dziecko, lekarz, maskotka, badanie, zdrowie dziecka

8 rad, by dziecko nie bało się lekarza

Nawet małe dziecko na długo może zapamiętać przykre doznania z wizyty u lekarza. Kilka trików sprawi, że wyjdziecie od niego w dobrym humorze.
Małgorzata Wódz
dziecko, lekarz, maskotka, badanie, zdrowie dziecka

Małe dzieci często chodzą do lekarza, nawet jeśli są zupełnie zdrowe. Na wizyty kontrolne, na szczepienia i bilanse – bo od tego zależy ich dobry rozwój. A jeśli zdarzy się im zachorować, wizyt w gabinecie jest jeszcze więcej. I choć przychodnia kojarzy się przede wszystkim z obcymi postaciami w białych fartuchach, ukłuciami strzykawki, kłopotliwym zdejmowaniem ubranka, nie muszą być to złe wspomnienia. Wystarczy, że wybierając się tam, posłuchasz naszych rad.

1. Wybierz dobrą porę

Umów się na wizytę wtedy, gdy dziecko nie jest jeszcze zmęczone. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się, by nie był to czas drzemki, karmienia czy ta pora dnia, kiedy dziecko zwykle marudzi. Może uda ci się uniknąć godzin największego ruchu w przychodni. Panie z rejestracji na pewno wiedzą, jaki to moment. Wystarczy zapytać.

Zobacz też: Dlaczego moje dziecko płacze?
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

2. Weź ciekawe gadżety

Gdy nie mogłaś umówić się na konkretną godzinę (nie w każdej przychodni jest taka możliwość), licz się z tym, że będziecie musieli spędzić trochę czasu w poczekalni. Znudzone, zmęczone dziecko na pewno nie będzie grzecznym pacjentem. Postaraj się więc w czasie czekania dostarczyć mu trochę atrakcji. Weź książeczkę, przytulankę, smoczek (jeśli dziecko go używa), a dla starszego dziecka ołówek i kartkę. W podbramkowej sytuacji pozwól mu przejrzeć zawartość swojej torebki – to zajmie je na pewien czas.

3. Daj dziecku jeść

Przed wizytą nakarm dziecko. Głodny pacjent to zły pacjent. Uważaj jednak, żeby nie przekarmić dziecka. Podczas badania może mu się ulać.

4. Ubierz dziecko wygodnie

Wybierz dla dziecka takie ubranko, które się łatwo zakłada i zdejmuje. Zrezygnuj z ciuszków z wieloma guzikami, oszczędzisz dziecku stresu. Zabierz ze sobą dodatkową pieluchę tetrową lub kocyk, na którym można położyć dziecko w czasie badania.

5. Nakarm podczas badania

Jeśli podczas wizyty dziecko ma być zaszczepione albo się rozpłacze, zacznij je karmić. Pierś czasem bywa najlepszym pocieszycielem i skuteczniejszym środkiem znieczulającym niż krem Emla.

6. Bądź przy dziecku

W gabinecie lekarskim lub zabiegowym, np. podczas pobierania krwi, staraj się trzymać dziecko na rękach, a gdy leży na wadze lub kozetce, bądź w zasięgu jego wzroku i trzymaj je za rękę. Twoja obecność jest mu bardzo potrzebna. Badanie, nawet najprostsze, nie jest dla niego przyjemne – dziecko w nieznanym miejscu i w towarzystwie obcej osoby czuje się nieswojo.

7. Przychodź z notatkami

Między wizytami u lekarza zapisuj wszystko, co cię niepokoi i jest niejasne. Korzystanie z takich zapisków skróci czas wizyty i sprawi, że wyjdziesz z gabinetu doinformowana. Marudzenie dziecka łatwo może wytrącić z równowagi i trudno będzie ci się skupić na rozmowie z lekarzem. Możesz być niemal pewna, że zapomnisz wtedy o większości pytań. W miarę możliwości notuj odpowiedzi lekarza.

8. Baw się z dzieckiem w lekarza

Ze starszym dzieckiem możecie odgrywać scenki z wizyty w przychodni, robić misiowi zastrzyk, oglądać plastikowej jaszczurce gardło, osłuchiwać skakanką albo zabawkowym stetoskopem serduszko. Po takich „doświadczeniach” w przychodni powinno być już łatwiej.

Czy wiesz: Czego jeszcze boją się małe dzieci?

Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog, wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy