Pies dla przedszkolaka

Dlaczego warto podarować dziecku zwierzaka?

Psychologowie są zgodni: opieka nad zwierzęciem daje dziecku wiele korzyści: stymuluje jego rozwój, pozwala głębiej wejść w świat uczuć i emocji, uczy odpowiedzialności za mniejszych i słabszych. Przeczytaj, dlaczego także twój przedszkolak powinien mieć małego przyjaciela.
Pies dla przedszkolaka

Dziecko prosi cię o kupno psa, a ty myślisz, że to same kłopoty. Cóż, na pewno to dodatkowe obowiązki. Ale korzyści z posiadania zwierzęcia jest całe mnóstwo. Przekonaj się, dlaczego warto podarować dziecku małego pupila.

1. Kontakt ze zwierzęciem pomaga rozładować napięcia

Temperatura ciała zwierząt jest nieco wyższa od ludzkiej. Dotyk ciepłej i miękkiej sierści relaksuje i koi. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dzieci często chętnie przytulają się do znajomych psów całym ciałem, pieszczotliwie je głaszcząc. A pieszczoty, przytulanie się i głaskanie np: psa, są rewelacyjną stymulacją sfery emocjonalnej przez dotyk. Kontakt fizyczny ze zwierzęciem zaspokaja naturalną potrzebę każdego człowieka bycia przytulanym, głaskanym i całowanym. Może on wpłynąć na zmniejszenie impulsywności, agresji i wyalienowania.

Czytaj też: Gdy malec chce zwierzaka

Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

2. Zwierzak kocha bezgranicznie

W relacji ze swym pupilem malec doświadcza także jedynej w swoim rodzaju bezwarunkowej akceptacji własnej osoby. To ta, która dodaje skrzydeł. Zwierzę nie stawia warunków, nie określa granic. W przeciwieństwie do rodziców, niczego nie wymaga, nie krytykuje i nie nakazuje. Ani uroda ani żadne talenty (a szczególnie ich brak), nie wpływają na tę przyjaźń. Zwierzę staje się powiernikiem pierwszych żalów i sekretów. Daje przy tym pewność dochowania tajemnicy. Taka relacja pomaga dziecku określić własną tożsamość i wydatnie wzmacnia jego poczucie wartości, co owocuje udanym, dorosłym życiem.

Zobacz też: O poczuciu własnej wartości, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko

3. Radosny pupil ośmiela do szalonych zabaw

Mieszkanie ze zwierzakiem może cudownie rozwijać wrażliwość oraz wyzwalać radość płynącą ze wspólnej zabawy. Na przykład trenowanie z pieskiem jego umiejętności daje dziecku poczucie sprawczości i wpływa pozytywnie na samoocenę. Obecność czworonoga w rodzinie wpływa na kształtowanie w dziecku empatii i poczucia odpowiedzialności, i to nie tylko za inne istoty, ale także za swoje własne działania.

4.  Przyjaźń ze zwierzęciem może zmniejszać samotność jedynaka

U starszych dzieci, szczególnie tych z niską samooceną, pozwala kierować ich uwagę na świat zewnętrzny, odwracając ją od pierwszych, zbyt trudnych spotkań z samym sobą. Zwierzę bywa nawet „zawodowym" terapeutą. Dzieci autystyczne oraz te z dziecięcym porażeniem mózgowym „otwierają się" w czasie terapii z udziałem specjalnie wyszkolonych psów. Dogoterapia (kynoterapia) pomaga także młodocianym przestępcom i dzieciom z rodzin patologicznych.

5. Odejście ukochanego zwierzęcia oswaja malca ze stratą i żałobą

Jest zazwyczaj pierwszym i na szczęście dość łagodnym kontaktem dziecka ze śmiercią. Badacze twierdzą, że dopiero co najmniej pięcioletnie dziecko potrafi zrozumieć zjawisko umierania, pojąć jego nieuchronność i nieodwracalność. Odejście zwierzątka można wytłumaczyć dziecku ciepło, łagodnymi, prostymi słowami. Pozwól mu przeżyć żałobę. Wyraź swój żal, nie bagatelizując straty.

Czytaj też: Zwierzak dla alergika
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy