Dziecko w szpitalu z pluszowym misiem
fot. Fotolia

Dziecko boi się lekarza? Niemieccy lekarze znaleźli na to sposób!

Jak przekonać dziecko, że wizyta u lekarza to nic strasznego? Wystarczy zabrać je do... Szpitala Pluszowego Misia! Dowiedz się więcej o niezwykłym projekcie niemieckich lekarzy.
Hanna Szczesiak
Dziecko w szpitalu z pluszowym misiem
fot. Fotolia
W Kolonii powstał wyjątkowy szpital – Szpital Pluszowego Misia, w którym leczone są chore zabawki. W ten sposób niemieccy lekarze chcą przekonać dzieci, że nie warto bać się lekarza i wizyty w przychodni.

Lęk przed lekarzem

W Szpitalu Pluszowego Misia dzieci mogą zobaczyć, że wizyta u lekarza i badanie nie są niczym strasznym i nie mają się czego obawiać. Podglądanie, jak lekarz bada misia czy inną zabawkę, pozwala oswoić dziecięce lęki. "Moim pierwszym pluszowym pacjentem była owca. Bardzo często chorowała, bolał ją brzuch" – opowiada Pauline Rothbart, studentka medycyny z Kolonii. "Zdziwilibyście się, jak wiele im dolega. Ale to nawet dobrze, bo przy okazji dzieci mogą się dowiedzieć o różnych chorobach i stanach zdrowia" – tłumaczy Daniel Hillmer, student medycyny.

Aby przekonać dziecko do wizyty u lekarza, przede wszystkim trzeba być szczerym. Rodzice powinni odpowiedzieć dziecku, jak będzie wyglądała wizyta. Jeśli maluch będzie miał pobieraną krew lub czeka go szczepienie, rodzic powinien szczerze powiedzieć, że taki zabieg może boleć, ale że nic złego mu nie grozi i ból szybko minie.

Polscy lekarze są zachwyceni pomysłem niemieckich kolegów. "Pomysł genialny, dlatego że szpital, przychodnia, lekarz to nowe, nieznane i dzieci się boją. Genialne, bo jeżeli zabawce można coś zrobić, jeżeli zabawkę można zbadać, a to jest ukochany miś, to mi też się nic nie stanie" – mówi Aneta Górska-Kot ze Szpitala Dziecięcego imienia profesora Jana Bogdanowicza w Warszawie.

Co wy myślicie o takim sposobie walki z lękiem dzieci przed wizytą u lekarza? W jaki sposób wy rozmawiacie z waszymi maluchami o lekarzu? Zdradźcie swoje sposoby!

Zobacz także: Jak przetrwać pobyt z dzieckiem w szpitalu?

Źródło: tvn24.pl
Redakcja poleca: Dzieci szybciej zdrowieją w odnowionych salach szpitalnych - film
Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że odpowiednia aranżacja szpitalnych sal poprawia najmłodszym pacjentom samopoczucie i skraca czas leczenia nawet o 21 proc.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy