Dziecko je śniadanie
fot. Fotolia

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść śniadań?

Codziennie rano toczysz walkę o to, żeby twój smyk zjadł śniadanie? Sprawdź, co robić, aby dziecko chętnie zjadało podstawowy posiłek dnia.
Małgorzata Malinowska
Dziecko je śniadanie
fot. Fotolia

Śniadanie to podstawa dobrze rozpoczętego dnia dziecka. Powinno być zawsze zjedzone, zanim dziecko wyjdzie z domu, a także wtedy, gdy w nim zostaje. Jednak coraz częściej dziecko nie chce jeść śniadań, a rodzice zabiegani w porannym przygotowaniu do wyjścia z domu, nie mają cierpliwości tego dopilnować. Liczą, że maluch zje śniadanie w przedszkolu. Jednak nie mamy pewności, czy rzeczywiście to zrobi, a dodatkowym zagrożeniem jest to, że gdy dziecko w przyszłości pójdzie do szkoły, to zostanie mu nawyk niejedzenia śniadania, a wtedy konsekwencje mogą być poważniejsze.

Dlaczego dziecko nie chce jeść śniadania?

Twoje dziecko nigdy rano nie jest głodne i nie jesteś w stanie skusić go ulubionymi płatkami śniadaniowymi, kolorowymi kanapeczkami, czy podaniem śniadania w ukochanej miseczce, czy talerzyku. Zawsze marudzi, krzywi się i mówi że nie jest głodne. Dlaczego tak się dzieje?
Zwróć uwagę na to, jak ty (wy) podchodzicie do tematu śniadań, i czy twoje dziecko nie bierze z was przykładu. Czy nie jest tak, że codziennie rano ganiasz po całym domu i tylko w biegu zdążysz wypić łyk kawy, albo przekąsić dopiero w samochodzie jakiegoś batona? Dla dziecka jesteś wzorem do naśladowania w każdej kwestii. Jeśli sama nie masz czasu usiąść przy stole i spokojnie razem zjeść śniadania, nie oczekuj, że dziecko posłusznie zrobi to samo. Dlatego nawyk jedzenia śniadań zacznijcie od weekendów, kiedy z reguły jest więcej czasu i wtedy właśnie można celebrować posiłki.
Zaangażuj całą rodziny w przygotowanie śniadania, rozłożenia zastawy, kolorowych serwetek i stworzenia miłej atmosfery. To pierwszy, a jakże ważny krok do tego, żeby razem zasiąść przy stole. A jeśli dziecko pomimo tego nie ma apetytu, zastosuj kilka sprawdzonych rad.
Redakcja poleca: Płatki śniadaniowe. 5 powodów dlaczego warto podać je na śniadanie swojemu dziecku!
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia! Dodaje energii i sił na cały nadchodzący dzień. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczał nam różnorodnych składników odżywczych: węglowodanów, błonnika, białka, witamin i składników mineralnych. Badania wykazały, że jeśli nie zapewnisz ich organizmowi z rana, nadrobienie tego w ciągu dnia nie będzie takie proste. Jest na to jednak sposób!

Jak zachęcić dziecko, które nie ma rano apetytu do jedzenia?

  • Pozwól dziecku samemu wybrać produkty na śniadanie
Zrezygnuj z tego, że sama wybieramy dziecku produkty na śniadanie i pozwól mu samemu zdecydować i wybrać to na co ma ochotę. Wybierzcie się razem do sklepu na zakupy i pozwól dziecku wybrać produkty na śniadanie: płatki, produkty mleczne, warzywa, pieczywo, wędliny, a może będzie miało swój własny pomysł na śniadanie. Zobaczysz, że jeśli dziecko będzie miało wpływ na to co wybrało poprzedniego dnia, z chęcią będzie chciało to zjeść.
  • Zadbaj o atmosferę przy śniadaniu
Zrób dziecku nieco wcześniejszą pobudkę, abyście mieli czas na wspólne, spokojne zjedzenie śniadania. Daj dziecku ulubioną zastawę, w której najchętniej lubi jeść, połóż kolorowe serwetki, włącz przyjemną muzykę i spraw, żeby dziecko nie odczuło, że trzeba jeść w pośpiechu.
  • Urozmaicaj posiłki
Może twojemu dziecku znudziło się jedzenie codziennie tego samego i po prostu nie ma ochoty na kolejną miskę płatków z mlekiem. Postaw na stole różnego rodzaju pieczywo, tosty, serki, jogurty, wędliny, warzywa, konfitury. Ważne, żeby stół był kolorowy. Możesz przygotować kolorowe kanapeczki, przypominające różne zwierzątka. A może twój maluch woli jeść rzeczy zapakowane w miniaturowych opakowaniach: małe jogurciki, serki, czy inne produkty zapakowane w ten sposób. W sklepach dostępny jest ogromny wybór takich produktów. Pozwól dziecku je sobie wybrać.
  • Zadbaj o towarzystwo do jedzenia
Może twoje dziecko nie lubi jeść samotnie i dlatego nie ma apetytu? Postaraj się usiąść chociaż na chwilę przy swoim smyku, wypij w tym czasie spokojnie herbatę, czy kawę, a jeśli nie masz nawet na to czasu, posadź obok dziecka, jego ulubioną lalkę i misia.

Zobacz także: 10 rzeczy, których dziecko nie powinno robić przy stole
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy