GRY

Maluch kontra kot

Czy kot w domu zagraża dziecku? Przeczytaj!
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
30359246.jpg
kot214.jpgMamy dorosłego kota. Teraz, gdy niedługo przyjdzie na świat nasze pierwsze dziecko, wszyscy nas straszą alergią, tym, że kot może zrobić dziecku krzywdę. Już sami nie wiemy, co myśleć. Czy naprawdę są powody do obaw? Nigdzie nie znaleźliśmy opinii lekarza na ten temat. Julia i Zbyszek

Jeśli kot jest spokojny, nie ma konieczności oddawania go komuś na przechowanie. Jednak kiedy maleństwo pojawi się w domu, potrzebne będą nowe zwyczaje. Przez pierwszy miesiąc zwierzak nie powinien wchodzić do pokoju, w którym przebywa dziecko. Kot lubi wylegiwać się w przytulnych miejscach, a więc może się zdarzyć, że wybierze również łóżeczko lub wózek. To nie jest higieniczne. Poza tym płuca noworodka są tak delikatne, że kontakt z sierścią może wywołać reakcje alergiczne.

Proszę też zawsze nadzorować kontakt dziecka ze zwierzakiem. Niektóre koty chętnie kładą się obok śpiącego dziecka, więc trzeba to uniemożliwić.

Warto zawczasu oswajać pupila z ograniczeniem swobody, bo opieka nad noworodkiem będzie dla Państwa na tyle angażująca, że na zajmowanie się kotem nie będzie czasu. Radzę też wybrać się do weterynarza i upewnić, że zwierzę jest zdrowe.
Redakcja poleca: Jak wybrać kocyk dla dziecka - film
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając pierwszy kocyk dla dziecka. Zobacz najpiękniejsze kocyki dla malucha na każdą porę roku.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj