Takie małe, a takie niebezpieczne, ale możesz ochronić swoje dziecko!

W domu nie brakuje niebezpiecznych przedmiotów, które są w zasięgu mały rączek. Można jednak ograniczyć ryzyko do minimum.
Połknięta bateria
fot. AdobeStock/Facebook
Na jednym z profili facebookowych pojawiło się zdjęcie RTG 14-miesięcznego dziecka, na którym widać, jak w przełyku utknęła bateria guzikowa. Mama dzieli się swoją historią, by ostrzec innych rodziców, gdyż wielu rodziców nie wie, że połknięta bateria to śmiertelne zagrożenie dla dziecka.

Niewinna bateria

Bateria, która trafia do przełyku pokarmowego i zaczyna korodować, uwalnia substancje chemiczne. Wchodząc w reakcję ze śliną i sokami żołądkowymi, baterie rozszczelniają się i wydzielają elektrolit, który działa jak kwas wżerający się w ciało i wypalający wewnętrzne narządy. Lit powoduje obrzęk płuc, uszkadza układ nerwowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy, ma właściwości żrące. Pamiętać należy także, że choć o niskim napięciu, ale jednak bateria wytwarza prąd, który może wypalać dziury na wylot tkanek ciała. W ciągu zaledwie kilku godzin połknięta bateria może doprowadzić do ciężkich obrażeń, a w najcięższych przypadkach nawet do śmierci.

 
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Gdzie znajdują się takie baterie?

Mała okrągła bateria jest w wielu zabawkach. Szczególnie należy uważać na te importowane z Chin, nieznanych marek, bez atestów. Można je także znaleźć w wielu urządzeniach, z których korzysta się w domu, np. wagi łazienkowe, aparaty słuchowe, świeczki LED, zegarki, kalkulatory, termometry, breloczki czy piloty. Dlatego trzeba sprawdzać, czy dziecko jest w stanie dostać się do baterii.

Wiele osób takie baterie trzyma na zapas "luzem" w szufladzie. Dlatego pamiętaj, by takie przedmioty przechowywać poza zasięgiem małych rączek. Chowaj je wysoko lub w szafkach i szufladach, które mają zamontowane odpowiednie zabezpieczenia.


Co robić, kiedy dziecko połknie baterię?

W razie jakichkolwiek podejrzeń, że dziecko połknęło niebezpieczny przedmiot, jak bateria czy moneta reagujmy natychmiast. W tych przypadkach lepiej dmuchać na zimne, ponieważ połknięcie baterii może doprowadzić do śmierci. Dlatego ważne, by wszyscy dorośli byli świadomi tego zagrożenia i stosowali się do następujących zasad w przypadku połknięcia baterii przez dziecko:
  • Objawy połknięcia baterii przypominają na początku zatrucie pokarmowe: bóle brzucha, letarg lub nadmierne pobudzenie, drgawki, a u najmłodszych dzieci pieluszkowe zapalenie skóry. Do późnych objawów połknięcia baterii można zaliczyć krwioplucie, krwawe wymioty, jak również oddawanie stolców z krwią oraz problemy z oddychaniem, zasinienie, a nawet utrata przytomności.
Zobacz także: Najczęstsze przyczyny zadławień u dzieci. Znajdziesz je w domu! [WIDEO]
  • Jeśli dziecko połknie baterię lub włoży ją sobie do ucha czy nosa, natychmiast jedź z nim do szpitala. Im szybciej otrzyma pomoc, tym mniejsze szkody zdąży wyrządzić bateria. Czas ma kluczowe znaczenie!
  • Nie dawaj dziecku niczego do picia i jedzenia, nie prowokuj wymiotów. 
Źródło: Facebook

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Idą Święta!

Dziecięce problemy