mama, dziecko, dziewczynka, kobieta, komputer, ulga na dziecko, podatki, PIT
fot. Fotolia

Mały informatyk

Komputer to „zabawka”, którą interesują się coraz młodsze dzieci. Sprawdź co robić, by pomagał w rozwoju, a nie szkodził.
mama, dziecko, dziewczynka, kobieta, komputer, ulga na dziecko, podatki, PIT
fot. Fotolia

Komputer (a wraz z nim internet) przyciąga twoje dziecko niczym magnes? To dobrze!  By jednak przygoda z nim była bezpieczna i służyła rozwojowi dziecka, musisz wiedzieć, jak zwalczać wirtualne zagrożenia, jak wybierać odpowiednie gry i  jak zorganizować wygodne i zdrowe stanowisko pracy dla małego komputerowca.

Przeczytaj także: Dziecko w cyberświecie

Dziecko i Internet

Nie zabraniaj dziecku korzystania z sieci. Zakazany owoc jeszcze bardziej kusi. Internet sam w sobie nie jest zresztą zły. Dzięki niemu twoje dziecko może się naprawdę wiele nauczyć. By tak było:
  • Podsuń dziecku ciekawe strony dla dzieci.  Ich listę znajdziesz np. na www.bezpiecznyinternet.org.
  • Ucz zasad bezpieczeństwa w sieci.  Pomoże ci  w tym ... sam Internet, a konkretnie przygotowane przez fachowców strony, np.: www.sieciaki.pl – dla dzieci w wieku szkolnym, i www.przedszkolaki.sieciaki.pl – dla najmłodszych. Wchodząc na te strony, dzieci dowiedzą się, dlaczego trzeba być ostrożnym w sieci. Nauczą się błyskotliwie odpowiadać na podstępne pytania (np. o dane osobowe czy zarobki rodziców), a także jak reagować, gdy ktoś obcy proponuje im spotkanie. Aby dzieci łatwiej zrozumiały czyhające na nie zagrożenia, zostaną im przedstawione sieciowe wirtualne czarne charaktery: Bełkot (ktoś, kto nas obraża i denerwuje), Kradziej (czyli po prostu internetowy złodziej – może np. chcieć wyczyścić konta rodziców), Śmieciuch (zasypuje nasz komputer nielegalnymi lub niechcianymi plikami) oraz Kłamacz (może nim być np. pedofil!).
  • Kontroluj. Zanim dziecko nauczy się samodzielnie rozpoznawać wrogów, kontroluj jego poczyniania.  W przypadku najmłodszych koniecznie trzeba sprawdzać pocztę i przeglądać historię odwiedzanych stron.  
  • Nie lekceważ zła w sieci. Jeśli natrafisz gdzieś na dziecięcą pornografię, treści rasistowskie czy propagujące wrogość w stosunku do innych ludzi, zgłoś to  na www.dyzurnet.pl lub dzwoniąc na infolinię 0-801 615 005, na stronie www.stoppedofilom.pl lub bezpośrednio na policji
  • Nie pozwalaj siedzieć przed komputerem zbyt długo.  Przygoda z komputerem może prowadzić do uzależnienia. By uchronić przed nim dziecko, kontroluj nie tylko to, co malec robi przed monitorem, ale także to, jak długo przed nim siedzi. Bezpieczny limit w przypadku uczniów szkół podstawowych to 2 godziny dziennie liczone łącznie z czasem spędzanym przed telewizorem.
  • Załóż blokadę rodzicielską.  Jej zakres możesz ustalić samodzielnie. Z cyberniani możesz korzystać za darmo. Wystarczy, że ściągniesz przez Internet „Beniamina” (www.beniamin.pl). Wśród płatnych programów warte polecenia są m.in. Cenzor (www.cenzor.pl), Opiekun (www.opiekun.pl) i x-Guard (www. x-guard.pl).
Sprawdź także: Poradnik dla rodziców małego internauty
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj