Niemowlę w łóżeczku
fot. Fotolia

Dziecięce łóżeczko to siedlisko zarazków! Nie uwierzysz, co możesz w nim znaleźć

Roztocza, sierść, a nawet alergeny karalucha – to wszystko można znaleźć w dziecięcym łóżeczku! Co zrobić, by łóżko dla dziecka było czyste i higieniczne?
Hanna Szczesiak
Niemowlę w łóżeczku
fot. Fotolia
Badania przeprowadzone przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi wykazały, że w 40% przebadanych mieszkań dopuszczalne wartości stężenia alergenów w dziecięcych łóżeczkach były przekroczone.

Łóżeczko dla dziecka to siedlisko alergenów

Ściany w pokoju dziecka już pomalowane, wyprawka do szpitala kompletna, pierwsze śpioszki i pieluszki leżą już w szafie. A łóżeczko? Dr Anna Kozajda z Instytutu Medycyny Pracy wyjaśnia, że na występowanie alergii u dziecka mają wpływ nie tylko czynniki genetyczne, ale również czynniki chemiczne (np. smog czy spaliny) oraz czynniki biologiczne, w tym roztocza kurzu domowego, alergeny zwierząt domowych, zawilgocenie mieszkania i pleśń. IMP przeprowadził badania w 50 mieszkaniach roczniaków i dwulatków. Podczas badania zmierzono stężenie czterech alergenów: psa, kota, roztocza kurzu i karalucha. Aż w 41% mieszkań w dziecięcych łóżeczkach znaleziono wszystkie cztery alergeny. Badanie wykazało również, że w mieszkaniach z dywanem lub wykładziną stężenie alergenów było wyższe niż w mieszkaniach z gładką podłogą.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka

"Uzyskane wyniki wskazują, że środowisko domowe może być istotnym źródłem alergenów, a ich stężenia mogą powodować występowanie objawów i chorób alergicznych. Istotnym źródłem alergenów może być łóżeczko dziecięce, dlatego należy często prać i zmieniać pościel oraz odkurzać, a jeśli to możliwe, również prać materac" – wyjaśnia dr Anna Kozajda z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Aby zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka:
  • wietrz pokój, w którym śpi dziecko,
  • często zmieniaj pościel (co najmniej raz na tydzień),
  • pierz pościel w wysokich temperaturach,
  • codziennie przecieraj łóżeczko dziecka mokrą szmatką,
  • regularnie pierz materac z łóżeczka.
Zobacz także: Jak rozwija się dziecko w 32. tygodniu ciąży?

Źródło: rynekzdrowia.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy