkowo podrażniają) i przepłucz oczy niegazowaną wodą mineralną. Gdy po 10 minutach malec dalej nie może otworzyć oka, jedź z nim na dyżur okulistyczny.

Pogryzienie. Jeśli ugryzł pies, co do którego masz pewność, że był szczepiony na wściekliznę, przemyj ranę wodą z mydłem i załóż opatrunek. Jeżeli ugryzło obce zwierzę, lekarz musi dziecku podać lek przeciwko wściekliźnie.

Połknięcie. Jeśli maluch połknął mały przedmiot (guzik, monetę), pozbędzie się go w sposób naturalny, z kupką. Możesz mu w tym pomóc, podając dużo warzyw i otręby pszenne. Ale jeśli dziecko krztusi się, kaszle, ma kłopoty z oddychaniem, musisz zabrać je do lekarza (połknięty przedmiot mógł dostać się do dróg oddechowych). Jeżeli malec najadł się lekarstw, spróbuj wywołać wymioty (podawaj np. wodę z solą) i szybko wezwij pomoc. Nie wywołuj wymiotów, gdy dziecko połknęło substancje żrące – w tym wypadku od razu jedź do szpitala.

Poparzenie pokrzywą. Nawet zwykła pokrzywa potrafi nieźle dokuczyć – jej twarde włoski wprowadzają pod skórę kwas mrówkowy. "Oparzone” miejsce posmaruj Fenistilem w żelu.

R
Rana.
Małe skaleczenie lub zadrapanie wystarczy przemyć wodą utlenioną i założyć plaster. Jeśli wystąpi zaczerwienienie, ból, pojawi się ropa – idźcie do lekarza. Gdy rana jest spora i zabrudzona, istnieje ryzyko zakażenia tężcem. Przemyj ją i opatrz jałową gazą. Zabierz dziecko do lekarza. Warto mieć ze sobą książeczkę zdrowia malca, gdzie wpisane są szczepienia – sprawdzisz wtedy, kiedy maluch był szczepiony przeciw tężcowi.

S
Skręcenie stawu.
Boli, zwłaszcza przy poruszaniu i dotykaniu, ale nie jest groźne. Dziecku pomoże zimny kompres iśśrodki z apteki (Altacet, Reparil, Escin). Chorą kończynę trzeba jednak oszczędzać. Jeśli ból i obrzęk utrzymują się przez kolejny dzień czy dwa, zabierz malucha do lekarza.

T
Tonięcie.
Dziecko wyciągnij z wody, przykryj suchą odzieżą lub kocem, zabierz do domu i ogrzej. Gdy jest nieprzytomne, ale oddycha, przykryj je i wezwij pogotowie. Przy braku oddychania trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie metodą usta-usta i kontynuować je do odzyskania oddechu lub przyjazdu karetki.

U
Udar cieplny.
Skóra jest czerwona, piecze, malec może mieć dreszcze, bóle głowy, nudności, gorączkę. Pomogą chłodne okłady na kark, czoło i ramiona. Podawaj obficie napoje niegazowane. Jeśli objawy nie mijają po kilku godzinach, konieczna jest pomoc lekarza.

Uderzenie w głowę. Gdy maluch mocno uderzy się w główkę, powinnaś go potem przez kilka godzin obserwować.
1. Jeśli poważnie rozciął sobie skórę, lepiej od razu jechać na pogotowie. Założenie szwów to tylko chwila stresu, ale potem rana będzie się ładnie goiła.
2. Jeżeli jest senny, wymiotuje, skarży się na ból, jedźcie do szpitala. To może być wstrząs mózgu.
3. Gdyby maluch stracił przytomność, koniecznie musi go zobaczyć lekarz. W razie potrzeby wezwij pogotowie.

Ugryzienie komara, meszki.Kilka ugryzień może, np. u alergika czy niemowlęcia, spowodować rozległy obrzęk. Niemowlę chroń pod moskitierą. W miejscu ukąszenia przyłóż zimny okład, a potem posmaruj skórę Fenistilem lub pudrem w płynie (Pudroderm). Pogryzionemu dziecku możesz dać wapno z witaminą C – złagodzi świąd i obrzęk. Jeśli nie masz nic przy sobie, poszukaj liści babki lancetowatej – działa łagodząco.

Ukąszenie osy. Nie zostawia żądła, ale miejsce ukąszenia boli, jest dość mocno zaczerwienione, może puchnąć. Posmaruj Fenistilem lub Altacetem w żelu lub przyłóż zimny okład z wody z octem. Jeśli osa ukąsiła malucha w szyję, gardło lub język, przyłóż zimny okład i jedź do szpitala.

Użądlenie pszczoły. Wyjmij żądło pęsetą lub podważ paznokciem. Przyłóż zimny okład (patrz: ukąszenie osy).

W
Wybity ząbek.
Znajdź go, spróbuj włożyć na miejsce (lub umieść w pojemniczku z zimnym mlekiem) i jedźcie do dentysty. Jeżeli się pospieszysz, może wstawi go na miejsce i uratuje!

Z
Złamanie.
Unieruchom kończynę (wykorzystaj deskę, gałąź), podaj lek przeciwbólowy i zabierz malca do lekarza. Nie dawaj nic do picia i jedzenia, bo przy nastawianiu może być potrzebna narkoza.
Zadrapanie przez kota. Zdezynfekuj rankę. Gdy długo boli i pojawi się ropa, a okoliczne węzły chłonne są powiększone, zabierz dziecko do lekarza. Może to być bakteryjna čchoroba kociego pazura” i trzeba podać antybiotyk.

Zatrucie. Jeśli objawy są silne (np. po zjedzeniu grzybów), zawieź dziecko do szpitala. Przy lekkiej niestrawności podawaj niegazowaną wodę, a także węgiel leczniczy i Trilac lub Lacidofil (patrz: biegunka). Pamiętaj, że groźne mogą być zwykłe maki, ostróżki, zawilce. Ucz malca, by nie wkładał roślin do buzi. Gdyby je zjadł, obserwuj go. Przy objawach zatrucia jedź do szpitala.

Zwichnięcie. Jest poważniejsze niż skręcenie, dochodzi do naderwania ścięgien. Powstaje obrzęk i siniec. Może być potrzebna pomoc lekarza. Objawy są podobne jak przy złamaniu i czasem trudno je odróżnić bez zdjęcia rtg. Unieruchom kończynę i jedźcie do szpitala.

Ż
Żwirek pod skórą.
Trzeba się go pozbyć, bo mogą zostać "tatuaże”. Porządnie odmaczaj skórę naparem z rumianku i myj energicznie, np. szczoteczką. Jeśli nie możesz go usunąć, idź do lekarza.

td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Jak zapobiegać urazom u dzieci - film
Dzieci najczęściej ulegają wypadkom w domach. Czy można zapobiec niebezpiecznym urazom?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy