mama, dziecko
fot. Panthermedia

Dlaczego dziecko obgryza paznokcie - możliwe przyczyny i sposoby

Gryzienie paznokci to delikatna kwestia. Sygnał, że trzeba uważnie przyjrzeć się swojemu dziecku. I działać mądrze.
Małgorzata Wódz
mama, dziecko
fot. Panthermedia
Gdy dziecko obgryza paznokcie, na pewno nie jest to ładny widok. Ale przecież nie o wrażenia estetyczne tu chodzi. Zazwyczaj obgryzanie paznokci pojawia się u pięciolatka (czasem jeszcze trochę wcześniej), gdy dziecko przeżywa jakieś kłopoty, pierwsze stresy. To pomaga mu rozładować napięcie emocjonalne. Z tej samej przyczyny malec może też zgrzytać zębami czy ssać palec.


Przyczyny obgryzania paznokci u dzieci

Często przyczyną obgryzania paznokci bywa lęk, np. spowodowany pójściem do przedszkola, do zerówki, napięciami w rodzinie, konfliktem z rówieśnikami lub pierwszymi kłopotami w nauce. Dziecko może też czuć się niepewnie, bo pojawiło się nowe rodzeństwo, zmieniliście miejsce zamieszkania albo przeżyło odejście bliskiej osoby. A może tryb życia waszej rodziny jest dlań zbyt nieuporządkowany? Maluch nie czuje się wtedy bezpiecznie, bo trudno mu przewidzieć, co go czeka.


Czasem przyczyna leży w samym dziecku. Jest bardzo wrażliwe, nieśmiałe. Albo należy do nadpobudliwych. Jeśli maluch jest niezwykle żywy i ruchliwy, w sytuacjach, w których nie może uwolnić swojej energii, może zamiennie zajmować się paznokciami, np. siedząc bez ruchu przed telewizorem. Ale nawet w takim wypadku nie zawsze o to tylko chodzi. Sprawdź, czy program lub film, który ogląda, nie budzi w nim zbyt wielkich emocji. Warto wtedy usiąść obok i tłumaczyć, co się dzieje na ekranie.Obgryzanie paznokci zazwyczaj mija z wiekiem, ale może być niekorzystne dla zdrowia. Bywa przyczyną wad zgryzu, zwiększa ryzyko zarażenia się owsikami, zwłaszcza w przypadku dzieci uczęszczających do przedszkola (jest też jednym z objawów owsicy!) i może pozostawić zdeformowane paznokcie.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Co pomoże na obgryzanie paznokci u dzieci

  • Zadbaj, by paznokcie były króciutko przycięte. Dziecko nie będzie miało co obgryzać.
  • W aptece można kupić płyn przeciw obgryzaniu paznokci. Jego gorzki smak zniechęca do wkładania rączek do buzi.
  • Kup zabawki antystresowe, które zajmą rączki, np. różnego rodzaju “gniotki” (wypełnione mąką, ziarenkami, z plastycznej masy) albo elastyczne miękkie piłeczki, które można ugniatać i odbijać.
  • Poświęcaj dziecku więcej uwagi. Wspólnie się bawcie, rysujcie, czytajcie książki. To pomoże mu rozładować napięcie.
  • Akceptuj jego niedoskonałości, nie bądź za bardzo wymagająca i krytyczna. Wzmocnisz w ten sposób jego poczucie bezpieczeństwa.

Jak reagować, gdy dziecko obgryza paznokcie


Katarzyna Floryan, psycholog, odpowiada: Nie należy na tej sprawie skupiać nadmiernej uwagi. To może bowiem przynieść odwrotny skutek. Rodzice nie powinni na dziecko krzyczeć, straszyć, wyśmiewać go czy karać. W ten sposób tylko można spowodować, że wzrośnie, i tak już istniejące, u malca, napięcie emocjonalne. Kiedy dziecko wkłada rączkę do buzi, można delikatnie mu ją wyjąć. Ale bez zbędnych komentarzy. Prośby w tym wypadku niestety nie rozwiążą problemu. Trzeba raczej próbować odwrócić uwagę dziecka: zająć je np. rozmową, zabawą. A jeśli nie umiesz zapanować nad emocjami i swoją złością czy zdenerwowaniem, ogarnia Cię niepokój związany z tą sytuacją, albo poprzedziły ją duże problemy rodzinne, zwróć się po pomoc do specjalisty. Wspólnie poszukacie prawdziwej przyczyny zachowań u dziecka. Bo w tym właśnie tkwi klucz do sukcesu.

Czytaj też: Nie strzelaj sobie gola! O tym, jak niechcący prowokujemy złe zachowanie naszych dzieci
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy