GRY
 
 

Alfabet letnich przypadków

W sytuacji kryzysowej nie wpadaj w panikę, tylko działaj. Oto nasza ściągawka, jak sobie wtedy radzić.

dziecko, wakacje
fot. Panthermedia
W sytuacji kryzysowej nie wpadaj w panikę, tylko działaj. Oto nasza ściągawka, jak sobie wtedy radzić. Zapakuj ją z resztą wakacyjnego ekwipunku!


Chyba nie ma dziecka, które w czasie wakacji nie nabiło sobie choćby jednego guza lub nie zostało pogryzione przez komary. Zdarzają się i poważniejsze wypadki. W sytuacji kryzysowej nie wpadaj w panikę, tylko działaj. Oto nasza ściągawka, jak sobie wtedy radzić. Zapakuj ją z resztą wakacyjnego ekwipunku!

A
Anafilaktyczny wstrząs.
To gwałtowna reakcja organizmu na alergen, np. jad osy. Zdarza się rzadko, ale może wystąpić nawet po pojedynczym użądleniu, jeśli dziecko jest na jad uczulone. Maluch może dostać duszności, pojawia się obrzęk krtani, spada ciśnienie, może dojść do omdlenia. Stan szybko się pogarsza. Jeśli wiesz, że dziecko jest uczulone, powinnaś zawsze mieć przy sobie adrenalinę i natychmiast lek podać. Wezwij karetkę lub szybko jedź do szpitala.

B
Biegunka.
Może być spowodowana infekcją wirusową lub bakteryjną, zatruciem bakteriami (z pożywienia) – wtedy zwykle towarzyszy jej gorączka. Może być następstwem zjedzenia niedojrzałych jabłek, wypiciem zbyt dużej ilości krowiego mleka. Dziecko robi bardzo luźną kupkę, skarży się na ból brzucha, ma nudności i wymioty. Podawaj płyny, a do jedzenia sucharki lub krakersy, elektrolity (Orsalit, Gastrolit), węgiel leczniczy. Dobrze jest podać leki zawierające pożyteczne bakterie (np. Lacidofil, Trilac). Jeśli objawy utrzymują się ponad kilka godzin, dołącza się gorączka lub wymioty, zabierz malca do lekarza. Częstą przyczyną biegunek i wymiotów są zatrucia spowodowane zjedzeniem np. lodów z sezonowych lodziarni, ryb ze smażalni. Takie zatrucie wywołują najczęściej bakterie gronkowca lub ich toksyny (brudne ręce sprzedawcy) albo salmonelli (brudne jajka). Przebiega ono gwałtownie i z gorączką. Jedź do lekarza.

C
Ciało obce.
Najczęściej mały przedmiot trafia do noska lub ucha. Jeśli malec nie może się go pozbyć naturalnie (np. wydmuchując nosek), pojedźcie do lekarza. Przy samodzielnym wyciąganiu ciała obcego możesz je wepchnąć jeszcze głębiej.

Choroba lokomocyjna. Występuje podczas jazdy samochodem, pociągiem lub statkiem. Oczy informują nas, że wszystko jest w porządku (widzimy przesuwające się drzewa, budynki), a błędnik odczuwa coś zupełnie innego (bo ciało nie rusza się). Możesz podać dziecku odpowiedni lek (Lokomotiv, Cocculine, Diphergan). Jeśli go nie masz, ułóż malucha w pozycji półleżącej, częściej róbcie postoje w podróży i wietrz auto.

D
Drzazgi.
Malutki kawałek drewna, który dostał się pod skórę, np. w czasie budowania szałasu z patyków, możesz próbować wyjąć sama. Użyj do tego wysterylizowanej igły lub pęsety. Potem koniecznie zdezynfekuj skórę. Jeśli ci się nie udało jej wyjąć lub nie masz pewności, czy usunęłaś drzazgę w całości, obserwuj to miejsce. Gdyby robiło się coraz bardziej czerwone, zaognione, pojawił się płyn lub ropa, dziecko będzie musiało skorzystać z pomocy lekarza.

G
Guz.
Maluch może go sobie nabić dosłownie wszędzie: na huśtawce, w piaskownicy, w lesie, wskutek upadku czy uderzenia. Powstaje, gdy uszkodzone zostaną drobne naczynia krwionośne. Najpierw skóra robi się czerwona, potem sina i zielonożółta. Najprostszy sposób na guza to zimny okład – zmniejszy on obrzęk i podskórne krwawienie. Następnego dnia okład może być ciepły i wilgotny – to z kolei rozszerzy naczynia krwionośne i lepiej się będą goić.

J
Jad żmii.
W Polsce groźna jest żmija zygzakowata (szczególnie licznie występuje w Bieszczadach). Miejsce ukąszenia boli, jest obrzęknięte, zaczerwienione. Może wystąpić ból głowy i nudności. Przyłóż zimny okład. Między miejscem ukąszenia a sercem załóż opaskę uciskową. Natychmiast jedź do szpitala. Potrzebne jest podanie tzw. antytoksyny.

K
Kleszcz.
Wyciągniesz go wyjałowioną pęsetą lub przyrządem Trix (kupisz w aptece). Uważaj, by nie zgnieść owada! Jeśli boisz się robić to sama lub nie jesteś pewna, czy pozbyłaś się całego kleszcza, zabierz dziecko do lekarza. Kleszcze mogą być nosicielami boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu – przeciw tej ostatniej chorobie są szczepienia, ale na boreliozę nie ma. Po każdej wycieczce do lasu sprawdzaj skórę i włosy malucha. Jeżeli w miejscu po kleszczu pojawi się zaczerwienienie, dziecko zacznie gorączkować, idź do lekarza. Kuracja antybiotykowa zapobiegnie rozwojowi boreliozy.

Krwotok z nosa. Do noska włóż kawałek gazy, bandaża lub serwetki, uciskaj skrzydełko nosa przez kilka minut. Możesz na czoło położyć chłodny okład. Nie odginaj dziecku głowy do tyłu (może połykać krew i wymiotować). Posadź je z szeroko rozstawionymi nogami i poproś, by pochyliło głowę. Jeżeli krwotok wystąpił po upadku, uderzeniu w głowę albo się przedłuża, jedźcie do lekarza. Jeśli malec ma częste krwotoki z nosa, możesz kupić w aptece gąbkę nasyconą środkiem wspomagającym krzepliwość krwi.

O
Oparzenie.
Przede wszystkim musisz schłodzić skórę bieżącą wodą (nawet bez zdejmowania ubrania) przez kilkanaście minut. Zastosuj piankę lub żel chłodzący (Termcool, Panthenol) i opatrunek hydrożelowy (np. Aquacel, Aquagel). Podaj środek przeciwbólowy. Przy rozległym i głębszym oparzeniu jedźcie na pogotowie.
Redakcja poleca: Jak bezpiecznie podnosić niemowlę - film
Zobacz, jak podnosić niemowlę z przewijaka oraz jak układać dziecko w łóżeczku albo w wózku.
Doładuj
Przeładuj