dziecko, dziewczynka, komputer, internet

Gry komputerowe poprawiają refleks dziecka!

Gier komputerowych nie trzeba odsądzać od czci i wiary, bo nie tylko sprawiają radość, ale mogą też pomagać w rozwoju dziecka. Jednak jest kilka warunków, by nie były szkodliwe. Oto one.
dziecko, dziewczynka, komputer, internet

O tym, jak dobrym są ćwiczeniem są gry komputerowe, świadczy test przeprowadzony wśród amerykańskich chirurgów. Okazało się, że ci lekarze, którzy lubią grać w gry zręcznościowe, szybciej wykonują zabiegi i rzadziej popełniają błędy niż ich niegrający koledzy. Podobny mechanizm występuje także u dzieci. Według psychologów, mali gracze mają lepszą niż pozostali rówieśnicy koordynację wzrokowo-ruchową i refleks. Szybciej też uczą się abstrakcyjnego myślenia. Oto warunki, by zabawa przy komputerze pomagała w rozwoju dziecka, a nie mu szkodziła. 

Jak powinno rozwijać się dziecko - zobacz Kalendarz rozwoju dziecka

Dopasuj grę komputerową do wieku dziecka

Nie daj sobie wmówić, że jakaś gra jest dobra, bo grają w nią wszyscy. Z badań wynika, że wiele „kultowych” gier skierowanych jest do osób powyżej 18. roku życia. Zbyt dorosła gra może zawierać treści, które wywołają stany lękowe i agresję u dziecka. Wpoi mu też niewłaściwe zasady, np. że za złe uczynki należy się nagroda (np. punkty za zabijanie).
Nasza rada. Zanim kupisz jakąś grę, weź pod lupę symbole, które znajdują się na opakowaniu. By dowiedzieć się czegoś o grach internetowych, poczytaj recenzje zamieszczone w sieci.

Sprawdź, co oznaczają symbole PEGI na grach komputerowych
Redakcja poleca: Jak powinna przebiegać wizyta u pediatry - film
Na co powinni przygotować się rodzice i czego warto wymagać od lekarza dziecięcego?

Uświadom dziecku zagrożenia gier internetowych

Aż 70 procent małoletnich internautów używa sieci właśnie po to, by w niej grać – wynika z raportu „Dzieci aktywne online”. Najczęściej do komputera siadają chłopcy, ale to dziewczynki spędzają w sieci więcej czasu. Mali zawodnicy tworzą nawet internetowe rankingi, w których najlepsi walczą o czołową lokatę. Rozgrywki nie ograniczają się jednak tylko do rywalizacji. Równocześnie można także rozmawiać na czatach i forach.
Nasza rada. Uświadom dziecku, że w trakcie gry obowiązują takie same zasady, jak podczas zwykłego serfowania po sieci. To ważne, bo rozbawione dziecko jest mniej czujne i o wiele bardziej otwarte w stosunku do współzawodników. By mieć kontrolę nad jego poczynaniami, stań się sędzią lub gorliwym kibicem małego zawodnika.

A może książka zamiast gry? Przeczytaj recenzje nowości książkowych dla dzieci

Dopasuj stanowisko komputerowe do dziecka 

Gdy z tego samego komputera korzystają i mali, i duzi domownicy, ważne jest, by w ciągu paru minut móc przystosować stanowisko pracy do wzrostu użytkownika. Oto najważniejsze wskazówki:

1. Wysokość krzesła – powinna być taka, by swobodnie stawiać stopy na podłodze. Jeśli jest to niemożliwe, trzeba dziecku podłożyć pod pupę poduchę i dać podnóżek.
2. Oparcie krzesła – musi być lekko odchylone, tak by opierając się, odciążać kręgosłup. Jeśli nie ma możliwości regulacji, w odcinku lędźwiowym można podłożyć malutką poduszkę.
3. Ułożenie klawiatury - powinna mieć z przodu podkładkę pod nadgarstki. Jeśli ręce zwisają w powietrzu albo opierają się na blacie, dochodzi do przeciążenia stawów i mięśni.
4. Ustawienie monitora jest prawidłowe, jeśli górna krawędź ekranu wypada nieco poniżej oczu. W razie potrzeby podłóż np. dużą książkę. Uwaga! Monitor powinien być odsunięty na odległość wyciągniętej ręki.





Co oznaczają symbole PEGI na grach komputerowych?

W Polsce nie ma przepisów, które określałyby dla kogo jest przeznaczona gra komputerowa. Większość dystrybutorów stosuje międzynarodowe symbole PEGI, które mówią m.in. o wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest gra, występowaniu w niej przemocy, wulgarnego języka czy seksu. Ich znaczenie tłumaczymy niżej. Oznaczenia te wprowadzono aż w 25 krajach. Więcej informacji znajdziesz na www.pegi.info, tam też znajduje się wyszukiwarka, dzięki której można sprawdzić znane już gry i wybrać pozycje dostosowane do wieku twojego dziecka.


Liczba oznacza minimalny dopuszczalny wiek gracza



Ostrzeżenie – w grze używany jest wulgarny język!



Program zawiera treści zachęcające do dyskryminacji



Jest mowa o zażywaniu  narkotyków



Gra może budzić lęk - lepiej nie kupować jej małym dzieciom



Pojawia się nagość, seks lub nawiązujące do niego treści



Gra pokazująca przemoc, może też do niej zachęcać



Uczy hazardu lub do niego zachęca


Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy