GRY

Jak nauczyć dziecko savoir-vivre'u? 7 łatwych sposobów

Masz już dość ciągłego przypominania dziecku, by umyło rączki, posprzątało czy grzecznie jadło przy stole? Są sposoby, by twój maluch stał się aniołkiem! CHoć na niektóre umiejętności pewnie będziesz jeszcze musiała trochę poczekać.
Dziecko przy stole
fot. Fotolia
Jak każdy rodzic chcesz, by twoje dziecko w małym paluszku miało zasady savoir-vivre’u. Ale czy wiesz, w jakim wieku twoja pociecha będzie naprawdę gotowa, by usiedzieć spokojnie, gdy ją o to poprosisz, używać słów „przepraszam”, „proszę” i „dziękuję”? I jaki jest najlepszy sposób, by ją tego nauczyć?

Psycholodzy mówią, by lekcje dobrych manier zacząć jak najwcześniej. Wtedy staną się po prostu nawykiem, nad którym nie trzeba się zbyt długo zastanawiać. Ale zacząć możesz w każdej chwili. Nawet już od dziś!

1. Mówi „proszę” i „dziękuję”

Dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie, więc zwróć uwagę, czy sama zawsze przestrzegasz zasad bon ton. Jeśli na co dzień mówisz sąsiadom „dzień dobry”, nawet nie zauważysz, kiedy Twoje dziecko też zacznie to robić. I będzie to dla niego całkiem naturalne.
Kiedy zacząć: Nawet starszy niemowlak może zacząć poznawać zasady kindersztuby. Gdy nie umie jeszcze mówić, będzie tylko kiwać główką, jeśli właśnie ten gest będziesz wykonywać za każdym razem, gdy dziękujesz maluchowi np. za to, że coś Ci poda. Zachęcaj pociechę do tego. I chwal, chwal, chwal, gdy tak właśnie się zachowa. Maluszek po prostu będzie kopiować Twój sposób bycia – także wtedy, gdy już dobrze nauczy się mówić.
Jak to zrobić: Maluch może czasem zapominać o słowach „proszę” czy „dziękuję”. Nie wahaj się wtedy przypominać mu o tym. Choć może poczuć się strofowany, nie przejmuj się – dzieci uczą się przecież przez powtarzanie. Dobrze jest ustalić sobie jakąś przypominajkę: tajny zabawny szyfr, którym będziesz przypominać dziecku o magicznych słówkach, np. nadstawiać ucho jak przygłucha ciocia, mówiąc skrzekliwym głosem: „Nie słyszałam nic, nic nie słyszałam”. To wesoły i skuteczny sposób na przypomnienie dziecku o dobrych manierach.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

2. Dziecko myje rączki przed posiłkiem

To ważny nawyk, bo chroni malucha przed chorobami. Nie rób jednak z mycia rączek wielkiego problemu. Po prostu zawsze o tym pamiętaj.
Kiedy zacząć: Tak naprawdę regularną naukę mycia rączek przed jedzeniem powinniście zacząć, gdy maluch będzie już raczkować – wtedy jego rączki bywają naprawdę brudne.
Jak to zrobić: Niech to będzie fajna zabawa – dzieciaki uwielbiają chlapać się w wodzie. Namydlcie rączki, a z piany zróbcie bańki: między rozwartymi palcami będą się tworzyć bąble. Możecie do tego celu używać specjalnie pieniących się, pachnących kolorowych mydeł w płynie dla dzieci. Pamiętaj o zabawnym kolorowym ręczniczku do wycierania, np. z ulubionym zwierzątkiem. Możesz o nim opowiedzieć wesołą historyjkę.

3. Nie bawi się jedzeniem

Najlepszym sposobem uczenia dobrych manier przy stole jest dbanie, by dziecko jadało posiłki z całą rodziną. Wtedy będzie mogło zobaczyć, co należy robić i stopniowo będzie przyzwyczajać się do odpowiedniego zachowania.
Kiedy zacząć: Pod koniec pierwszego roku życia dziecko może używać łyżeczki i uczyć się jeść samodzielnie, choć oczywiście samo nie zje zupki, no i bluzeczka potem będzie nadawać się do prania. Nie oczekuj też, że będzie spokojnie siedzieć przy stole przez cały posiłek. Ono najbardziej lubi raczkować (lub chodzić) i poznawać świat, więc nie jest w stanie wytrwać w jednym miejscu bez kręcenia się. Jeśli chce zejść z krzesełka, pozwól mu, ale po pięciu minutach znów w nim posadź. W końcu się nauczy, że posiłek oznacza siedzenie w jednym miejscu.
Jak to zrobić: Angażuj dziecko podczas nakrywania stołu, pytaj je, gdzie siedzą poszczególni członkowie rodziny. Jeśli maluch nie chce jeść zwykłymi sztućcami, kup mu specjalne, kolorowe, dla dzieci, np. z Myszką Miki lub innym bajkowym bohaterem.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha