01_BUTELKA1_tdz_08.jpg

Dziecko nie ma apetytu

Co zrobić, gdy dziecko wypluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Karmić za chwilę czy czekać, aż zgłodnieje?
01_BUTELKA1_tdz_08.jpg
Przede wszystkim policz, ile wypija mleka w ciągu dnia. Jeżeli niewiele mniej niż zalecają lekarze (od 500 do 1000 ml dziennie), bądź spokojna. Zwłaszcza jeśli harmonijnie (choć powoli) przybiera na wadze. Widocznie wystarcza mu mniej mleka niż rówieśnikom. Jeżeli zaś nie mieści się w normach wagowych zaznaczonych na siatce centylowej, lekarz może poprosić was o wykonanie badań. Przyczyną niechęci do jedzenia bywa np. anemia lub alergia (wtedy pediatra zaleci maluchowi specjalną mieszankę leczniczą). Upewnij się również, czy mały niejadek nie jest chory. Gdy niemowlę ma gorączkę, zapalenie ucha lub gardła, infekcję dróg moczowych, pleśniawki, nic nie zachęci go do jedzenia. Wybierz się też do lekarza, gdy dziecko straciło apetyt nagle (zazwyczaj świadczy to o tym, że rozwija się choroba). Pamiętaj, że malec może się rzadziej domagać butelki także po szczepieniu (gdy gorączkuje, podaj mu paracetamol).

Jeśli masz pewność, że dziecko jest zdrowe, porozmawiaj z lekarzem o zmianie mleka (mieszanki różnią się nie tylko składem, ale i smakiem), spróbuj też zmienić rodzaj smoczka. I jeszcze jedna rada: karm małymi porcjami, by zmniejszyć ryzyko ulewania (ulewający brzdąc może nie chcieć jeść, bo cofanie się mleka z żołądka do przełyku jest nieprzyjemne).


Odpowiada: dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog.

td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jak zrobić puchar z papieru: prezent dla taty od dziecka
Jak zrobić puchar z papieru? Nie jest to wcale aż takie trudne, a przecież taki puchar należy się każdemu rodzicowi za trud i serce, jakie wkłada w wychowanie dziecka! Obejrzyj wideo i zrób z maluchem własnoręczny upominek, który rozczuli niejednego tatę.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy