Dziecko w samochodzie
fot. Adobe Stock

Dzięki czujności przechodnia dziecko uniknęło śmierci!

Lato w tym roku jest wyjątkowo gorące, co sprawia, że zagrożeń zdrowia i życia małych dzieci jest bardzo dużo. Jednym z nich, często prowadzącym do śmierci, jest zostawienie maluszków w rozgrzanych samochodach.
Olga Juszczyk
Dziecko w samochodzie
fot. Adobe Stock
Takiej tragedii udało się uniknąć w Stanach Zjednoczonych. W mieście Orange City, na Florydzie, temperatura przekraczała 34 stopni. Jessica Kaiser podjechała z mężem na parking przed supermarketem i spostrzegła zaparkowany nieopodal samochód. Na tylnym siedzeniu zauważyła, jak jej się wtedy wydawało, lalkę. Okazało się jednak, że był to ośmiomiesięczny chłopiec. Jego mama, Meagan Burgess, zapomniała, że dziecko jest w samochodzie

Taka tragedia może zdarzyć się każdemu

Na szczęście samochód, w którym znajdowało się dziecko, był otwarty. Jessica Kaiser zadbała, by dziecko było spokojne i miało czym oddychać, po czym zadzwoniła na policję. Kiedy funkcjonariusze przyjechali, potwierdzili, że dziecko jest w dobrym stanie, dzięki temu, że kobieta znalazła go krótko po tym, jak jego mama zostawiła go w samochodzie

Meagan Burgess, matka chłopca, wróciła do samochodu po dwudziestu czterech minutach od telefonu na policję. Zrozpaczona kobieta przyznała, że zostawienie dziecka w samochodzie to jej najgorszy koszmar. - Jestem pielęgniarką i często słyszę o takich zdarzeniach. Mam czwórkę dzieci i zawsze mnie zastanawia jak można coś takiego zrobić – zeznała Meagan. Roztrzęsiona i ze łzami w oczach dziękowała Jessice, że uratowała jej dziecko. 

Mama chłopca została aresztowana i postawiono jej zarzut zaniedbania dziecka. Szeryf Mike Chitwood opublikował film, w którym opowiada o nieszczęściu, które niewątpliwie by się zdarzyło, gdyby nie reakcja przechodniów. "Rodzice muszą pamiętać, że życie ich dzieci zależy wyłącznie od nich. Jestem także dumny, że tacy ludzie jak Jessica Kaiser są świadomi tego, co się dzieje obok nich i reagują
 
Redakcja poleca: Nagrzane auto jest jak piekarnik! Nie zostawiaj w nim dziecka [WIDEO]
Nigdy! Nawet na chwilę. Dlaczego? Wiesz, że w nagrzanym aucie temperatura sięga nawet 65 °C! Pozostawienie dziecka na 15 minut może być tragiczne w skutkach.

Samochód w słońcu nagrzewa się jak piekarnik

-W pełnym słońcu samochód nagrzewa się błyskawicznie. Przy 32 stopniach w ciągu 10 minut temperatura wewnątrz samochodu wzrasta o 10 stopni. – mówi asp. Robert Opas z Zespołu Prasowego Komendy Stołecznej Policji. Musimy pamiętać, że organizm dziecka nagrzewa się znacznie szybciej niż dorosłego człowieka. Po kwadransie w takim samochodzie, w organizmie dziecka zachodzą nieodwracalne zmiany zdrowotne. Gdy ciało dziecka osiągnie temperaturę 40 °C i powyżej dziecko umiera.

Reaguj – każda minuta jest ważna!

Jeśli widzisz dziecko pozostawione w samochodzie – zbij szybę i wezwij pomoc. Liczy się każda minuta, która może zaważyć o życiu lub zdrowiu dziecka. 

Rzecznik praw dziecka, Marek Michalak, przypomina, że zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego "nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego".

Źródło: abcnews.go.com​
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy