Położenie miednicowe
fot. Adobe Stock

Dziecko urodziło się w nietypowej pozycji: co to jest położenie miednicowe?

Ten maluszek przyszedł na świat z wysoko uniesionymi nóżkami. Nic dziwnego, że tuż przed narodzeniem ssał... palec swojej stopy zamiast kciuka. Mama była równie zaskoczona i rozbawiona pozycją córki, co położne i lekarze.
Magdalena Drab
Położenie miednicowe
fot. Adobe Stock
Ta dziewczynka urodziła się z nogami wokół głowy i... pozostawała w tej pozycji jeszcze przez tydzień po porodzie. Jej mama, Katie Edwards, była tak rozbawiona dziwaczną pozą Kaiyi, że umieściła krótkie wideo z noworodkiem na TikToku. Film ma już prawie 30 milionów wyświetleń.

Dziecko urodziło się w pozycji pośladkowej

W połowie ciąży Katie miała USG, które pokazało, że jej dziecko jest ułożone pośladkowo. Oznacza to, że pupa dziecka jest zwrócona w stronę kanału rodnego, a jego nóżki są skierowane do góry, ze stopami przy głowie. Lekarze powiedzieli Katie, że po 37 tygodniu ciąży ponownie sprawdzą, czy dziecko się odwróciło. Niestety, pozycja maluszka się nie zmieniła.

„Kaiya ssała palce u stóp podczas USG” – powiedziała Katie portalowi BuzzFeed. I przyznała, że po porodzie przez cesarskie cięcie wszyscy byli bardzo rozbawieni: „Pielęgniarki śmiały się, gdy ją myły, ponieważ cały czas leżała w tej pozycji”.

„Wiele osób na TikToku pytało, czy mojej córce tak już zostało. Rzeczywiście, trzymała wysoko nogi przez około tydzień. Potem wszystko się unormowało”.

Lekarze nie do końca wiedzą, dlaczego dziecko ustawia się w pozycji pośladkowej. Czasem może to wynikać z kształtu macicy – na przykład w przypadku mięśniaków, które uniemożliwiają dziecku obrócenie się głową w dół, albo małej ilości płynu owodniowego. Bliźnięta także mogą się ustawić pośladkowo do porodu. Ułożenie miednicowe po urodzeniu występuje w ok. 3 proc. donoszonych ciąż. Większość z tych dzieci nie cierpi na dysplazję stawów biodrowych.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy