ząbkowanie, pierwsza wizyta u dentysty, zęby dziecka, próchnica
fot. Fotolia

Pierwsza wizyta u dentysty - najlepszy moment

Nie z dziurami i nie wtedy, gdy boli. Pierwszy raz warto wybrać się do dentysty, kiedy w buzi dziecka nie ma jeszcze wszystkich ząbków.
Małgorzata Wódz
ząbkowanie, pierwsza wizyta u dentysty, zęby dziecka, próchnica
fot. Fotolia
Tak wczesna wizyta u dentysty ma sens. Co prawda kolejne ząbki dopiero urosną, ale dentysta może teraz ocenić proporcje głowy i twarzy, rozwój szczęki. Powie też, jak dbać o wszystkie ząbki, gdy się pojawią. Są też korzyści dla dziecka.Maluch szybciej przyzwyczai się do gabinetu i do oglądania buzi przez dentystę. Jeśli będziecie przychodzić tam często, zacznie traktować zabiegi stomatologiczne jako zupełnie naturalne. A jeśli ząbki już urosły? Spróbuj nadrobić zaległości. Im szybciej twoje dziecko spotka się z dentystą, tym lepiej.
Sprawdź: Kiedy powinien pojawić się pierwszy ząbek?

Kim jest ten pan?

Najlepiej, żeby zęby malucha badał lekarz, który ma specjalizację ze stomatologii dziecięcej, czyli tzw. pedodonta. Aby sprostać potrzebom małych pacjentów, kandydaci na pedodontów w trakcie studiów poznają psychologię dziecka. To pozwala im szybko zdobyć zaufanie malucha i odwrócić jego uwagę od mniej przyjemnych zabiegów. Potrafią sprawić, że dziecko wychodzi z gabinetu zadowolone i chce tu jeszcze wrócić. Pedodonci naprawdę muszą się postarać, bo maluchy są wyjątkowymi, wymagającymi pacjentami. Gdy przebieg wydarzeń w gabinecie ich nie satysfakcjonuje, głośno płaczą, mogą kopnąć, a nawet ugryźć w rękę.
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Jak tu ciekawie

Współczesne gabinety stomatologiczne, które przyjmują małych pacjentów, różnią się od tych, które odwiedzałaś, będąc dzieckiem. Są kolorowe, w niektórych można trafić na dodatkowe atrakcje, np. bajki, które ogląda się na ekranie, albo słuchawki z muzyką. Dzieci mają do wyboru kolor plomby, jaką potem zostaje wypełniony ząb. Uśmiechnięci stomatolodzy pokazują gabinet, błyszczące narzędzia, wożą maluchy na podnoszonym fotelu, zgadzają się obejrzeć zęby dziecka, nawet kiedy mama trzyma je na rączkach. Zawsze opowiadają o tym, co za chwilę będą robić, żeby maluch nie czuł się zaskoczony. Po takiej wizycie większość dzieci nie może doczekać się kolejnej.

Znów się spotykamy

Zęby mleczne są bardziej narażone na próchnicę, dlatego dzieci częściej niż dorośli odwiedzają gabinet stomatologa, średnio co 3–4 miesiące (dentysta sam powie, kiedy chce was znowu zobaczyć). Rodzice powinni też sami zaglądać do buzi dziecka, jednak nie zawsze są w stanie odkryć pierwsze zmiany próchnicowe. Sprzyjają temu częste wizyty u dentysty. Leczenie niewielkich zmian nie jest dokuczliwe, maluch nie czuje bólu. Stomatolog może również pomóc chronić zęby przed zepsuciem. Służą temu zabiegi lakowania (bruzdy zdrowych zębów, głównie bocznych, zostają pokryte materiałem chroniącym przed rozwojem próchnicy), lakierowania (zęby są pomalowane lakierem, który zawiera fluor).

To nie będzie bolało

Ta wiadomość uspokoi każdego rodzica. Nawet jeśli okaże się, że ząbki zaatakowała wczesna próchnica (pojawia się u niemowląt), przy leczeniu jako priorytet traktuje się zasadę, by nic nie bolało. Znieczulenie to nie tylko zastrzyk, także smarowanie żelem, uspokajanie gazem rozweselającym i środkami farmakologicznymi, w trudnych przypadkach podawana jest też narkoza.
Sposób znieczulenia zawsze powinien wybrać lekarz, niektóre, np. narkoza, wymagają przeprowadzenia dodatkowych badań. Czasami, gdy maluch jest wyjątkowo wrażliwy na to, co robi dentysta, leczenie jednego ząbka bywa rozkładane na kilka wizyt, aby oszczędzić mu jednorazowo przykrych wrażeń. Oprócz borowania lekarz ma więcej możliwości. Może oczyścić ząbek żelem, stosować ozonoterapię lub abrazję powietrzną. Metody te stosuje się jednak rzadziej, bo nie zawsze są skuteczne.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty

Gdy idziesz z dzieckiem do dentysty, warto mu opowiedzieć, co je czeka. Trudno przygotowywać do wizyty czteromiesięczne niemowlę. Ale dzieci, które zaraz skończą rok, lub starsze – na pewno nie chciałyby być zaskakiwane. Nie warto zapowiadać rzeczy, których sami nie jesteśmy pewni, bo maluchy to szybko wypunktują i będą rozczarowane. Lepiej przekazać informacje ogólne: że pan dentysta będzie oglądał ząbki, by sprawdzić, czy są zdrowe. Można wspomóc się literaturą, znaleźć książeczki, w których bohaterowie leczą ząbki i zrobić przegląd uzębienia pluszakom, poćwiczyć oglądanie ząbków dziecka z użyciem łyżeczki. Jeśli widzisz, że maluch się boi, nie neguj jego uczuć, powiedz, że rozumiesz jego strach, zapewnij, że wszystko będzie dobrze.
Poznaj: 5 zasad szczotkowania zębów

Gdy mama przeżywa

Masz nieprzyjemne skojarzenia z gabinetem stomatologicznym? Tym bardziej powinnaś zadbać, by dziecko ich nie miało. Nie opowiadaj maluchowi o swojej przeszłości stomatologicznej i strachu, jaki jej towarzyszył. W ten sposób możesz tylko zaprogramować niepowodzenie dziecka. Jeśli bardzo przeżywasz wizytę malca w gabinecie, być może to nie ty powinnaś mu podczas niej towarzyszyć. Przed dzieckiem trudno ukryć swoje lęki. Nawet jeśli będziesz robić dobrą minę do złej gry, niemowlę, które trzymasz w ramionach, wyczuje twój stres inaczej, zwykle przez napięte mięśnie.

A co z fluorem?

W ochronie zębów przed próchnicą fluor najlepiej sprawdza się jako składnik past do mycia zębów lub żeli. Wtedy działa bezpośrednio na powierzchnię zębów. Zabiegiem z użyciem fluoru jest również lakowanie, wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Natomiast według zaleceń IAPD (Międzynarodowego Stowarzyszenia Stomatologów Dziecięcych) nie można powszechnie używać fluoru
w kroplach i tabletkach.


Konsultacja: dr n. med. Aleksander Remiszewski z Zakładu Stomatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy