dziecko w worku owodniowym
fot. Adobe Stock

Dziecko w worku owodniowym – rzadki poród uwieczniony na filmie

Dziecko w worku owodniowym rodzi raz na 80-100 tysięcy porodów. O takim maluchu mówi się, że jest „w czepku urodzony’’, co podobno przynosi szczęście. Takie narodziny częściej zdarzają się w przypadku cesarskiego cięcia.
Hanna Szczesiak
dziecko w worku owodniowym
fot. Adobe Stock
Dziecko w worku owodniowym rodzi się bardzo rzadko. Worek owodniowy to błona wypełniona płynem owodniowym, które chronią płód przed bakteriami i urazami. W większości przypadków worek pęka tuż przed porodem, ale nie zawsze. Taki poród, jak ten na filmie, zdarza się nie częściej niż raz na 80000 porodów.

Poród w worku owodniowym

Dziecko i worek owodniowy najczęściej rodzą się osobno – najpierw przychodzi na świat noworodek, a po nim worek owodniowy z łożyskiem. Gdy worek nie pęka samoistnie podczas porodu naturalnego, czasami położna go przebija, aby przyspieszyć narodziny dziecka. W czasie cesarskiego cięcia także najczęściej się go przecina. Czasami jednak dziecko rodzi się w worku owodniowym i najczęściej ma to miejsce właśnie podczas cesarki, choć może też zdarzyć się w czasie porodu naturalnego.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Dlaczego czasami rodzi się dziecko w worku owodniowym?

Pęcherz płodowy jest bardzo mocny i odporny na ruchy dziecka. Jeśli pęka przedwcześnie, jest to najczęściej skutek bakteryjnego zapalenia pochwy w ciąży i stanowi ryzyko przedwczesnego porodu. Gdy ciąża przebiega prawidłowo, worek owodniowy pęka samoistnie między pierwszym a drugim okresem porodu. Jest to efekt skurczów macicy i napierania dziecka na błonę owodniową.

Niegdyś, podczas naturalnych porodów, dzieci częściej rodziły się w worku owodniowym. Obecnie liczba ta spadła właściwie do zera, gdyż w szpitalach praktykuje się przebijanie pęcherza płodowego, aby wspomóc akcję porodową, gdy nie pęka on samoistnie.

Podczas cesarskiego cięcia wykonywanego w nagłym przypadku, najczęściej błona płodowa jest już pęknięta i dziecko rodzi się bez niej. W przypadku planowej cesarki czasami lekarz przecina powłoki brzuszne i macicę, ale skalpel nie uszkadza błony płodowej. Wtedy możliwe jest wyjęcie dziecka w worku owodniowym. Są to jednak rzadkie przypadki, gdyż ściśle przylegający do macicy pęcherz płodowy najczęściej także ulega przecięciu.

Dziecko urodzone w worku owodniowym – film

Maluch przyszedł na świat przez cesarskie cięcie jako drugi z bliźniaków. Widok dziecka w worku owodniowym zaskoczył wszystkich! Pielęgniarka Giselinha Correa nagrała malca i opublikowała film na YouTubie i Facebooku. Zobaczcie, jak maluch reaguje na dotyk i jak porusza się w worku... To niezwykłe oglądać dziecko tak, jakby jeszcze było w brzuchu mamy. Zobaczcie film:
 

Dziecko „w czepku urodzone’’ to naprawdę wyjątkowy widok! Znacie kogoś, kto urodził się w worku owodniowym? Może wasze maluchy przyszły tak na świat?

źródło: YouTube

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 193 głosy

Zobacz także

Popularne tematy